1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında çalışmak, seyahat etmek veya benzersiz bir iş deneyimi yaşamak isteyenler için bir seçim olabilir. Bu yazımızda, yurtdışında çalışmanın ne olduğunu, bu seçeneği seçmenin faydalarının neler olabileceğini ve bu kariyer yolunda ilerlemenizi sağlayabilecek artıların neler olabileceğini anlattık.

Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?
Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?
0

Mezun olduktan sonra, üniversite öğrencileri iş piyasasına katılmak ve para kazanmak için hangi seçeneklere sahip olduklarını merak edebilirler. Yurtdışında çalışmak, seyahat etmek veya benzersiz bir iş deneyimi yaşamak isteyenler için bir seçim olabilir. Bu yazımızda, yurtdışında çalışmanın ne olduğunu, bu seçeneği seçmenin faydalarının neler olabileceğini ve bu kariyer yolunda ilerlemenizi sağlayabilecek artıların neler olabileceğini anlattık.

Üniversiteden Sonra Yurt Dışında Çalışmak Nedir?

Yurtdışında çalışmak, kendi ülkenizden başka bir ülkede gerçekleşen bir iş deneyimidir. Öğrenciler, stajyerler, gönüllüler veya özel çalışma programlarında olanlar yurtdışında çalışma fırsatlarından yararlanabilir.

Yurtdışında çalışmak, iş için seyahat etmekten farklıdır. İş için seyahat edenler genellikle kendi ülkelerindeki şirketlerde görev alırlar ve belirli bir iş görevini tamamlamak için diğer şehirlere veya ülkelere kısa veya orta uzunlukta seyahatler yaparlar. Yurtdışında çalışanlar genellikle yabancı bir ülkede bir şirkette istihdam edilir ve orada uzun süre yaşama ve çalışma niyetindedir.

Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?
Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Yurtdışında Çalışmanın Faydaları

Üniversiteden mezun olduktan sonra yurtdışında çalışmanın bazı faydaları vardır ve bunlar şu şekildedir:

Daha Yüksek Maaş

Bazı ülkelerde Türkiye’de kazanacağınızdan daha fazla para kazanabilirsiniz. Kesin rakamlar işvereninize, geçmiş deneyiminize ve çalışılan ülkeye bağlı olabilir. Türkiye’dekine benzer bir rakama çalışıyor olsanız bile, yaşam maliyetinin daha düşük olduğu bir ülke seçerseniz, ev, giyim, teknoloji, eğlence ve diğer şeyler için daha fazla seçeneğiniz olabilir.

Yaşam Deneyimi

Yurtdışında çalışmak, kendinizi yeni kültürlere kaptırmanıza olanak tanır. Yeni hobiler bulabilir veya yeni spor takımlarının hayranı olabilirsiniz. Ayrıca yeni yiyecekler deneme, yeni moda stilleri deneme veya yeni müzikler dinleme şansınız olabilir.  

İş Deneyimi Kazanırsınız

Türkiye’de belirli bir üniversiteden derece ile mezun olduysanız, yurtdışında çalışacak bir pozisyon bulmakta daha kolay hareket edersiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Yurtdışına Çıkmaya Karar Verince Ne Yapmalı?
Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?
Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

İletişim Becerilerinizi Geliştirin

Yurtdışında çalışmak, diğer dilleri öğrenmenize veya daha akıcı bir şekilde konuşma pratiği yapmanıza olanak sağlayabilir. Bu hem kişisel hem de profesyonel amaçlar için faydalı olabilir. Diğer ülkelerde çalışmak, gelecekteki pozisyonlara başvururken sizi daha pazarlanabilir kılmak için farklı çalışma ve iletişim tarzlarını öğrenmenize de olanak sağlayabilir.

İş Fırsatlarınızı Artırır

Yurtdışında çalışmayı seçmek size daha geniş bir iş piyasası sağlayabilir. İster özgeçmişiniz için deneyim edinerek, ister ağ kurarak veya diğer faktörlerle, yurtdışında çalışarak geçirdiğiniz zaman sizi kendi ülkenizde ve diğer ülkelerde prestijli pozisyonlar için daha pazarlanabilir hale getirebilir.

Çevrenizi Geliştirmenize Yardımcı Olur

Yurtdışında çalışmak, dünyanın her yerinden insanlarla tanışmanıza ve kişisel ve profesyonel çevrelerinizi geliştirmenize olanak tanır. Bu insanlardan sadece eğlenceli ve kültürel bilgiler öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki diğer iş fırsatlarıyla bağlantı kurmanıza da yardımcı olabilirler.

Dünyayı Dolaşma İmkânınız Olur

Yurtdışında çalışmak, dünyanın dört bir yanındaki yeni yerlere seyahat etmenize ve kendi ülkenizde kalarak göremediğiniz şeyleri görmenize olanak tanır.

Yurtdışında Çalışan Bir İş Nasıl Bulunur?

Yurt dışında çalışarak nasıl iş bulacağınızı öğrenmek için şu adımları kullanabilirsiniz:

1. Yurtdışında Eğitim

Okulunuz öğrencilere yurtdışında eğitim programı sunuyorsa, mezun olmadan önce bu seçeneğin avantajlarından yararlanmayı düşünün. Yurtdışında okumak, diğer ülkelerdeki sakinlerle ve profesyonellerle bağlantı kurmanıza, onların dilini ve kültürünü öğrenmenize olanak sağlayabilir.

2. Bir hedef seçin

Yurtdışında nasıl ve neden çalışmak istediğinize karar verin. Türkiye dışında bir ülkede kariyer yapmayı düşünebilirsiniz.. Kararınız ne olursa olsun, uzun vadeli hedefinizi anlamak, hangi pozisyonlara başvuracağınıza ve hangi ülkelerde çalışacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.

3. Araştırmanızı yapın

Yeni mezunların yurtdışında çalışmasına izin veren tam ve yarı zamanlı işler, stajlar ve gönüllülük fırsatları için seçenekler vardır. Potansiyel yerleri ve kültürlerini araştırın. Ayrıca, potansiyel pozisyonlarınız ve belirli ülke veya şehirlerin yaşam maliyetleri için saatlik veya maaş rakamlarını araştırmayı düşünün.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir