1. Anasayfa
  2. Asya Rehberi

Gürcistan Eğitim Rehberi – Komşuda Okumak

Gürcistan Eğitim Rehberi – Komşuda Okumak
0

Gürcistan eğitim rehberi ile Gürcistan’da eğitim almanın avantajlarından haberdar olabilmek ve eğitim süreleri gibi pek çok detaya hakim olmak mümkün oluyor. Bilindiği üzere Gürcistan Kafkasya’da bulunuyor ve hem tarih açısından hem de kültür açısından bir hayli zengin. Gürcüce dilinin konuşulduğu bu ülke iyi pek çok okula ev sahipliği yapmakta ve uluslararası bağlantıları ile eğitim noktasında büyük avantajlar sunmaktadır. Ülkede ayrıca hem İngilizce hem Rusça hem de Türkçe dil eğitimi verilmekte olduğunu belirtmekte de fayda var. Eğitim giderlerinin cazip olması ve eğitim kalitesinin yüksek olması her yıl dünyanın pek çok ülkesinden öğrencinin Gürcistan’ı tercih etmesini sağlamaktadır.

Gürcistan’da Dil Okuluna Gitme

Gürcistan eğitim rehberi içeriğinde dil okullarının ayrı bir önemi bulunmaktadır. Çünkü Gürcistan’a girildikten sonra aktif olarak zaten Gürcüce öğrenmek gerekli olacaktır. Hem üniversitelerde dil eğitimi almak hem de çok sayıda dil okulu sayesinde dil okullarından faydalanabilmek bu ülkede mümkün olmaktadır. Hem enternasyonalist hem de modern bir ülke olan Gürcistan’da dil okullarının son derece uygun fiyatlı olması da öğrencileri cezbetmektedir. Ülke geneline bakıldığında özel dil okullarının sayısının fazla olduğu da anlaşılmakta ve ayrıca ülkede çok sayıda öğretmen dil eğitimi hususunda ders vermektedir.

Gürcistan’da Lise Okumak

Gürcistan eğitim rehberi içerisinde Gürcistan’ın eğitim sistemindeki farlılıktan bahsetmek gereklidir. Gürcistan ülkesinde ilkokul, ortaokul ve lise gibi bir ayrım yapılmamaktadır. Bu üç düzey toplam 12 seneyi kapsamaktadır ve son üç seneyi lise oluşturmaktadır. Bu sistemin öğrenciler açısından pek çok faydası da bulunur. Gürcistan’da alınan lise eğitiminde ilk 2 sene boyunca ortaokul bilgileri tekrar edilmektedir. Bunun yanı sıra hem sosyokültürel hem de vatandaşlık hukuku gibi bazı dersler alınmaktadır. Daha sonrasında ise hem mezuniyet için hem de üniversite sınavları için hazırlık süreci başlamaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Japonya Eğitim Rehberi - Farklı Dünyanın Eğitimi

Diğer ülkeler ile kıyaslandığında bu ülkede kiliselerden mezun olmak daha fazla çabayı beraberinde getirmektedir.  Öğrencilerin sınav değerlendirmeleri de tamamen bilgisayar üzerinden belirlenmekte ve öğrenciler toplam 8 dersi bilgisayar ile sınava girerek vermektedir.

Gurcistan egitim rehberi

Gürcistan’da Nasıl Üniversite Okunur?

Gürcistan eğitim rehberi içeriğinde bahsedilecek olan yükseköğretim düzeyi, bu ülkede tamamen yüksek vasıflı ve çok yönlü mezunlar yetiştirme amacı çerçevesindedir. Gürcistan’da üniversite okuyan öğrencilerin disiplinler arası yaklaşımlardan yararlanması sağlanır. Ayrıca Gürcistan’daki üniversitelerin Harvard ve Cambridge gibi okullarla yakın teması bulunur. Bu sayede uluslararası ağlar kurulabilir.

Ülkede lisans derecesinin tamamlanması 3 ile 5 yıl sürmektedir. Ayrıca uluslararası öğrenciler Gürcistan’daki üniversitelerde okuyabilmek için kendi öğrenim ücretlerini ödemekle yükümlüdür. Özellikle tıp alanında akredite edilmiş pek çok kuruma sahip olan ülkede İngilizce eğitim alabilmeniz de mümkün olmaktadır. Sonbahar programları ülkede ağustos ve ekim aylarında başlamaktadır.

Gürcistan ‘da Yüksek Lisans Yapmak

Gürcistan eğitim rehberi son olarak yüksek lisans ve detaylarını ele alıyor. Gürcistan ülkesindeki üniversitelerde yüksek lisans eğitiminin süresi alana göre değişmekle birlikte en az bir yıl ve en fazla 3 yıl sürdüğü bilinmektedir. Gürcistan üniversitelerinde yüksek lisans yapıldıktan sonra YÖK denkliğinden faydalanabilmek mümkündür. Eurostar kapsamında gideceğiniz üniversitelerin çoğu bu denkliği sağlayan üniversitelerdir.

YÖK denkliği alabilmek için ALES gibi sınavlara girmenize gerek yoktur, puan şartı aranmaz. Yüksek lisans için başvuru süreçlerinde yalnızca bir lisans diplomasına sahip olmanız yeterlidir. Yüksek lisans eğitiminden sonra 3 yılı kapsayan bir doktora eğitimi de isteğe bağlı olarak alınabilmektedir. Akademisyenlik ve uzmanlaşma ya da profesör unvanını elde etme bu şekilde mümkün olmaktadır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir