1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Dünyanın En Soğuk Yerleri 2023

Dünyada öyle ülkeler var ki soğuğu dünyada herkes tarafından biliniyor. Bu ülkelerde bırakın sokakta gezmeyi hayatta kalmak bile mucize hatta öyle bir hava durumu var ki sıcaklık -90’larda.

Dünyanın En Soğuk Yerleri 2023
Dünyanın En Soğuk Yerleri 2023
0

Türkiye bir yılda 4 mevsimi yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. Kışlar sert geçiyor olsa da dünyanın farklı ülkelerinde kışı çok daha sert yaşayan ülkelerinde olduğunu biliyoruz.  İşte dünyanın en soğuk ülkelerinin listesi;

Dünyada öyle ülkeler var ki soğuğu dünyada herkes tarafından biliniyor. Bu ülkelerde bırakın sokakta gezmeyi hayatta kalmak bile mucize hatta öyle bir hava durumu var ki sıcaklık -90’larda.

Dünyanın En Soğuk Ülkeleri

Antarktika

Dünyanın en soğuk yerleri listemizin en başında Antarktika bulunuyor. Burası soğuk olmasının yanı sıra dünyanın en kurak kara parçası şeklinde olan bir yer. Bu kıtada bazı devletlerin araştırma yaptıkları istasyonlar var. Burada yaklaşık olarak 1000 civarında insanın yaşadığı biliniyor. Kıtanın bazı bölgelerine ise yüzyıllardır hiç yağmur yağmamış. Sıcaklıklar -60 ila -80’leri görmüş durumda. Kıtadaki en yüksek sıcaklık ise -12 derecelerde. Yılın her mevsiminde kışın yaşandığı Antarktika’da hiç yaz olmuyor.  Dünyada sadece kış mevsimini yaşayan tek yer diyebiliriz.

Dunyanin En Soguk Yerler

Oymyakon – Rusya

Rusya bilindiği üzere soğuk bir iklime sahiptir. Özellikle iki bölgesi olan Oymyakon ve Yakutsk çok soğuk olan yerleridir. Burada soğuklar -50 derece ile -58 dereceleri görebiliyor. Yazın sıcaklıklar ise 1-10 derecelere kadar düşüyor. Bölge soğuk olsa da burada yaşayan insanlarda varr. Sıcaklıkların düşük olduğu bölgede balıkçılık ve donmuş hayvan tüketimi bir hayli fazla. Ülkede araç kullanmak ve araç sahibi olmakta çok sıkıntılıdır. Eğer otoparkınızda ısıtmanız yoksa o zaman aracınızın donmaması söz konusu değil.  

Grönland

Dünyanın en büyük adası konumunda olan Grönland, Atlas Okyanusunun kuzeyinde bulunuyor. Yazın -7 derecelerin göründüğü adada kışın -40’ları görebiliyorsunuz. Şehrin merkezi adanın batısına kurulmuş.  Bu ada da dört mevsimi kış olarak geçiren ülke olarak biliniyor.

İzlanda

 İzlanda Kuzey Kutbuna yakın olmasından dolayı oldukça soğuk olan ülkeler arasında bulunuyor. Yazın 29 dereceleri bulan sıcaklıklar kışın ise -49 derecelere kadar çıkmaktadır. İzlanda’da görülmesi gereken şeylerden bir tanesi Haziran ayında güneşin 18 gün boyunca hiç batmıyor olmasıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Kanada

Kanada’da kışlar oldukça sert geçmektedir. Kışın -40-45 dereceler görülebilir. Kanada’yı güzel yapan önemli özelliklerin başında yazları doğal güzellikleri ortaya çıkıyor olmasıdır. Yazın 35 dereceleri gören bu ülke eğitim açısından da oldukça önemlidir.  

Alaska

Amerika’nın yüz ölçümü açısından en büyük bölgelerinden olan Alaska’da yazlar çok sert geçmez ancak kışın soğuklar -30 derecelere kadar ulaşabilir. Dünyadaki en soğuk yerler arasında Alaska’yı da sayabiliriz.

Kazakistan

Kazakistan yazı ve kışı çok sert geçen ülkeler arasında bulunuyor. Ülkede sıcaklıklar bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Kışın dereceler bazı yerlerde -5 olurken bazı bölgelerde ise -20 derecelere kadar düşmektedir.

Finlandiya

Dünyanın en soğuk yerleri arasında Finlandiya’da bulunuyor. Kışın sürekli beyaz örtünün kaplamış olduğu ülkenin güney tarafında hava sıcaklıkları -30 derecelere kadar gider. Yazın güneşin çok geç battığı ülkede hava sıcaklıkları -10 derecelere kadar çıkabilmektedir. Burayı güzel yapan özelliklerinin başında ise Kuzey Işıklarının buradan en net görülebiliyor olmasıdır. Finlandiya Nasıl Bir Ülke ve Orada Yaşanır mı? Başlıklı makalemizi okuyarak ülke hakkında detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Dünyanın En Soğuk Yerleri 2023
Dünyanın En Soğuk Yerleri 2023

Sık Sorulan Sorular

Şu an dünyanın en soğuk yeri neresidir?

Dünyanın en soğuk yerleri listesinde birinci sırada Antarktika yer alıyor. Dünya üzerinde bilimsel araştırmalar için orada bulunan insanları saymazsak, insanların yaşamadığı tek kıta Antarktika. Kıtada bulunan Vostok, -90 derecelik sıcaklığıyla ‘dünyanın en soğuk bölgesi’. Yanlış duymadınız -90 derece…

Yakutsk nasıl ısınıyor?

Rusya’nın Sibirya bölgesinin doğusundaki Yakutsk şehrinde kışın ortalama sıcaklık eksi 34 derece. Yakutsk, dünyanın en soğuk şehri.

Rusya’da en soğuk kaç derece?

Dünya üzerinde bugüne kadar doğrudan ölçülen en düşük sıcaklıklardan biri de21 Temmuz 1983 yılında Rusya’daki Vostok üssünde tespit edildi. 10 Ağustos 2010 tarihinde dünyanın en soğuk noktası Dome Fuji’de -93,2 derece olarak ölçüldü.

Norveç mi daha soğuk Rusya mı?

Dünyanın en soğuk ülkesi Rusya’dır. Ülkedeki en düşük sıcaklıklar ise Sibirya Bölgesinde ve Oymkayon kasabasında kaydedildi.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir