1. Anasayfa
  2. Amerika Rehberi

Hayaller Ülkesi: ABD Gezi Rehberi

Hayaller Ülkesi: ABD Gezi Rehberi
American flag waving with the Capitol Hill in the background
0

ABD gezisi pek çok turistin hayallerini süslemektedir. Dünyanın en modern ülkesi olarak anılan ve hemen her konuda en gelişmiş ülkelerin başında gelen Amerika, her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yaparak, unutulmaz deneyimler yaşamalarını sağlamaktadır.

Central Park

ABD gezilecek yerler listelerinin başında gelen Central Park, büyük şehrin karmaşasından kaçmak için tasarlanmış bir şehir parkıdır. Sakin ve huzurlu bir atmosfere sahiptir. Central Park’a adımınızı atar atmaz, New York City’deki tüm hareketlilik ve kaosun kaybolduğunu ve parkın sizi sakinliğiyle sarmaladığını görebilirsiniz.

Central Park 4 km uzunluğunda ve 800 m genişliğindedir. Park, 120 bitki türüne, 26.000’den fazla ağaca ve 130 hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Parkın içerisinde 21 oyun alanı, 51 heykel ve 36 köprü ve kemer bulunmaktadır. Bu özelliklerinin yanı sıra Central Park, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilk peyzajlı parktır.

1850’de Manhattan konutları için dinlenme yeri olarak kullanılan ve New York’un zenginlerini salonlarından kurtarmak için kullanılan park, 1853’te tekrar düzenlenmiştir. Parkın kuruluş amaçlarından birinin, Avrupa’daki benzerlerini ele geçirmek olduğu bilinir.

Metropolitan Museum of Art

Metropolitan Museum of Art veya kısaca “The Met”, New York City’de bulunan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ve dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzelerinden biridir. ABD gezi rehberi arasında bulunan bu müze, hem yerli hem de yabancı turistlerin adeta akınına uğramaktadır.

Kalıcı koleksiyonu, özenle seçilmiş ve 12 farklı bölüme yayılmış 2 milyonu aşkın eseri ile, Amerika’ya gelen turistlerin ilgisini en çok çeken noktalardan biridir. Central Park’ın doğu ucunda, Manhattan’daki Museum Mile üzerinde yer alan ana bina, dünyanın en büyük sanat galerilerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Müzenin kalıcı koleksiyonları, birçok farklı medeniyetten kalan eserleri, neredeyse tüm Avrupalı ​​ustaların tabloları ve heykelleri ile geniş Amerikan ve çağdaş sanat koleksiyonlarından oluşmaktadır. Metropolitan Sanat Müzesi, Afrika, Asya, Okyanusya, Bizans, Hint ve İslam sanatlarından oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir. Müze, müzik aletleri, kostümler ve aksesuarların yanı sıra dünyanın dört bir yanından eski silah ve zırh örneklerini görmek isteyenlerin uğraması gereken ilk noktalardan biridir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Green Card Nedir, Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Green Card Sonuç Öğrenme

wp4090127

Times Square

Pek çok turistin ABD vizesi almak istemesine neden olan, New York City’nin atan kalbi olarak bilinen Times Square, New York City’nin en işlek ve en işlek caddesidir. Her gün 360.000 insan buradan geçtiği bilinmektedir. Lüks otellerin, restoranların, Broadway müzikallerinin ve film stüdyolarının sıralandığı bu ışıltılı cadde, özellikle yaz aylarında yabancı turistlerin akınına uğramaktadır.

Bu meydanda birçok film ve dizi çekilmiştir. Dünyanın en ünlü meydanlarından biri olan Times Meydanı’nda hayat 24 saat kesintisiz şekilde devam eder. Barlar, restoranlar, sinemalar ve tiyatrolar gibi sayısız sosyal mekana ev sahipliği yapan meydan, son yıllarda iş hayatının da merkezi haline gelmiştir.

ABD Vize Başvurusu ve Vize Türleri

Amerika Birleşik Devletleri’ne girmek isteyen yabancı uyrukluların ABD vizesi şartları listesini karşılamaları ve pasaportlarına ABD vizesi damgası vurulması gerekmektedir. Göçmen olmayan vize görüşmeleri, yalnızca Ankara’daki ABD Büyükelçiliği’nde ve İstanbul’daki ABD Başkonsolosluğu Bölümünde randevu ile yapılmaktadır. ABD dil okulları oldukça popüler olması sebebi ile pek çok kişi eğitim sebebi ile bu ülkeye öğrenci olarak gelmektedir.

thumbnail 507830

ABD’ye gitmek isteyen turistlerin alabileceği vize çeşitleri arasında;

  • Diplomatik ve resmi vize,
  • Turist vizesi,
  • Tedavi vizesi,
  • Transit geçiş vizesi,
  • Mürettebat vizesi,
  • Yatırımcı vizesi,
  • Dil öğrencileri için eğitim vizesi,
  • Mesleki olmayan eğitim vizeleri,
  • Değişim programları bulunmaktadır. ABD vize ücreti vize çeşitlerine göre değişkenlik göstermektedir.

ABD’de Yaşam Koşulları

ABD yaşam koşulları bu ülkeye turist olarak giden kişiler tarafından bile merak edilen bir konu haline gelmiştir. İç içe geçmiş farklı kültürlerin bir arada yaşadıkları Amerika, pek çok kişinin hayali olan bir ülkedir. Amerika, dünya mutluluk raporunun yaptığı refah seviyesi testinde 19. sırada olan ülkedir. Alım gücünün yüksek olduğu bu ülke, düşük toprak maliyeti nedeni ile en ucuz zengin ülkelerin arasında gelmektedir. Amerika’da ev kiralamak ve çalışmak için devletten izin almanız gerekmektedir. Ülkenin birçok şehrinde barınma maliyetinin ortalama bir fiyata sahip olduğu bilinmektedir.

ABD’de Dil Eğitimi Almak Mantıklı mı?

ABD’de dil eğitimi almak İngilizce’nin resmi dil olmasından kaynaklı avantajlıdır. Özellikle günlük yaşamın her alanında İngilizce kullanılabileceği için bolca pratik yapma imkanı olacaktır. ABD dil okulu fiyatları da ekonomiktir. Ortalama 4 haftalık bir kurs 1600 dolar civarındır. Eğer ülkede çalışma imkanı oluşursa bu ücret kolay şekilde kazanılabilir.

İlginizi Çekebilir
New York Gezi Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir