1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Uzun Süreli Vize Almanın Yolları

Aşağıda istediğiniz bir ülkeye gitmek istediğinizde çıkarmanız gereken vizeyle ilgili nasıl kolaylık sağlayabilirsiniz ve uzun süreli vize almanın yolları nelerdir? Detaylı bir şekilde anlattık.

Uzun Süreli Vize Almanın Yolları
Uzun Süreli Vize Almanın Yolları
0

Maalesef bir Türk vatandaşıysanız başka bir ülkeye gitmek istediğinizde vize konusuyla uğraşmak zorunda kalıyorsunuz. Kanada vizesi, Schengen vizesi ve daha alınması gereken pek çok ülkelere vize. Genelde hepiniz şu ülkeye vize kalkıyor haberlerini duymuşsunuzdur. Ancak bunun asparagas bir haber olduğuna da şahit olmuşsunuzdur. Yine üzülerek söylemek gerekiyor ki bir Türk vatandaşıysanız maalesef ki vize meseleleriyle daha çok uzun yıllar cebelleşmek zorundasınız.

Gönül isterdi ki vize konularıyla uğraşmayalım ve düzinelerce kelime dolu makalelere başvurmayalım. İstediğimiz her ülkeye rahatlıkla girip çıkalım. Ama dediğimiz gibi maalesef öyle bir dünya yok. Çünkü her ülke kendi sınırlarını belirlemiş ve nasıl girilmesi gerektiğine dairde açık ve net kanunlar getirmiştir.

Aşağıda istediğiniz bir ülkeye gitmek istediğinizde çıkarmanız gereken vizeyle ilgili nasıl kolaylık sağlayabilirsiniz ve uzun süreli vize almanın yolları nelerdir? Detaylı bir şekilde anlattık.

Aynı Ülkeye Birden Çok Vize Başvurusu

Uzun süreli vize almada en başarılı yöntem daha önce vize almış olduğunuz bir ülkeye ikinci kez vize başvurusunda bulunmaktır. Ülkeler genellikle ilk kez vize başvurusunda uzun süreli vize vermezler.  İkinci ve üçüncü başvurularda ise vize süresi daha uzun olabilir.

Uzun Süreli Vize Almanın Yolları
Uzun Süreli Vize Almanın Yolları

Tekrar Geleceğinize Dair Belge Göstermek

İnsanlar bir ülkeye giderken tekrar giderken sorun yaşayacaklarını düşünür ancak birçok kişinin gözden kaçırdığı şey de aynı ülkeye kısa zaman sonra tekrar gelmeniz gerektiğini belgelediğinizde alabileceğiniz vize süresi daha uzun olacaktır. Mesela şu şekilde belirtebiliriz. Eğer siz Ağustos ayında Paris’e gideceğinizi ve Ekim ayında da tekrar gitmeniz gerektiğini belgelerseniz bu durumda uzun süreli vize alabilme ihtimaliniz daha fazla olacaktır.

Uzun Süreli Vize Veren Ülkelere Başvurmak

Her ülkenin vize süresi birbirinin aynısı olmayabiliyor. Bazı ülkelerin daha uzun süreli vize verdiğine dair bilgilerin olduğunu biliyoruz. Bunun için araştırma yaparak daha uzun süreli vizeyi hangi ülkeler veriyorsa tercihinizi o yönde de yapabiliriniz.  Örneğin İtalya ve Yunanistan’ın uzun süreli vize verdiği biliniyor. Bu bilgi her ne kadar doğruluğu kesin olmasa da yine de denenebilecek bir yöntemdir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Bankada Paranızı Gösterin

Eğer imkânınız varsa bankaya mutlaka para yatırmalısınız. Bazı ülkeler vize talep eden kişilerden banka dokümanlarını talep ediyor. Eğer sizin bankadaki hesabınızda yüklü bir paranız varsa bu durumda vize alabilmeniz çok daha kolay ve uzun olacaktır. Neticede bu ülkeler sizin gelmenizi ve geri ülkenize dönmenizi istiyorlar.

Ticari Vize Başvurusu Yapmak

Ticari bir işletmenin sahibiyseniz o zaman sizin vize alabilmeniz daha kolay olacaktır. Ticari vizelerin süresi normal vizelere göre daha uzun olur. Özellikle de gerekli belgeleri sağlayabiliyorsanız başvuru esnasında mutlaka bunları da dosyanız içerisine koymalısınız. Bu sayede alacağınız vizenin süresi daha uzun olacaktır.

Sağlık Sigortasını Uzun Süreli Yapmak

Vize başvurusu işlemlerinde sağlık sigortası zorunlu olarak talep edilen belgeler arasında yer alır. Bazı kişiler sağlık sigortasının süresini daha kısa yapabiliyorlar. Ancak uzun süreli sigorta yaptırmış olmak alacağınız vizenin süresinin de daha uzun olmasına imkan sağlayacaktır. Maalesef bu bilgiyi herkes bilmediğinden dolayı sigorta süresini çok uzun tutmayı tercih etmiyor.

Uzun Süreli Vize Almanın Yolları
Uzun Süreli Vize Almanın Yolları

Sıkça Sorulan Sorular

En uzun vizeyi hangi ülke veriyor?

Özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan’ın daha uzun süreli vize verdiği biliniyor. Eğer turistik amaçla gidiyorsanız ve hangi ülkeden vize aldığınız sizin için önemli değilse bu ülkeleri araştırarak tercih etmenizi tavsiye ediyoruz.

En kolay hangi ülkeye vize alınır?

Şuanda en rahat ve kolay vize veren ülkeler Fransa, Yunanistan ve İtalya’dır. Evraklarınız sağlamsa ve bankada gösterdiğiniz miktar iyise rahatça vize verir bu konsolosluklar bol bol yüklenin.

Türkiye hangi ülkelerden vize almıyor?

Türk hükûmeti, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, aşağıdaki ülkelerden gelen pasaport sahiplerine vize gerekmediğini duyurdu: Avusturya, Belçika, Hırvatistan, İrlanda, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, İspanya ve Birleşik Krallık.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir