1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Borcu Olana Vize Çıkar  mı? 

Vize başvuru işlemleri gidilecek ülkeye göre değişkenlik gösteriyor olsa da tüm ülkeler için titiz hareket edilmesi, bazı prosedürlere uyulması gereken bir uygulamadır.

Borcu Olana Vize Çıkar  mı? 
Borcu Olana Vize Çıkar mı?
0

Borcu olana vize çıkar mı? Sorusunun yanıtı özellikle vize başvurusunda bulunacaklar ve borcundan dolayı çekingen olanları ilgilendiriyor. Hatta konuyu biraz daha çeşitlendirecek olursak kredi kartı borcu olanlar ve icralık olanlar yurt dışına çıkışlarda herhangi bir sorun yaşar mı? Şeklinde genişletebiliriz. 

Vize başvuru işlemleri gidilecek ülkeye göre değişkenlik gösteriyor olsa da tüm ülkeler için titiz hareket edilmesi, bazı prosedürlere uyulması gereken bir uygulamadır. Dolayısıyla bir ülkeye gidebilmeniz için bazı şartları yerine getirmiş ve problemsiz olmanız önemli.  

Ülkeler kendi ülkesine gelmek isteyen yabancı ülke vatandaşlarından ilk beklediği şey vize süresi bittikten sonra tekrar ülkelerine dönmesidir. Dolayısıyla herkes tekrardan döneceğine dair yazılı garanti vermek zorundadır. Bu vize başvuru işlemlerinde kritik bir adımdır. Dolayısıyla borcu olan, icralık olan kişiler böyle bir garantiyi vermekte zorlandığı için işler biraz daha değişiyor. 

Vize talebinde bankada bulunan paranızı göstermeniz sizin için olumlu bir durum dolayısıyla bunun ne gibi etkilerinin olabileceği aşağıda belirtilmiştir. 

Borcu Olana Vize Çıkar  mı?

Borcu Olanlar Vize Alabilir mi? 

Bir insanın bankaya borcu olması onun yurtdışına çıkabilmesi için hiçbir engel teşkil etmemektedir. Ancak bazı kişiler borcundan dolayı vize alamayabilirler. Bu insanlar yurtdışına çıkarken iki farklı soruşturmadan geçer. Birincisi konsolosluk soruşturması ikincisi ise sınır polisi soruşturmasıdır. 

Örneğin bir konsolosluk kişiye vize vermiş olsa bile Türk sınır polisi havaalanında yurtdışı çıkış yasağı olan kişileri tekrardan geri çevirebilir. Ancak bu durum sıradan borçları kapsamamaktadır. 

Konsolosluğa vize başvurusu yapan kişiler banka hesap bilgilerini vize evrakları arasına eklemesi gerekir. Özellikle son 3 ay ait döküm bu noktada oldukça önemlidir. Bazı ülkeler ise hesap dökümünü altı aylık olarak talep edebilir. Bilgilerin bulunduğu hesaptan düzenli olarak para giriş çıkışı olması ve hesap içinde seyahat masraflarını karşılayabilecek kadar para bulunuyor olması da yine önemlidir. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dünyanın En Soğuk Yerleri 2023

Bazı ülkeler maddi prosedürleri çok katı uygularken bazıları ise borcu olsa bile sorunsuz olarak geçişe izin verebiliyor. Tabi bu ülkenin gelişmişlik durumuyla da yakından alakalı olan bir konudur. 

Borcu Olana Vize Çıkar  mı?

Vergi Borcu Olanlar Pasaport Alabilir mi? 

Evet, borcu olan herkes pasaport alabilir. Pasaport bir kişinin uluslararası seyahat hakkını yerine getirebilmesi için gereken resmi bir belgedir ve kişinin borcunun olup olmamasını engellemez. Bazı ülkeler ise pasaport başvurusunda kişinin mali durumlarını inceleyebilmektedir. Ancak bizim ülkemizde böyle bir durum söz konusu değildir. 

Borcu Olana Vize Çıkar  mı?

İcralık Olan Yurt Dışına Çıkabilir mi? 

İcralık borcu olanlar belli şartları yerine getirmesi durumunda vize alarak yurt dışına çıkış hakkını kullanabilirler. İcra bir kişinin borcunu ödemediği durumda alacaklı tarafından başlatılan yasal takip sürecine verilen isimdir. İcralık olan kişilerin malvarlıklarına haciz onulabilir ya da yurtdışına çıkışları yasaklanabilir. Bunun için icralık olan birisine vize verilip verilmeyeceği sürecin ne durumda olduğuyla yakından ilgisi vardır. 

Borcu Olana Vize Çıkar  mı?

Kredi veya Kredi Kartı Borcu Vize Almaya Engel mi? 

Vize başvurusu yapacak olan kişilerin merak ettiği konulardan birisi de kredi ve kredi kartı borçlarıdır. Kredi kartı olan birisi ya da kredisi olan birisi düzenli olarak borçlarını ödeyebiliyor ve hesabında para bulundurabiliyorsa vize alma işlemleri daha kolay olacaktır. Hesap dökümlerinde bu durumlarını açık bir şekilde belirteceklerdir. Bankadaki hareketler kişinin vize alabilmesinde önemli bir etkendir. 

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir