1. Anasayfa
  2. Finlandiya Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Finlandiya Nasıl Bir Ülke ve Orada Yaşanır mı?

Finlandiya, sanayileşmiş olan bir karma ekonomiye sahip olan ülkedir. Ekonominin en büyük işkolunu ise hizmet, imalat ve rafine etme işleri almaktadır.

Finlandiya Nasıl Bir Ülke ve Orada Yaşanır mı?
Finlandiya Nasıl Bir Ülke ve Orada Yaşanır mı?
0

İçinden nehirlerin geçtiği, geniş ormanların olduğu ve temiz havasıyla ün yapmış olan Finlandiya, bugün yalnızca dünyanın değil Türkiye’nin de merak ettiği ülkeler arasında bulunuyor. Biz bu makalemizde Finlandiya nasıl bir ülke ve orada yaşanır mı? Sorusunun yanıtını vermek istedik. Aşağıda bahsedeceğimiz özellikler Finlandiya hakkında merak edilenleri kapsamaktadır. Bu nedenle o ülkeye gitmeyi planlıyorsanız aşağıdaki başlıklar size yardımcı olacaktır.

Finlandiya’da yaklaşık olarak 70 binden fazla ada ve 188 bine yakın irili ufaklı göletler bulunuyor. Dolayısıyla ülkeyi göz alıcı hale getiren en önemli özelliklerin başında bu geliyor.  Yüzölçümü 338,455 kilometrekare olan ülkede 5,5 milyon insan yaşıyor.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki ve aynı zamanda ülkenin en büyük şehridir. Ana dilin Fince olduğu ülkenin kullandığı bu dil dünyadaki en az kullanılan dil olarak biliniyor.

Finlandiya’nın iklimine baktığımızda bulunduğunuz yere nerenin enlemindeyse ona göre değişiklik gösteriyor. Yani güney tarafta daha karasal iklim söz konusu olurken Kuzey’de ise Kutup altı iklimi hüküm sürmektedir.

Yukarıda anlattıklarımızdan yola çıktığımızda kafanızda Finlandiya en çok neyi ile ünlü sorusu takılmış olabilir.

Finlandiya Neyi İle Ünlü?

Finlandiya en çok cam eşyalarıyla ün yapmıştır. Ülkenin cam konusunda en çok bilinen markası Littala olmuştur. Marka 1881 yılından beri cam üretimi yapmaktadır. Bugün Fin evlerinin tamamına baktığınızda hepsinde markanın üretmiş olduğu camları görebilirsiniz. Hatta markanın üretmiş olduğu ürünler o kadar çok dayanıklıdır ki insanlara miras olarak da kalmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar Hangisi?

Eğer buraya kadar bahsetmiş olduğumuz özelliklerden yola çıkarak ülkeyi merak ediyor ve gitmeyi düşünüyorsanız o zaman vize ile ilgili merak ettiklerinizde olabilir.

Finlandiya’ya gitmek için vize gerekli mi?

Finlandiya’ya eğer ki bordo yani umuma mahsus pasaportla gidecekseniz o zaman vize lazım diyebiliriz. Ancak diplomatik hizmet ya da hususi pasaportu olanlar vize almadan 3 ayı aşmamak şartıyla vize almadan gidebilirler.

Finlandiya Neden Zengin?
Finlandiya Neden Zengin?

Finlandiya Neden Zengin?

Finlandiya, sanayileşmiş olan bir karma ekonomiye sahip olan ülkedir. Ekonominin en büyük işkolunu ise hizmet, imalat ve rafine etme işleri almaktadır.

Finlandiya En Soğuk Kaç Derece?

Finlandiya, kuzey kutbunda olduğundan dolayı oldukça soğuk bir ülkedir. Kış ayları Aralık, Ocak ve Şubat’tır. Kasım ve Mart aylarında hava soğuk olur. Sıcaklık kış süresinde sıfırın altında bulunur ve hatta -20 dereceleri de görmek mümkündür. Kuzey Güney’e göre daha soğuktur. Burada sıcaklıklar -30 derecelere kadar da inebilir.

Finlandiya Gündüz Kaç Saat?

Finlandiya hakkında merak edilen pek çok soru var ve bunlardan bir tanesi de gündüzün kaç saat olduğudur. Ülkede ilgi çekici olay ise gece yarısı güneşleridir. Yazın Finlandiya’da gündüz saatleri yaklaşık olarak 19 saat sürmektedir.

Finlandiya Kaç Ay Gece?
Finlandiya Kaç Ay Gece?

Finlandiya Kaç Ay Gece?

Finlandiya’da yaş aylarında güneş 73 gün boyunca batmazken kışın ise 51 gün boyunca doğmaz.

Finlandiya’da ne konuşuluyor?

Finlandiya’da konuşulan iki tane resmi dil bulunmaktadır. Ülkenin % 92’si anadil olan Fince, diğeri ise Kvence’dir.

Finlandiya Para Birimi Nedir?

Finlandiya’da eskiden Markka para birimi kullanılıyordu ancak daha sonrasında Euro kullanılmaya başlanmıştır.

Finlandiya Güvenli Bir Ülke mi?
Finlandiya Güvenli Bir Ülke mi?

Finlandiya Güvenli Bir Ülke mi?

Finlandiya dünyanın en güvenli ülkelerinden birisidir. Ülkenin neresinde yaşarsanız yaşayın her tarafı güvenlidir.  

Finlandiya Dini İnanç Nedir?

Finlandiya’da Finlerin %84,6’sı Protestan Hristiyan’dır ve Evangelik Luteryan Kilisesine mensupturlar.

Finlandiya’da cami var mı?

Finlandiya’da şu anda sadece cami mescid anlamı taşıyan 6 bina bulunmaktadır. Bunların iki tanesi Helsinki’de diğerleri ise Tampere, Turku, Jârvenpââ ve Kotka’da bulunmaktadır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir