1. Anasayfa
 2. Avustralya Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Dünyadan Uzak Kıta Ülke: Avustralya

Dünyadan Uzak Kıta Ülke: Avustralya
0

Avustralya denildiğinde muhtemelen ilk akla gelen kangurular oluyor. Kıtayla özdeşmiş olan bu hayvanların dışında ise bu devasa kıta-ülkede göreceğiniz pek çok doğal ve tarihi yer bulunuyor. Sadece gezi amaçlı olarak değil eğitim ve iş olanakları sayesinde de Avustralya son dönemlerde özellikle Türkiye’den çok fazla göç alıyor. Eğer bu kıta-ülkeye gitmek istiyorsanız hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacak.

Avustralya Nerede?

Avustralya’nın konumu için dünya haritasını karşınıza alıp parmağınızı sağ alt köşeye doğru indirmeniz gerekiyor. Adeta tüm dünyadan uzak, yalıtılmış bir görünüm çizen Avustralya, mesafe açısından Türkiye’ye de oldukça uzakta.

Bir kıta-ülke yani kıtada tek ülkeyi barındırması bakımdan da önemli olan Avustralya, doğal ve tarihi güzellikleri ile birlikte güzide konumunu korumayı başarıyor. Avustralya, yüz ölçümü olarak çok geniş topraklara sahip; 7 milyon küsür kilometrekare ile gerçekten uçsuz bucaksız bir coğrafya sunuyor. Ancak bu devasa topraklarda sadece 23 milyon insan yaşıyor. Bu da Avustralya’nın pek çok bölgesini bakir yani el değmemiş topraklar olarak kalmasını sağlıyor.

Kısa Avustralya Tarihi

Avustralya tarihi açısından çok uzun yıllar boyunca yerel halkların yaşadığı bir kıta olarak kalmış. 1770’lerde ise burayı İngilizler keşfedince “mal bulmuş Mağribi” gibi sevinerek hemen koloni çalışmalarına başlamışlar. İngiltere’ye bağlı bir kıta haline kısa sürede getirilen bu kıtaya Avrupa’dan da yoğun göç teşvik edilmiş.

Günümüzde Avustralya hâlâ İngiltere’ye bağlı ve kral ya da kraliçeyi hükümdar olarak kabul ediyorlar. Para birimlerinde kral veya kraliçenin çizimleri yer alıyor ve milli marşları da İngiltere’nin milli marşı olarak kabul ediliyor.

Avustralya çok detaya girmeden, büyük coğrafyayı kolayca ayırt etmeyi sağlayacak 7 eyalete sahip. Bunlar: New South Wales, Queensland, South Australia, Tasmania, Victoria, Western Australia ve Australian Capital Territory şeklinde.

Avustralya Gezi Rehberi

Avustralya gezi rehberi çok uzun olabilir çünkü bu ülke çok büyük olduğundan görülecek yerlerin hepsini tek seferde görmek mümkün bile olmayabilir. Ancak bu ülkede bazı öncelikli görülmesi gereken yerler bulunuyor.

sidney

Sidney

Avustralya gezisi için başlangıç aşamasında ideal bir şehir olacak Sidney, özellikle Opera Binası ile ilk akla geliyor. Bunun dışında büyük bir şehirden beklenecek ne varsa yerine getiren Sidney, okyanus kıyısında da olmasından dolayı sayısız plaja ev sahipliği yapıyor. Bu şehirde denizin, leziz mutfakların, yeşil parkların tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avustralya Eğitim Rehberi   - Avustralya'da Okumak

Büyük Okyanus Yolu

Viktorya eyaletinde yer alan bu doğal yer, manzarası ile her göreni kendine hayran bırakmayı başarıyor. İnanılmaz güzellikteki falezlere ev sahipliği yapmasının yanında yağmur ormanları, farklı yaşam alanları ve küçük kasabalar da içeren bu bölge günler boyunca gezilebilir.

Australia 8

Outback ve Coober Pedy

Adeta bir bilimkurgu filminden çıkmış gibi görünen bu alanlar ülkenin iç kısımlarında kalıyor. Dünyanın en sert ve kurak bölgelerinden olan bu çöllerde farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz. Özellikle kendisine özgü hayvanlara da ev sahipliği yaptığı için doğal keşiflerden hoşlananlara hitap etmeyi başarıyor.

Bunların dışında;

 • Alice Springs
 • Uluru ve Kata Tjuta
 • Darwin
 • Kakadu Milli Parkı
 • Brisbane
 • Büyük Bariyer Resifi
 • Perth ve Batı Avustralya
 • Tazmanya Adası

Mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Avustralya Vizesi Nasıl Alınır?

Avustralya vizesi almak için şu adımları izlemelisiniz;

 • Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğu’na şahsen ya da web sitesi üzerinden başvuru yapılmaktadır.
 • Başvuru formunun İngilizce olarak doldurulması gerekmektedir.
 • Vizenin neye yönelik olduğunu açıklayıcı belgelerin sisteme yüklenmesi gerekir.
 • Belgeler Ankara Konsolosluğu’na eksiksiz şekilde gönderilmelidir.
 • Vize için 141 AUD talep edilecektir.

Bu başvurular seyahat ya da iş amaçlı yapılacak geziler içindir.

Avustralya Öğrenci Vizesi

Avustralya öğrenci vizesi için şartlar ve belgeler ise şu şekilde;

 • Avustralya’da görülecek eğitime yönelik ilgili kurumdan alınmış belge.
 • Sağlık sigortası.
 • Maddi olarak Avustralya’da geçimi sağlayacak banka hesabı dekontu.
 • İngilizce dil bilgisi şartlarının karşılandığını gösteren belge. (Dil okulları hariç)

Bu şartlar ile birlikte başvuru formundan Eğitim kısmı seçilmelidir.

Avustralya Dil Okulu Fiyatları

Avustralya dil okulu fiyatları bu ülkede dil eğitimi almak isteyenler tarafından merak ediliyor. Ortalama fiyatlar şu şekildedir;

 • Haftalık 210 – 300 AUD.

Bunun dışında aylık geçim masrafları için 1500 AUD gerekecektir.

Avustralya dil okulu avantajları ana dili İngilizce olan bir ülkede dil öğrenmektir. Bunun yanında dünyanın pek çok noktasına uzak olduğu için bu ülkeden alınacak dil eğitimi için uzun süreli planlamalar yapılmalıdır.

Konuşulan diller

İngilizce konuşulur.

Para birimleri

Avustralya Doları [1 AUD = 12,516 TL] kullanılır.

Internet hızı

Mobil internet & wifi ortalama 86.01 Mbps ile yüksek hızlıdır. Sabit internet, 53.06 Mbps ile ortalama hızlarda.

Ekonomi

2021 yılı verilerine göre gayrisafi milli hasılası (GSMH) 1,5 trilyon dolar, kişi başına düşen yıllık gelir ise %4,7 artışla, 57 bin dolardır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir