1. Anasayfa
  2. Asya Rehberi

Çin Gezi Rehberi – Çin’de Ne Yapılır?

Çin Gezi Rehberi – Çin’de Ne Yapılır?
0

Çin gezi rehberi sayesinde Asya kıtasına güzel bir seyahat planı yapılabilir. Çin Halk Cumhuriyeti oldukça büyük bir yüzölçümüne sahiptir. Dünyanın en büyük ve en kalabalık ülkelerinden biridir. Başkenti Pekin olan ülkede gezilecek birçok yer bulunur. Görülecek yerler hakkında liste hazırlanması daha verimli şekilde gezi yapılmasını sağlar.

Geçmiş tarihi oldukça zengin olan ülkede görülmesi gereken birçok yer bulunur. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ülke, kültürel miras açısından oldukça zengindir. Din ve dil açısından çeşitliliğe sahip olan bir ülkedir. Çin denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden birisi; Çin Seddi olsa da görülmesi gereken sayısız yer bulunur.

Çin Gezi Rehberi: Yasak Şehir

Çin tarihinde 600 yıllık bir geçmişe sahip olan bölge, ülke sınırları içinde en eski ve en güvenli saraylardan biridir. Yasak Şehir Sarayı, 1406 yılında yapılmıştır ve 1925 yılında müze haline getirilmiş ve ziyaretçilere açılmıştır. Çin kültürü için oldukça önemli olan ve köklü bir tarihe sahip olan müzede birçok tarihi eser bulunur. Çin gezi rehberi listesinde ilk sırada yer alan saray, Ming Hanedanlığı döneminde olduğu zamanlarda saraya giriş oldukça zordur. Hükümdarın güvenliğini kontrol altında tutmak için saray içinde oldukça keskin kurallar konulmuştur. Yıl içinde yaklaşık olarak 10 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yapan dünyanın en korunaklı yerlerinden biridir.

cin gezisi

Toprak Askerler

Terrakota Ordusu olarak bilinen Toprak Askerler, yerin altında savaşa hazır şekilde bekleyen 8 bin askerden oluşur. Çin gezi rehberi oluşturmak isteyen kişiler, mutlaka Çin Şi Huang’ın mezarını koruyan askerleri ziyaret etmelidir. Askerlerin ilk keşfedildiği zamanlarda aynı oldukları düşünülse de yakın zamanda tekrar incelenen askerlerin her birinin farklı bir insan heykeli olduğu ortaya çıkmıştır. Askerlerin yapıldığı dönemlerde kullanılan kıyafet, eşya ve atlar aynı şekilde kopyalanmıştır. Mezarın yapımı yaklaşık olarak 37 sene sürmüştür. Dünyada yapılan arkeolojik çalışmalar arasında en büyük keşiflerden biri olarak kabul edilir. Ziyaretçileri oldukça büyüleyen bir yapıda olan mezarlık, Çin tarihi için önemli bir yere sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İran Eğitim Rehberi - İran'da Nasıl Okunur?

Çin Seddi

Türk ve Moğol saldırılarından korunmak için yapılan Çin Seddi, dünya üzerinde bulunan en uzun savunma hattıdır. Uzunluğu yaklaşık olarak 8850 kilometredir. İnşaatında yaklaşık 8 bin işçinin çalıştığı seddin yapımı sırasında hayatında kaybeden işçilerin yapının içine gömüldüğü görülmüştür. Ülke içinde oldukça turistik olan bölgelerden biridir. Dünyanın Yedi Harikası listesine 2007 yılında adını yazdırmış yapı, yıl içinde yaklaşık olarak 10 milyon kişi tarafından ziyaret edilir. Çin gezi rehberi yapan kişilerin rehberinde mutlaka ilk sıralarda yer alır.

Tiananmen Meydanı

Ülkenin başkentinde bulunan meydan, şehrin en önemli noktalarından biridir. Pekin’de bulunan Tiananmen Meydanı, bugüne kadar birçok yenileme çalışmasından geçmiştir. Şehrin merkezinde bulunan meydanın tasarımı için 1000 kişilik bir yarışma düzenlenmiştir. Merak uyandıran ve turistlerin ilgisini çeken konumlardan biridir.

Bund

Şanghay’da bulunan en popüler konumlardan biridir. Huangpu Nehri’nin kenarında bulunan Bund ziyaretçilerin uğrak noktalarından biridir. Modern şehri en iyi şekilde yansıtan Bund, yüksek binalar, sahil şeridi ve iş merkezleri oldukça etkileyici bir havaya sahiptir. Şanghay ziyaretinde bulunan kişilerin mutlaka görmesi gereken konumlarından biridir.

Stone Forest

Çin’de bulunan Taş Orman’ı doğal olarak oluşan karstik yapılardan meydana gelir. Çin gezi rehberi arasında yer alan orman oldukça ilginç ve merak uyandırıcıdır. Su ve rüzgar gibi çevresel etkiler sonucunda meydana gelen oyuklardan oluşan orman, Yunnan Eyaleti’nde yer alır. Orman adını almasına rağmen ağaçlar değil, taşlardan oluşan bir yerdir. Ülkede görülmesi gereken konumlardan biridir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir