1. Anasayfa
  2. Yeni Zelanda Rehberi

Yeni Zelanda Eğitim Rehberi – Yeni Zelanda’da Okumak

Yeni Zelanda Eğitim Rehberi – Yeni Zelanda’da Okumak
0

Yeni Zelanda eğitim rehberi, Yeni Zelanda’da bulunan eğitim sürelerini, çeşitlerini ve diğer tüm detaylarını kapsıyor. Güney Yarımküre’de Yeni Zelanda gelişmiş eğitim sistemi ile öne çıkıyor. Müreffeh bir ekonomiye sahip olan ülke, eğitime vermekte olduğu önemle bir hayli biliniyor ve düşük maliyetli dil eğitimi arayan öğrencilerin tercih ettiği ülke olmayı da başarıyor. Yeni Zelanda’da okuyan öğrenciler; hem müreffeh bir yaşamdan hem de yüksek ekonomik standartlardan faydalanabilirler. Dil kursları, Yeni Zelanda’nın devlet destekli kurumu NZQA (Yeni Zelanda Nitelikler Kurumu) tarafından denetlenmekte ve diğer birçok ülkeden daha düşük bir maliyetle eğitim fırsatı sunmaktadır.

Yeni Zelanda eğitim rehberi resmi dili İngilizce olması ve yaşam maliyetlerinin diğer ülkelere göre düşük olması, uluslararası yaşam tarzında dikkat çekmesinin yanı sıra uluslararası öğrencilerin popülaritesini de etkilemektedir. Bu ülkede dil öğretimi için bazı kurallar vardır. Özellikle, uygulanan vize düzenlemelerinin katı ve yaptırımlara tabi olduğu belirtilmelidir. Bunun nedeni; öğrencilere bir güçlük çıkarmaktan ziyade, öğrencilerin haklarını korumak ve dil okulunu kontrol altında tutmaktır. Yeni Zelanda’ya seyahat etmek, öğrenci vizesine başvurmayı gerektirir, bu da onu yurtdışında dil eğitimi almak isteyenler için yeni bir favori haline getirir.

Yeni Zelanda’da Dil Okuluna Gitme

Yeni Zelanda’daki dil okulları, üst düzey eğitimi ve şartları ile bir hayli ilgi çekmektedir. Buradaki dil okullarının sunduğu kaliteli eğitim, öğrencilerin görece kolay bir şekilde çalışma imkanı sağlaması, eğitimin uygun bütçeyle sunulması ve resmi dilin bu ülkede İngilizce olması başlıca ayrıcalıklardır. Her yıl birçok öğrenci, dil becerilerini geliştirmek ve bu fırsatlardan yararlanmak için dil dersleri için Yeni Zelanda’yı seçmektedir. Bunun dışında ülkenin çok sıcak ve bir hayli misafirperver insanları, uygun seviyedeki iklim koşulları, doğal çekiciliği ve oldukça yüksek bir yaşam kalitesi bu bölgeyi tercih edilen bir bölge yapmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Yeni Zelanda Macerası: Güney Adası'nda

Yeni Zelanda Egitim Rehberi
Yeni Zelanda Eğitim Rehberi


Yeni Zelanda’da Lise Okumak

Yeni Zelanda eğitim rehberi, lise eğitimini de kapsıyor. Yeni Zelanda’da iki tür lise eğitimi vardır: devlet ve özel. Akademik kalite açısından, Yeni Zelanda devlet liseleri ile diğer özel liseler karşılaştırıldığında pek bir fark yoktur ancak uluslararası öğrenciler özel okulları tercih etme eğilimindedir. Hemen hemen tüm okullar karma eğitim vermektedir (kızlar ve erkekler birlikte). Yeni Zelanda’da akademik yıl Şubat’ta başlar ve ikinci dönem Temmuz’da başlar. Yaz tatili Kasım’dan Ocak dönemine kadardır.

Yeni Zelanda’da Nasıl Üniversite Okunur?

Yeni Zelanda eğitim rehberi araştırılırken özellikle de üniversite eğitimi merak ediliyor. Bir Yeni Zelanda üniversitesine kabul edilmek için en az lise diplomasına ihtiyacınız var. Size uygun bir kurum bulduğunuzda yapmanız gereken tek şey gerekli evrakları doldurmak. Bir Yeni Zelanda üniversitesinde eğitim almanın en önemli yanı, İngilizce öğrenim durumunuzdur. IELTS veya TOEFL sınavlarında üniversitenin yeterli gördüğü puanları alırsanız sorunsuz bir şekilde üniversiteye giriş yapabilirsiniz. IELTS sınavından en az 6.5 ve TOEFL sınavından ise en az 79 puan almalısınız. Dil eğitiminize Yeni Zelanda’da bir dil okulunda başlayıp ardından Yeni Zelanda Üniversitesi’nde eğitiminize devam edebilirsiniz. Bunun dışında Yeni Zelanda üniversitesinde okumak için lise diploması gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da Yüksek Lisans Yapmak

Yeni Zelanda eğitim rehberi için bir diğer konu ise yüksek lisans programları. Yeni Zelanda’daki yüksek lisans programları iki yıldır. Öğrencilere sağladığı avantajlar ve fırsatlar ile bu ülkenin ilk sıralarda yer almasının geçerli çok sayıda sebebi vardır. En önemlisi de ülkede yüksek lisans yapanlara vatandaşlık verilmekte olmasıdır. Gelişmiş bir ekonomi sayesinde burada yaşam kalitesinin diğer ülkelerden çok daha yüksek olduğunu da belirtmek gerekir. Yeni Zelanda üniversitelerinin bir avantajı da diplomalarının 50’den fazla ülkede geçerli olmasıdır. Şu anda, 160’tan fazla ülkeden 20.000 uluslararası öğrenci, Yeni Zelanda’daki bir üniversitede okumak için her yıl başvuruyor. Yeni Zelanda’daki lisans ve yüksek lisans öğrencileri hem öğrenim hem de eğitimde birçok avantajdan yararlanır. Bunlardan ilki, tam zamanlı istihdam olanaklarının mevcudiyetidir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir