1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Öğrenci Pasaportu Güncel Fiyat - 2023 (Detaylı Anlatım)

Öğrenci pasaportu alabilmek için 25 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor. Öğrencilere verilecek olan bu umumi pasaport bordo pasaport olarak bilinmektedir

Öğrenci Pasaportu Güncel Fiyat – 2023
Öğrenci Pasaportu Güncel Fiyat - 2023
0

Öğrencilik hayatının beraberinde getirdiği bir takım avantajlar vardır. Bu avantajların başında ise yurt dışında eğitim imkânı geliyor. Ancak eğitim imkânını elde edebilmek içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Öğrenci pasaportu alabilmek için 25 yaşını geçmemiş olmak gerekiyor. Öğrencilere verilecek olan bu umumi pasaport (bordo pasaport) olarak bilinmektedir ancak bu pasaporttan farklı harç bedelinin olmamasıdır. Öğrenci kendisinden istenilen belgeleri temin etmesi halinde öğrenci pasaportunu çıkartabilir. 2016 yılından sonra çıkan yasa neticesinde yurtdışına çıkan öğrenciler ne amaçla olursa olsun öğrenci pasaportu çıkarabilirler.

Öğrenci Pasaportunu Kimler Alabilir?

Öğrenci pasaportunu Milli Eğitim Bakanlığına olan eğitim kurumlarına giden çocuklar 25 yaşını geçmemiş olmak koşuluyla alabilirler. 18 yaşını doldurmayan öğrencilere veliler doldurmuş olanlar ise kendileri pasaport başvurusunda bulunabilir.

Öğrenci Pasaportunu Almak İçin Ne Yapmak Lazım?

Öğrenci pasaportu bordo pasaporta benzer. Bunun için bu pasaportu almak için Nüfus Müdürlüğünden randevu alınırken bordo pasaport seçeneğinin işaretlenmesi gerekiyor. Başvuru online yapılırken öğrenci pasaportu şeklinde bir alan bulunmamaktadır. Randevu tarihinde Nüfus Müdürlüğüne gidildiğinde görevli memura öğrenci belgesi gösterilerek harç ödemeden pasaport çıkarılabilir.

vizelazim.com 25

Öğrenci Pasaportu Çıkarılırken Hangi Evraklar İsteniyor?

Nüfus Müdürlüğünden gerekli başvuruyu yaptıktan sonra istenilen belgelerin tamamlanması gerekiyor. Bordo pasaport ile aynı olmasından dolayı belgelerde aynıdır ancak tek var öğrenci belgesi ve harçsız pasaport dilekçesinin de istenilen belgeler arasına eklenmesi gerekiyor. Aşağıda öğrencilerden istenilen belgeler sıralanmıştır:

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ucuz Uçak Bileti İçin İpuçları ve Öneriler
Öğrencilerden İstenilen Belgeler
2 adet biyometrik fotoğraf
Defter ücreti
Öğrenci belgesi
Varsa eski pasaport
TC Nüfus kâğıdı (ehliyet kabul edilmiyor)

18 Yaşını Doldurmayanlar Öğrenci Pasaportu Alabilir mi?

18 yaşının altında olan öğrencilerden harç ücreti alınmıyor olsa da defter ücreti talep edilmektedir. 18 yaşın altında öğrencilere verilecek olan bu pasaport en fazla 5 yıllık süreyle alınabilir. E-devlet üzerinden alınacak olan öğrenci belgesiyle ebeveynler Nüfus Müdürlüklerine başvuru yaptıktan sonra işlemlerin başlatılmasını sağlayabilir.

vizelazim.com 26

Öğrenci Pasaportları Ne Kadar Geçerlidir?

18 yaşını doldurmuş olan öğrencilerin 25 yaşına kadar öğrenci pasaportu çıkarabilirler. Eğer 18 yaşındaysanız ve öğrenciliğiniz 6 yıl daha devam edecekse bunu öğrenci belgenizle ispat etmişseniz 6 yıllık daha öğrenci pasaportunuzu çıkarabilirsiniz.

Öğrenci Pasaportu Kaç Günde Çıkar?

Pasaport başvurusunu yaptıktan sonra hangi ülke için geçerli olursa olsun en fazla 7 gün içinde çıkar. Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için bu süre en fazla 10 gün içindir. Pasaportunuz basıldıktan sonra PTT aracılığıyla beyan edilen adrese gönderilmesi gerekiyor.

vizelazim.com 27

Öğrenci Pasaport Ücreti Ne Kadar? 2023

Öğrenci pasaportları çıkarılırken yukarıda da belirttiğimiz gibi herhangi bir harç ücreti ödenmiyor. Ödenmesi gereken yalnızca defter bedelidir. 2023 yılı itibariyle öğrencilerden alınan defter bedeli 501,00 TL şeklindedir.

Öğrenci Pasaportu Hangi Renk?

Öğrenci pasaportları bordo renktedir. Yani normal vatandaşların almış olduğu gibi öğrencilerin çıkardıkları pasaportlarda bordodur. E-devletten pasaport işlemi yapılırken herhangi bir öğrenci seçeneğinin bulunmuyor olmasından dolayı da bordo pasaport şeklinde işaretlenmesi gerekir.

vizelazim.com 28

Açık Öğretimde Okuyanlara Öğrenci Pasaportu Verilir mi?

Evet, açık öğretimde okuyanlarda öğrenci pasaportu alabilirler. Bununla ilgili olan yasa aşağıdaki gibidir:

“492 sayılı Harçlar Kanununun “Harçtan Müstesna İşlemler” başlıklı 85 inci maddesinin birinci fıkrasına eklenen (h) bendi ile “Tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olanlara verilecek pasaportlar” hükmü getirilmiştir.”

İlginizi Çekebilir
Güney Afrika Gezi Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir