1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi

Yurtdışına Çıkmaya Karar Verince Ne Yapmalı?

Yurtdışına Çıkmaya Karar Verince Ne Yapmalı?
0

Yurtdışına çıkmaya karar verme süreci özellikle ilk kez çıkacaklar için biraz göz korkutucu olabilir. Öyle ki çoğu kişi maddi imkanları olmasına karşılık yurtdışına çıkış için önyargılar ve korkular nedeniyle farklı ülkeler görmekten uzak kalıyor. Ancak yurtdışına çıkmak eğitim, sağlık ve iş gibi durumlarda zorunlu olabilir. Zorunluluk dışında da yeni yerler ve kültürler ile tanışmak için yararlı olabilir.

Her durumda yurtdışına çıkmak için bir kez düşünce kabuğunuzu kırdığınızda yapmanız gereken şeyler olacak. Bu sayede gezinizi daha sorunsuz hale getirerek korkunuzu da kolayca geride bırakmış olacaksınız.

Evrak İşleri #1: Pasaport

Yurtdışına çıkmaya karar verdikten sonra gideceğiniz ülke için pasaporta ihtiyacınız olacak. Ancak bazı ülkelere yeni kimlik kartıyla da giriş yapabilirsiniz. Eğer Gürcistan, Ukrayna, Sırbistan ve KKTC’ye gidecekseniz pasaport almanıza gerek yok, sadece yeni çipli kimlik kartınız yeterli olacaktır. Fakat bu ülkelerin dışındaki ülkeler için pasaportunuz gerekecek.

Yurtdışına Çıkmaya Karar Verince Ne Yapmalı?
Yurtdışına Çıkmaya Karar Verince Ne Yapmalı?

Genelde çok bu konuları bilmeyenler için pasaport ve vize aynı anlama gelir. Aslında bambaşka kavramlardır ve aşağıdaki maddelerde vize üzerinde de durulacak. Pasaport çıkarmak için Pasaport Şube Müdürlüğü’ne başvuru yapmalısınız. Harcınızı yatırdıktan sonra pasaportunuz adresinize gönderilecektir.

2023 pasaport harç bedelleri ise şöyle;

SüresiharçDefter BedeliToplam
6 Ay689,70 TL501,00 TL1190,70 TL
1 Yıl1008,30 TL501,00 TL1509,30 TL
2 Yıl1646,10 TL501,00 TL2147,10 TL
3 Yıl2338,50 TL501,00 TL2338,50 TL
3+ Yıl3295,50 TL501,00 TL3796,50 TL

Numaranızı Yurtdışına Açık Hale Getirin

Eğer tatil veya kısa süreli olarak yurtdışına çıkıyorsanız yeni bir hat almayacağınız için mevcut hattınızı yurtdışına açtırmanız gerekiyor. Her ne kadar gittiğiniz yerlerde WiFi üzerinden WhatsApp gibi uygulamalar ile yakınlarınız ile görüşmeler yapabilseniz de hattınızı yurtdışına açtırmak, size gelecek çağrıları alabilmeniz ve dönüş yapabilmeniz için önemli. Bunun için operatörünüzün mobil uygulamasından kolayca işlem yapabilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Zanzibar Gezi Rehberi – Zanzibar Seyahat Rehberi
priz turleri
Ülkelere göre priz türleri, Türkiye C ve F tipi kullanıyor

Priz Uyumluluğuna Dikkat

Elektrik enerjisi için kullanılan prizler her ülkede aynı değildir. Avrupa’daki çoğu ülke Türkiye’deki priz yapısını kullanmaktadır. Ancak Amerika ve İngiltere farklı priz yapıları kullandığından gitmeden önce dönüştürücü almanız yararlı olacaktır.

Evrak İşleri #2: Vize

Yurtdışına çıkmaya karar vermek için bazı ülkelere vize gereklidir. Vize, en temel anlamıyla o ülkeye giriş iznidir. Ne yazık ki Türkiye pasaportu ile pek çok ülkeye vizeyle girmeniz gerekiyor. Bunun için de konsolosluğa başvuru yaparak vize almalısınız. Vizenizin türü gitme amacınıza göre değişecektir. Eğer eğitim veya iş amaçlı gidiyorsanız bunların belgelendirilmesi talep edilecektir. Tatil amaçlı gidiyorsanız geri dönüşünüz için yine ikna edici kanıtlar sunmalısınız. Özellikle banka hesap bilgileriniz vize konusunda belirleyicidir. Her ülkenin vize vermek için gizli kuralları vardır. Bu yüzden vize başvurunuz için net sonuç söylenemez.

Yolculuğunuza Başlamak

Yurtdışına çıkmaya karar verme aşamasının son adımı uçak veya karayoluyla gidiyorsanız tren ya da otobüse binmek oluşturuyor. Artık kapılar kapandıktan sonra yeni bir ülkeyi görmenin heyecanını yaşayabilirsiniz. Bu sayede yeni yerler görecek, yeni kültürler tanıyacak ve her şeyden önemlisi unutulmaz anlar yaşayabileceksiniz.

Yurtdışına çıktığınızda ilk çıkışınızda büyük heyecan duymanız normaldir. Ancak artık farklı bir ülkede olduğunuzu ve o ülkenin kurallarına tabii olduğunuzu unutmamanız gerekiyor. Örneğin Türkiye’de yere çöp atmak cezai yaptırımı olmayan bir eylemken gittiğiniz ülkede ağır para cezalarını beraberinde getirebilir. Bu yüzden yurtdışına çıkmaya karar verme aşamasında o ülke ile ilgili gezilecek yerler ya da kuralları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir