1. Anasayfa
  2. Amerika Rehberi

Green Card Nedir, Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Green Card Sonuç Öğrenme

Green Card Nedir, Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Green Card Sonuç Öğrenme
0

Green Card başvurusu Amerika Birleşik Devletleri’nde kalıcı olarak yaşamanıza ve çalışmanıza veya bir iş sahibi olmanıza izin verir. Bu kart, resmi daimi ikamet kartı olarak da bilinir. Yeşil kart başvurusunda bulunma adımları durumunuza göre değişir. Green Card başvurusunda bulunmaya uygunsanız ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyorsanız, statü değişikliği için başvurabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’nde değilseniz, konsolosluk işlemlerini Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği’nde başlatmanız gerekecektir. Bugün Amerika’ya gitmek isteyen herkes için çok önemli olan Green Card alabilmek için yılın belirli zamanlarında çekilişler düzenlenmektedir. Bu çekilişleri kaçırmamak ve başvurmak önemlidir.

Green Card sahibi olan bir kimse ABD vatandaşı olmasa bile ABD’de ömür boyu yaşama ve çalışma yetkisine sahiptir. Bu kartın birçok avantajı vardır. Özellikle Green Card’lı kişilerin eşleri ve 21 yaşından küçük bekâr çocukları da yeşil kart avantajlarından yararlanabilmektedir. Yeşil Card almak için yatırım yapmanız, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan insanlarla akraba olmanız ve bir ABD vatandaşıyla evli olmanız gerekir. Green Cardlar çalışma, iltica ve mülteci statüsü yoluyla da kazanılabilir. Ayrıca DV Çekilişi adı altında her yıl düzenlenen Green Card Çekilişi de bulunmaktadır.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green card başvurusu yapmak adına durumunuz ikamet için uygunsa, Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek ve daimi ikamet izni almak için Türkiye’deki ABD Büyükelçiliğine başvurmalısınız. Çekiliş için başvurular, her yılın Ekim ve Kasım aylarında ABD Dışişleri Bakanlığı Göçmenlik Dairesi’nin resmi web sitesi aracılığıyla çevrimiçi olarak yapılır. Sisteme tek erişiminiz olduğu için başvurunuzu doğru yapmanız gerekmektedir.

Green Card başvurularını doldururken yanlış veya eksik giriş yaptıkları için binlerce kişi çekilişi kaybediyor. Green Card çekilişine başvurmadan önce bu Cardın ne olduğunu, şartları sağlayıp sağlayamayacağınızı durumunuzun uygun olup olmadığını mutlaka belirlemeniz gerekir. Başvuru durumunuza en uygun kategoride tamamlanmalıdır. Bazı talep türleri, başka birinin sizin için bir dilekçe hazırlamasını ve bir form doldurmasını da gerektirir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Washington, D.C.: Amerika'nın Başkenti

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?
Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card Çekilişi Nasıl Yapılır?

Amerika Birleşik Devletleri, son beş yılda göçmen sayısı 50.000’den az olan ülkelerden gelen insan sayısını artırmak ve Amerika’nın nüfusunu ve kültürel yapısını çeşitlendirmek için Green Card Çekilişi düzenliyor. Bu çekiliş, Amerika Birleşik Devletleri’ne göçü çok az olan veya hiç olmayan ülkelerin vatandaşlarına açıktır. Bu çekiliş türüne Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da katılabilir. Bu kartlar her yıl 50.000 kişiye çekilişle verilmektedir. Çekiliş ABD Göçmenlik Dairesi tarafından organize edilmektedir ve çekiliş sonuçları yalnızca DV Çekilişi web sitesinde görüntülenebilir. Kazananın adresine e-posta gönderilmeyecektir.

Aynı ülkeden çekilişe katılma şansı aynıdır. Çekilişe katılmak için: En az iki yıllık lise diploması veya son beş yılda iş tecrübesi şarttır. Ayrıca en az 7 puana sahip bir iş ve yeni tanımlanmış bir Kariyer Bilgi Ağı pozisyonundan son değişikliklerle birlikte güncel pasaport istenmektedir. Çekilişe katılmak için kayıt formunu eksiksiz bir şekilde doldurmanız yeterli olur. ABD hükümet istatistiklerine göre, her çekiliş döneminde ortalama 5 milyon kart başvurusu yapılıyor. Başvuru formundaki bir hata nedeniyle şansını kaybedenlerin sayısı da bir hayli yüksek oluyor. Bu nedenleGreen card şartları karşılanmadan ve bilgiler eksiksiz doldurulmadan çekilişe katılmamak gerekiyor.

Green Card Başvurusu Sonuç Nasıl Öğrenilir?

Green Card sonuç öğrenme işlemleri kolayca tamamlanabiliyor. Green Card için sonuçlar web sitesinde yayımlanıyor ancak başvuru yapanlara herhangi bir şekilde e-posta gönderilmiyor. Bu nedenle sonuçları mutlaka düzenli bir şekilde takip etmek şart oluyor.

Sonuçları öğrenmek için burayı tıklayınız.

Türkiye’de Kaç Kişiye Green Card Çıkıyor?

Her yıl ortalama 2500 kişiye Türkiye’den yeşil kart çıkmaktadır. Kura sonrasında mülakat da yapıldığı için bu sayı mülakat sonuçlarına göre düşebilir.

Green Card Başvurusu İçin Neler Gerekli?

Başvuruları en az lise mezunu ve 18 yaşını tamamlamış herkes yapabilmektedir. Aynı zamanda lise mezunu olmayanlar da son 5 yıllık süre içinde uzmanlık gerektiren bir alanda en az 2 yıl çalışmalıdır.

Green Card Çıktıktan Sonra Amerika’da Yaşamak Zorunda mıyım?

Green Card size çıkarsa ABD’de yaşamak zorunluluğunuz bulunmaz. Sadece önceden belirlenmiş süre kapsamında ABD’de çalışma ve yaşama olanağı elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir