1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Ucuz Kamp Yapmak İsteyenlere Rehber

Ucuz Kamp Yapmak İsteyenlere Rehber
Equipment and accessories for mountain hiking in the wilderness
0

Ucuz kamp yapmak sayesinde yurtiçinde veya yurtdışında tatilinizi ekonomik hale getirebilirsiniz. Doğada kalmak sizin için bir tutku haline gelmişse ve gerek kendi başınıza gerekse sevdikleriniz için özel alanlar bulmak istiyorsanız, çok fazla bilinmeyen kamp alanlarını tercih edebilirsiniz. Az bilinen kamp alanları sayesinde kent ortamının yarattığı stresten uzaklaşabilir, günlük yaşamınıza özel bir değer katabilirsiniz. Kamp yapmanın en güzel tarafı doğayla baş başa kalmak ve doğanın tüm enerjisini içinizde hissetmek olduğu için gürültüden ve kalabalıktan uzak kamp alanları ile birlikte harika bir kampçılık deneyimi yaşayabilirsiniz.

Kamp yeri seçerken ise göz önünde tutmanız gereken en önemli nokta kampın türüdür. Eğer yaz aylarında kamp yapacaksanız tercihen denize ya da göle yakın olması, kış aylarında ise ormanların enfes kokusunu ciğerlerinize çekmek için gizli bölgeleri bulmanız için mevsim şartlarını göz önünde tutmanızdır. Az bilinen kamp yerleri ile birlikte harika bir maceraya atılabilirsiniz.

Kış Kampı Yapmayı Sevenler İçin

Kış kampı yapmayı sevenler için Aladağlar eşsiz bir kamp imkânı sunmaktadır. İç Anadolu’da yükselen Aladağlar, sadece yeni başlayanlar için değil kamp konusunda uzman olanlar tarafından da sunduğu koşullar nedeniyle tercih edilen bir bölge. Konum olarak Adana, Niğde ve Kayseri bölgelerinin arasında kalan bu özel alan henüz yeterli popülerliğe ulaşmış alanlar arasında yer almıyor. Dağların aşılmaz yapılarının yanında eşsiz bir doğa güzelliğinin etrafı süslediği bu özel alan sadece kış ayları için değil, aynı zamanda yaz aylarında da değişen faunası ile birlikte tercih edilecek alanların başında yer alıyor.

Ucuz Kamp Yapmak Isteyenlere Rehber2

Bahar Ayları Kamp Ayları

Daha rahat kamp yapmak için dünya genelindeki kampçıların bildiği temel bir kural bulunmaktadır; ideal kamp üşütmemeli ve aynı zamanda da aşırı terleme yapmamalıdır. Bu yüzden ilkbahar ve sonbahar ayları pek çok kamp sever tarafından en ideal aylar olarak görülmektedir. Böylesi kamplarınız için tercih edeceğiniz ve Rize’de yer alan Mezovit bölgesi Türkiye içinde kamp yapabileceğiniz eşsiz konumlardan birisi olarak öne çıkıyor. Oksijen deposu olmasının yanında karların erimesi ile birlikte etrafın harika akarsular ile çevrildiği bölge, kamp yapmak isteyenlere harika bir görünüm sunuyor. Ayrıca yürüyüş için de son derece elverişli olan yapısı kamp severleri fazlasıyla tatmin ediyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Yeşil Pasaport İşlemleri Nasıl Yapılır, Kimler Alabilir?

Ucuz Kamp Yapmak İçin Öneriler

Ucuz kamp yapmak için yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli seçeneklerden yararlanabilirsiniz. Özellikle otelde konaklama ücretleri son dönemlerde önemli artış gösterdiği için ucuz kamp seçenekleri daha kolay ve rahat tatil yapmanızı sağlayacaktır.

Öncelikle gittiğiniz ülkede ya da bölgede kamp yapılabilecek alanları araştırmalısınız. Şayet tek başınaysanız bir ormanlık alanda kamp yapmak tehlikeli olacaktır. Bu yüzden ormanlık gibi alanlar yerine benzin istasyonu gibi yerleri tercih edebilirsiniz. Genelde benzin istasyonunda kamp yapmanıza karşı çıkılmaz. Bunun dışında kilise, cami, tapınak bahçeleri de yine kamp yapmanız için ideal yerlerdir.

Çadırınızı bu alanlara kurduktan sonra kalış masrafları açısından önemli bir avantaj elde etmiş olacaksınız. Aynı zamanda yeme içme masraflarını da azaltmak için marketten alacaklarınızı tüketmeniz gerekir. Yanınızda küçük kamp tüplerinden taşıyarak pişirerek hazırlayacağınız yemekler de yapabilirsiniz.

Bunun dışında banyo ihtiyacınızı karşılamak için ise ücretli kamp alanlarını tek günlük olacak şekilde kullanabilirsiniz. Bu alanlarda tuvalet, banyo ve çamaşır yıkama yerleri olduğundan kirlenmiş olan kıyafetlerinizi de yıkayabilirsiniz.

Kamp yaparken telefon ve bilgisayar gibi cihazlarınızın şarj sorununu da ortadan kaldırmak için ortalama 10 bin mAh olan bir powerbank taşımalısınız. Bu sayede gittiğiniz yerlerde önce powerbank’i şarj edecek, sonrasında ise cihazlarınızı şarj edebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir