1. Anasayfa
  2. Finlandiya Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar Hangisi?

En iyi kutup ışığı izleme sezonu, gecelerin daha da karanlıklaştığı Ağustos ayının sonunda başlar ve gecelerin aydınlanmaya başladığı Nisan ayının başında sona erer.

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar Hangisi?
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar
0

Kuzey Işıkları en çok Ağustos ayının sonundan Nisan ayına kadar kuzey Finlandiya’da görülür. Güneş rüzgârlarının neden olduğu kutup ışıkları yıl boyunca meydana gelir, ancak bu olağanüstü ışık şovunu bir an için yakalayabilmemiz için gecelerin yeterince karanlık olması gerekir. Sonbahar, kış ve ilkbahar, Kuzey Işıklarını görmek için en iyi zamanlardır.

Sonbahar Ve İlkbahar Kuzey Işıkları Mevsimleri

Birçok kişi Kuzey Işıklarını kışla ilişkilendirir, ancak en aktif mevsimler aslında sonbahar ve ilkbahardır. Bu, dünyanın güneşe doğru yöneliminin, bu büyüleyici fenomeni yaratan gezegenin manyetik alanıyla etkileşime giren güneş patlamalarının olasılığını en üst düzeye çıkardığı zamandır. İstatistiksel olarak, ışıklar her iki gecede bir görülebilir.

Kuzey Işıkları Sezonu Ağustos’ta Başlar

En iyi kutup ışığı izleme sezonu, gecelerin daha da karanlıklaştığı Ağustos ayının sonunda başlar ve gecelerin aydınlanmaya başladığı Nisan ayının başında sona erer. Onları görmek için açık gökyüzü ve biraz da şans gerekir: Kuzey Işıkları, Laponya’da yılda yaklaşık 200 gece veya her açık gecede bir görülebilir. Onları yakalama şansınız kuzeye gittikçe artar.

Kuzey Işıklarını görmenin en büyülü zamanlarından biri kışın en karanlık günleridir. Engelsiz görüşler için tarla gibi açık bir yerde bulunmak güzel olacaktır..

Kuzey Işıklarında en çok görülen renk yeşildir. Kırmızı bir kutup ışığını tespit etmek çok nadirdir.

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar

Kuzey Işıkları Nasıl Görülür?

Kuzey Işıkları Dünya’ya yakın görünürken, aslında 100 kilometrenin üzerindeki yüksekliklerde, güneşten gelen parçacıklardan oluşan güneş rüzgârlarının atmosferik gazları harekete geçirmesiyle oluşurlar. İşte Finlandiya’daki bu nefes kesici gösterileri tespit etmek için birkaç ipucu.

Kuzey Laponya’da, ışıklar Eylül ile Mart arasında hemen hemen her açık gecede bir parlarken, güney Finlandiya’da ışıklar yılda yalnızca 10-20 gece görünür. Kuzeye gittiğinizde gece gökyüzü berrak ve yıldızlı görünüyorsa, muhtemelen Kuzey Işıklarını görme şansınız yüksektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Finlandiya Nasıl Bir Ülke ve Orada Yaşanır mı?

Işıklar, gün batımından hemen sonra ve şafaktan hemen önceye kadar herhangi bir zamanda beklenmedik bir şekilde görünebilir ve kaybolabilir. Parlak kutup ışıklarının, kayakçıların eve dönüş yolunu bulmalarına yardımcı olacak kadar karlı kutup manzarasını aydınlattığı bilinmektedir! Işıkların en kolay görüldüğü açık kış gecelerinde hava çok soğuk olur, bu nedenle uygun giysiler giyin.

Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar
Kuzey Işıklarını Görmek İçin En İyi Zamanlar

Finlandiya Denilince Akla Gelenler

İster yakında ziyaret etmeyi planlıyor olun, ister eğlenceli bir gezi planlaması yapın, Finlandiya’nın ünlü olduğu şeylerin listesini bilmeniz gerekiyor.

Finlandiya, Dünyanın En Mutlu Ülkesi olmasının yanı sıra dünyanın en iyi eğitim sistemine ve en temiz havasına sahip olmasıyla ünlüdür. Finlandiya saunaları, ren geyiği, Nokia ve Noel Baba köyü ile tanınır.

1. Kuzey Işıkları

Finlandiya, Kuzey Işıklarının muhteşem manzarasıyla ünlüdür. Laponya favori noktadır ve onları görmek için en iyi enlem Kilpisjärvi bölgesidir.

2. Gece Yarısı Güneşi Ülkesi

Finlandiya’daki göller, yaz tatillerini tüm aile ile geçirmek için harika bir yerdir.  Kuzey Işıkları kışın Finlandiya’yı süslerken, yaz mevsimi, gece yarısı güneşi olarak bilinen başka bir büyüleyici doğa fenomenini karşılar.

3. Saunalar

Finli değilseniz, saunaları bir lüks olarak düşünebilirsiniz. Ancak Finlandiya’da bunlar bir zorunluluktur. Finlandiya, sauna ritüelleri ve gelenekleriyle ünlüdür.  

4. Buz hokeyi

Finlandiya ilginç sporlarıyla tanınır. İlgi gören sporlardan biri buz hokeyidir.

5. Doğa  

Finlandiya, muhteşem göllere ve ormanlara sahip olmasıyla tanınır. Çöp ve gürültü kirliliği Finlandiya’da hoş karşılanmaz.  

6. Bin Göller Ülkesi

Finlandiya, “bin gölün ülkesi” lakabıyla tanınır. Çünkü Finlandiya’da 187.888 göl var! Bu sayıyı bir perspektife oturtmak için, her 29 kişi için bir göl var diyebiliriz.

7.Nokia

Finlandiya, teknolojik ilerlemeye öncülük etmesiyle ünlüdür. Birçoğumuz için ilk cep telefonlarımız Finlandiya’nın ana şirketi Nokia tarafından yapılmıştır.

8. Kızgın Kuşlar

Video oyunlarıyla ilgilenmiyor olsanız bile, muhtemelen Angry Birds’ü duymuşsunuzdur.  Ama bu oyunun Finlandiya’dan geldiğini biliyor olabilirsiniz? Angry Birds, Finlandiya merkezli bir video oyun geliştiricisi olan Rovio Entertainment tarafından yaratılmıştır.  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir