1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Çalışmayan Kişilere Vize Çıkar mı?

Çalışmayanlar vize talebinde bulunurken işlerini ne zaman bıraktıklarını veya mesleklerinin olup olmadığını belirtmesi gerekmiyor.

Çalışmayan Kişilere Vize Çıkar mı?
Çalışmayan Kişilere Vize Çıkar mı?
0

Nedeniniz ne olursa olsun eğer yurt dışına çıkmak istiyorsanız vize almanız gerekir. Tahmin ediyorum ki vize lazım dediğimizde gözünüz biraz korktu, ancak vize almanın kolay yollarının olduğunun altını çizelim. Vize almak için başvuru yapmak istediğinizde çalıştığınız yerden alacağınız maaş bodronuz ya da aylık gelirinizi gösteren evraklar oldukça önemlidir. Eğer iş bırakmış ya da vize başvurusu esnasında işsizseniz o zaman vize konusunda kafanız biraz karışmış olabilir. Sözü uzatmadan hemen belirtelim bir kişinin yurt dışına çıkabilmesi için çalışıyor olması gerekmez.

Başvuracağınız vize türü ne olursa olsun tüm vizelerde gösterilen gelir durumuna bağlı olarak vize almak gerekir. Vize başvurusu esnasında banka birikimlerinizi göstermeniz gereklidir. Hesabınızda bulunan miktarın yüksek olması vize alma hızınızı da etkileyecektir. Bu nedenle çalışmayan ancak yurt dışına gitmek isteyenlerin hesaplarında birikim olması önemlidir. Burada yakınlarının gelir durumunu gösterenler içinde vize almak olumlu etki edecektir. Örneğin evli birisi yanında annesi veya babası kalıyorsa bunlarında maaş bordroları varsa onları da gösterebilirler.

Çalışmayanlar vize talebinde bulunurken işlerini ne zaman bıraktıklarını veya mesleklerinin olup olmadığını belirtmesi gerekmiyor. Önemli olan konu vize başvurusu esnasında istenilen belgelerin tam olarak teslim edilmesidir. Unutmamak gerekiyor ki binlerce insan her gün yurt dışına çıkıyor ve onların vize almaları da zor olmuyor. Yani işinizi bırakmış veya çalışamıyor olabilirsiniz bu durumda da vize almanız mümkün.

Yurt dışına çıkışlar ülkenin şartlarına göre vize evraklarını belirler. Daha hızlı vize almak için başvuru merkezlerinden online randevu almak ve belgelerinizi tamamlarken sizinle beraber vize almasını istediğiniz kişilerinde evraklarını eksiksiz bir şekilde teslim etmek zorundasınız.

vizelazim.com 1 2

Çalışmadan Vize Almak Nasıl Mümkün Olur?

Çalışmadan vize almak yukarıda da belirttiğimiz gibi mümkün olan bir konudur. Eğer başka bir ülkeye gidiş sebebiniz iş ziyaret değilse o zaman işyerinizden uzun zaman için izin almanız zor olacaktır.  İşyerleri genellikle 30 günden fazla izin vermez.  Vize talep eden ülkelerin amacı gelen insanların geri dönüşü için garanti vermesidir. Bu nedenle gideceğiniz ülkeden geri dönüş için garanti verebileceğiniz evraklarınızı teslim etmeniz gerekir. Aylık geliriniz, maaş bordronuz, banka hesaplarınız gibi bilgiler çok önemli olmamakla birlikte gereklidir. Önemli olan sizin o ülkeye gidecek maddi gücünüzün olması ve dönmeniz için geçerli bir nedene sahip olmanızdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Yurtıdşında Ucuz internet kullanımı Airalo
vizelazim.com 2 2

Vize Almanız İçin Gerekli Evraklar

İşsiz olanların vize alması için ülkeye göre değişse de genel olarak teslim etmesi gereken evrakları şu şekildedir.

  • 2 adet biyometrik fotoğraf,
  • Son üç aylık banka hesap hareketleriniz,
  • Sağlık sigortanız,
  • Kimlik fotokopiniz,
  • Otel rezervasyonunuzu gösteren evrak,
  • 6 aylık geçerli pasaportunuz
  • Başvuru formu

Bankada parası olmayanlar bu işi birilerinden sponsorluk ile çözdüğünü biliyoruz. Yani birinden alacağınız yüklü parayı banka hesabınıza belli bir süreliğine koyduğunuzda bu geri dönüşünüz için göstereceğiniz önemli bir garantidir. Döndüğünüzde ise parayı tekrardan o kişiye iade edebilirsiniz. Parası olanlar için ise böyle bir durum söz konusu değildir.

vizelazim.com 3 2

Çalışmayanlar İçin Schengen Vizesi

Schengen vizesi için bazı ülkelere girişte mutlaka almanız gereken vize türüdür. Schengen vizesini alabilmeniz içinde çalışıyor olmanız gerekmez. Bu vizeyi aldıktan sonra Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelere giriş yapabilirsiniz.

Vize almak bazılarına göre kolayca yapılabilen bir işlem olurken bazıları için de neredeyse mümkün olmayan bir durumdur. Vize başvurusu yaparken eksiksiz ve hatasız bir süreç gerçekleştirmek istiyorsanız başvuru işlemlerinde vize danışmanlık firmalarını tercih edebilirsiniz. Bu firmalar sizi doğru yönlendirerek sizin yerinize tüm vize işlemlerinizi ve sürecinizi takip edeceklerdir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir