1. Anasayfa
  2. Amerika Rehberi

ABD Eğitim Rehberi – ABD’de Eğitim Almak

ABD Eğitim Rehberi – ABD’de Eğitim Almak
0

ABD eğitim konusunda önde gelen ülkelerden biri olarak biliniyor. Bu kapsamda da pek çok öğrenci, gerek lise eğitimini gerekse üniversite ve yüksek lisans eğitimini ABD’de tamamlamak istiyor. Bu nedenle de tüm detaylara hakim olunması daha ideal oluyor.

ABD Dil Okuluna Gitmek

ABD’de eğitim almak, her öğrencinin en büyük hayallerinden biridir. Öğrenciler eğitimleri sırasında İngilizce becerilerini mükemmelleştirmedilerse, kesinlikle Amerika’ya gidip dil ​​eğitimlerini orada tamamlamak istiyorlar. Amerika’nın doğru bir ülke olmasının nedeni, yaşayan dilin İngilizce olması ve bunun nedeni birçok uluslararası öğrencinin buraya gelip dil öğrenebilmesidir. Amerika dili eğitimi dünyanın en iyileri arasındadır. Çok geniş bir alan olan Amerika’da öğrenciler birbirinden çeşitli şehirlere dağılmış durumda.

Bir üniversite kenti olarak bilinen Boston, Amerika’nın atan kalbi New York, New Jersey ve Amerika’nın en gelişmiş ve en keyifli şehirlerinden biri olan Los Angeles sık sık tercih edilmekte olan şehirlerdir. Kaliforniya, Meksika sınırına yakın San Diego, sanatın şehri San Francisco da bu şehirler arasındadır. Bir dil okuluna Amerika’ya gidebilmek için öğrenci vizesi, Türkiye’de F1 vizesi başvurusu yapmanız gerekmektedir. F1 vizesi diğer vize çeşitlerine göre biraz daha dikkatli değerlendirme gerektiren bir vizedir. Öğrenciler konsoloslukta yüz yüze vize görüşmesi yapacaklardır.

ABD’de Lise Okumak

ABD’de eğitim rehberi lise eğitimini de kapsar. ABD’de lise okumak isteyenler 14 ile 18 yaşları arasında olmalıdır. Öğrencilerin son üç yılda 100 üzerinden en az 60 not ortalamasına sahip olmaları gerekir. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’nde bir devlet lisesine girmeden önce İngilizce SLEP sınavına girmek zorunludur. Bu testten ise minimum 45 puan almalısınız. ABD lise dereceleri için, ilk dönem adına başvuru genellikle 30 Nisan tarihinde gerçekleşir. İkinci dönem için ise bu tarih 1 Aralık tarihinde gerçekleşir. Ancak bu tarihler dışında da bazı okullar kayıt almakta ve kapasitelerini doldurmaktadır. Bu nedenle, öğrencilerin kaydolmak istedikleri okula kabul edilebilmeleri için mümkün mertebe erken başvurmaya çalışması en iyisidir. Okul, öğrenci okula kabul edildikten sonra F-1 öğrenci vizesi almak için I-20 belgesini gönderecektir. Okula yapılan başvuru incelendikten sonra öğrencinin başvurduğu okulun dolu olması durumunda öğrenciye alternatif bir okul önerilecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hayaller Ülkesi: ABD Gezi Rehberi

ABD Egitim Rehberi 2

ABD’de Üniversite Okumak

Amerikan üniversite sistemi özerkliğiyle dikkat çekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri çeşitli üniversite yapılarına sahiptir. Bu sayede hemen hemen her bir ilgi alanı ve yönelim için uygun alternatiflerin varlığından bahsedebilmek mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki devlet üniversiteleri öncelikle devlet aracılığı ile finanse edilmekte olan okullar olarak tanımlanırken, bu kurumların yıllık öğrenim ücreti de vardır.

Yani bir Amerikan üniversitesinde okumak ücretsiz değildir. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki devlet üniversitelerinde öğrenim ücretleri yerli ve yabancı öğrenciler arasında değişkenlik gösterir. Bu, üniversitenin bulunduğu federal eyalette yaşayan öğrenciler için öğrenim ücretinin daha ucuz olduğu ve başka bir federal eyaletteki öğrenciler için öğrenim ücretinin daha yüksek olduğu anlamına gelir.

ABD’de Yüksek Lisans Yapmak

ABD’de üniversite eğitimi için gerekenler söz konusu olduğunda yüksek lisans da buna dâhil edilir. Öğrencilerin çok sayıda kolej ve programla karşılaştıkları ABD’de bir yüksek lisans derecesinin işler, kariyerler ve özgeçmişler üzerinde büyük etkileri vardır. Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans yapmak isteyen öğrencilerin belirli gereksinimleri karşılaması gerekir. İngilizce bilgisi bunlardan biridir. İngilizcenizi çeşitli şekillerde geliştirebilirsiniz.

IELTS ve TOEFL sınavları tercih edilir, ancak okul DUALINGO gibi çeşitli sınavlara giren öğrencileri de kabul eder. Ülkemizde en popüler ve yaygın olan İngilizce sınav türü olduğu için çoğu öğrenci IELTS sınavını tercih etmektedir. Ayrıca yüksek lisans derecesi için 3.0 GNO’nun gerekli olduğu bilinmesine rağmen, bazı okul ve kurumların 2.0 GNO ile öğrenci kabul ettiği gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir