1. Anasayfa
  2. Çekya Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Çekya Görülmesi Gereken Kaleler

Çekya, araçla gezip görebileceğiniz bir ülke. Yolculuk esnasında güzel köyler görebilir, el değmemiş lan kasabalara rastlayabilirsiniz. Burası için söylenecek en önemli şey eşsiz bir Orta Avrupa gezisi yapmak isteyeceğiniz bir yer.

Çekya Görülmesi Gereken Kaleler
Çekya Görülmesi Gereken Kaleler
0

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa turuna çıkmak isteyenleri hayal kırıklığına uğratmayacak ülkelerdendir. Dolaşması en basit ülkelerden olan Çekya, özellikle Prag gibi canlı ve dinamik bir şehre sahiptir. Çek kırsalına yapılacak güzel bir geziyle birlikte hem milli parkları görebilir hem de koruma alanlarını bulabilirsiniz. Bu makalemizde vize lazım ekibi olarak Çek cumhuriyeti’nde gezilecek yerler için güzel bir liste hazırlamaya çalıştık. Aşağıda hazırladığımız listeyle birlikte ülkede gitmeniz gereken yerler hakkında önceden bilgi sahibi olabileceksiniz.

Çekya’da Gezilecek Yerler Listesi

Çekya, araçla gezip görebileceğiniz bir ülke. Yolculuk esnasında güzel köyler görebilir, el değmemiş lan kasabalara rastlayabilirsiniz. Burası için söylenecek en önemli şey eşsiz bir Orta Avrupa gezisi yapmak isteyeceğiniz bir yer.

Prag Kalesi

2 1

Prag, Çekya’nın başkenti ve en güzel şehirlerinden bir tanesi. Şehirde görülmesi gereken yerlerin başında Prag Kalesi geliyor. Buraya yapılacak olan ziyaret kale görülmeden asla tamamlanmaması gerekir.  Kalenin 100 yıllık bir tarihi bulunuyor. Avrupa tarihinin merkezinde olan bu kale Kutsal Toma imparatorlarından tutunda Bohemya Krallarına varıncaya kadar ev sahipliği yapmıştır. Kaleye bölge açısından baktığımızda dünyanın en büyük kalesi olmuştur.

Hluboká Kalesi

3 2

Hluboká kalesi ya da başka bir değişle Hluboká şatosu olarak bilinen bu kaleye şehrin kuzeyinden yürüdüğünüzde ulaşabiliyorsunuz. Hluboká kalesi Çekya’da görmeniz gereken yerlerden birisi. Özellikle tarih tutkunları mutlaka bu kaleyi görmesi gerekiyor. Günümüzdeki mimari yapısına 1600’lü yıllarda kavuşmuş olan kale yapılan restorasyonlar ve yenilemelerle bu zamana kadar gelmeyi başarmıştır.

Karlštejn Kalesi

4 1

Çekya’nın tarihi yerleri arasında Karlštejn kalesi de bulunuyor. Kutsal Roma İmparatoru için yapılmış olan bu kale geniş ve dikkat çeken fresklere sahip.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Danimarka'da Ziyaret Edilecek 10 Yer

Průhonice Parkı

5 1

Průhonice, UNESCO dünya mirası listesine girmiş olan 250 hektarlık büyük bir alana sahiptir. İçerisinde bahçeleri, ormanlık alanları, gölet ve yürüyüş yolları olan bu park, mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Konopiste Kalesi

6 1

Konopiste kalesi, şehrin 50 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. Dört kanatlı şato görünümüne sahip olan kale, şehrin en güzel yerlerinden biridir. Kalenin bahçesinde sayısız heykel ve bina var.

Kutná Hora

7 1

Kutná Hora, Çekya’nın Bohemya bölgesinde bulunan güzel bir şehirdir. UNESCO dünya mirası listesine alınmış olan bu şehir Prag’a 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor.  Şehir eski ve modern olmak üzere iki farklı karaktere sahiptir. Eski şehir bölgesine bakıldığında turistik ve tarihi evleri görebiliyorsunuz. Şehre Prag’dan günübirlik turlarla gelebilir ve görebilirsiniz.

Karlovy Vary

8 1

Çekya’nın güzel şehirlerinden bir tanesi de Karlovy Vary’dır. Burası Avrupa’nın önde gelen cam üretim merkezi konumundadır. Şehre geldiğinizde turistik turların düzenlendiği cam üretim tesislerini gezebilirsiniz. Şehirde bir cam müzesinin olduğunu söyleyelim.

St. Peter ve Paul Katedrali

9 1

Brno’ya geldiğinizde görebileceğiniz görkemli ve ihtişamlı katedraller bulunuyor. Tabi şehirde gezebileceğiniz yerler sadece katedradllerle sınırlı değil. Kale ve şehir müzesi gibi görmeniz gereken yerler olduğunu da söyleyelim.

Cesky Krumlov Kalesi

10

Çekya’da görmeniz gereken yerlerden birisi de Cesky Krumlov kalesidir. Burası halen en güzel haliyle korunmayı başarmış olan bir yerdir. UNESCO dünya mirası listesine girmiş olan kale  mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Eski Kent Meydanı

11

Son olarak görmeniz gereken yerler arasında eski kent meydanı da bulunuyor. Burası güzel yapıların, tarihi köprülerin ve gece hayatının olduğu bir yer. Prag’ın kalbi konumunda olan bu meydan özellikle turistlerin yoğun olarak toplandıkları yerlerin aşında geliyor. Prag turuna çıktığınızda ilk başlamanız gereken nokta burasıdır diyebiliriz.

Çekya hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizi ziyaret ederken, vize başvurusu ve vize türleri hakkında bilgiler almak istediğinizde Çekya Neresi, Çekya Vizesi Nasıl Alınır? Başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir