1. Anasayfa
  2. Almanya Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 2023

Almanya vize işlemleri, konsoloslukla koordineli olarak çalışan vize merkezleri tarafından yapılmaktadır. Vize koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gereklidir. Eksik olan evraktan dolayı vize başvurusunun reddedilme olasılığı çok yüksektir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 2023
Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 2023
0

Almanya vizesi, genel olarak Konsolosluğa bağlı olan birimlerden alınan randevu sonrasındaki 22 gün içerisinde çıkmaktadır, ancak vizenin net çıkış tarihi Alman Konsolosluğunun yoğunluğu ve değerlendirme süresine göre değişiklik gösterir.

Eğer konsolosluk resmi tatildeyse kapalı olacağından dolayı 22 günlük geçen bu süreye dahil olmamaktadır. Almanya’ya gidecek olan kişilerin vize başvuru işlemlerini gidiş tarihlerinden en az 1 ay öncesinde tamamlamış olması gerekir.

Almanya Vizesi Nasıl Alınır? 2023

Almanya vize işlemleri, konsoloslukla koordineli olarak çalışan vize merkezleri tarafından yapılmaktadır. Vize koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gereklidir. Eksik olan evraktan dolayı vize başvurusunun reddedilme olasılığı çok yüksektir.

vizelazim.com 30

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin Almanya Vizesi

Türkiye’de oturma izni olan üçüncü ülke vatandaşları Almanya vizesi için başvurularını Türkiye’den yapabilir. Ancak bu kişilerin gerekli olan bilgilerini eksiksiz olarak teslim etmeleri gerekiyor. Türkçe bilmeyen kişiler ise işlemlerini tercümanlar aracılığıyla yapabilirler.

Almanya vizesi işlemleri için Türkiye’den özellikle Irak ve Suriye vatandaşlarının başvuru işlemlerini yaptıklarını görebiliyoruz. Bu kişilerin için özel uygulamalar söz konusu olabilir.

Aşağıda Almanya vizesi hakkında en çok merak edilen sorular ve bu soruların yanıtları yer almaktadır.

Almanya Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Almanya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Almanya vizesi alan bir kişi yalnızca Almanya değil 26 ülkeye seyehat edebilir. Bunlar ise Fransa, İspanya, Avusturya, Yunanistan, Norveç, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Malta, Hollanda, Belçika, Portekiz, Slovenya, İsveç, Letonya, Litvanya, İsviçre, Estonya, Finlandiya, Macaristan, İzlanda, İtalya, Polonya, Liechtenstein, Lüksemburg, Slovakya şeklindedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avrupa’nın Kalbi: Almanya

Almanya Vize Randevusunu Nereden Alabilirim?  

Almanya vize başvuruları Almanya Konsolosluğunun akredite etmiş olduğu acentalardan alınabilir. Vize randevusu gerekli olan belgelerin ve parmak izinin teslim edilmesiyle yapılır. Yani mülakat işlemi yapılmamaktadır. Almanya Konsolosluğu eğer gerekli görürse bazı durumda vize talep eden kişiyi mülakata çağırabilir.

Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 2023
Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar? 2023

Uzun Süreli Almanya Vizesi Nasıl Alabilirim?

Almanya vizesinin ne kadar süre ile verileceğine yalnızca Almanya Konsolosluğu tarafından karar verilir. Eğer dilekçenizde vize talebinizin uzun süre olmasını istiyorsanız bunu belirtmeniz gerekiyor.  Uzun süreli vize işlemleriyle ilgili herhangi bir prosedür bulunmamaktadır.

Acil Almanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Almanya için acil vize başvurusu şeklinde bir durum söz konusu değildir. Vize işlemleri ortalama olarak 22 iş günü içerisinde sonuçlanır, fakat bu sürenin belirleyicisi Konsolosluk olduğundan dolayı çeşitli durumlara göre değişiklik gösterir. Burada önemli olan konu vize başvuru işlemlerinizi seyahat tarihinizden önce sonuçlandırmış olmanızdır.

Almanya Turist Vizesi Alarak Arkadaşımın Yanında Kalabilir miyim?

Almanya vize başvuru işlemlerinizi mutlaka amacınıza uyacak şekilde yapmanız gerekiyor. Örneğin Almanya Turist Vizesi almak istediğinizde otel rezervasyonu talep ediliyorken Aile ve Arkadaş Ziyareti söz konusuysa bu noktada istek mektubu, davet mektubu talep edilmektedir. Arkadaşlarının yanında kalacak olan kişiler bu durumu vize başvuru işleminde belirtmesi gereklidir.

Almanya Vizesi Alırken Kimler Sponsor Olabilir?

Öğrenci ve ev hanımı gibi kendi gelirini belgeleyemeyen kişilerin Almanya vizesi işlemlerinde sponsorları birinci dereceden yakınları olabilmektedir. B

Almanya Davet Mektubu İle Turist Vizesi Alabilir miyim?

Almanya’daki yakınınızdan bir davetiye aldıysanız; Almanya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvuru yapmalısınız.  

Pasaport Alırken Verdiğimiz Parmak İzi Almanya Vize Başvurusunda Geçerli mi?

Pasaport alırken verdiğiniz parmak izi vize başvurularında geçerli kabul edilmemektedir. Pasaport ve vize için alınan parmak izi işlemleri farklı prosedürlerdir

Almanya Turist Vizesi Ticari Vizeden Daha Erken Çıkar mı?

Almanya vize işlemleri vize türüne bağlı olmaksızın sonuçlanır. Vize türüne göre vizenin daha kısa veya uzun sürede çıkması kısa süreli vizelerde geçerli değildir.  

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir