1. Anasayfa
 2. Amerika Rehberi

ABD Vizesi Nasıl Alınır?

ABD Vizesi Nasıl Alınır?
American Flags hang from the front porch of a row of upscale Victorian-style homes in celebration of the upcoming holiday. Taken in the Summer in North Carolina, with beautiful morning sunlight to celebrate, Fourth of July, Labor Day, Memorial Day or Veteran's Day. Perfect image for any Summer project.
0

ABD vizesi herhangi bir sebep dolayısı ile bu ülkeye ziyarette bulunmak isteyen kişiler tarafından araştırılmaktadır. Vize almadan Amerika’ya gitmek mümkün değildir.

Amerika Vize İstiyor mu?

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri, pasaportları ne olursa olsun tüm Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır.

Bordo (genel), yeşil (özel), gri (hizmet pasaportu) ve siyah (diplomatik) pasaport hamillerinin farklı şehirlerde ikamet ediyor olsalar bile Ankara ve İstanbul’daki ABD konsolosluklarından birine başvurmaları gerekmektedir.

abdvize

Talep edilen vize türü Amerika’ya gidiş amacına göre değişmektedir. Ülke vize başvurularını iki gruba ayırıyor. Bu gruplardan ilki, Amerika’ya kısa süreli iş, turizm, aile ziyaretleri, konferanslar gibi çeşitli amaçlarla 6 aya kadar gelmek isteyen bireylerin talep ettiği göçmen olmayan Amerikan vizesidir. Bir diğer vize türü ise ABD’de uzun süre kalmak isteyen kişilerin başvurduğu ABD göçmen vizesidir.

Bir ülkeye seyahat ediyorsanız, birinci sınıf vizeye, göçmen olmayan ABD vizesine başvurmalısınız. Başlangıçta iki gruba ayırmış olsak da ABD vize politikasında 185’e yakın alt vize grubu bulunmaktadır.

ABD Vizesi Çeşitleri

ABD vize türleri ülkeye giriş amacına göre değişik özelliklere sahip olmaktadır.

 • B-1/B-2 Turist veya İş Ziyareti ABD Vizesi: B-1/B-2 Turist veya İş Ziyareti ABD göçmen olmayan vize türü ziyaretçi aile turistleri için alınması gereken vize türüdür. İş toplantılarına katılmak, çocuklarınızı yaz kampına götürmek veya 6 aydan kısa bir  dil okulunda okumak isteyenler bu vizeyi tercih edebilir.
 • B-1 Amerika İş Ziyareti Vizesi: İş konulu bir konferans veya seminere katılmak isteyen kişilerin talep etmesi gereken vizedir.
 • B-1 Yurtiçi Hizmetler Ziyaretçi Amerika’ya Ziyaretçi: Geçici ev işi için ülkeye girmek isteyen kişiler için gerekli vizedir.
 • B-2 Amerika’ya Tedavi Amaçlı Ziyaretçi Vizesi: Sağlık sorunları nedeniyle tedavi amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür.
 • C Transit Amerika Vizesi: Amerika’dan başka bir ülkeye geçiş yapan yolcuların vize başvurusu yapması gerekir.
 • D, C1/D Amerika Vizesi: Amerika göçmen olmayan vizelerinden biri olan bu vize türü, ülkede havayolları ve gemilerde çalışan kişiler tarafından başvurulmalıdır.
 • E1/E2 Yatırımcı Amerika Vizesi: Amerika Birleşik Devletleri ile ticaret anlaşması olan bir ülkenin vatandaşlarının teknoloji ile ilgili alanlarda yatırım veya ticaret yapmak için alması gereken vizedir.
 • Basın Üyesi Vizesi: Gazetecilik ve yayın sektöründe çalışan kişilerin haber yapmak için almaları gereken vize türüdür.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  ABD Eğitim Rehberi - ABD'de Eğitim Almak

Bunların haricinde ABD turistik vize ise yalnızca turistik amaçlı dolayısıyla kısa süreli gelen ziyaretçiler için uygun vize türüdür.

thumbnail 507830 1

ABD Öğrenci Vizesi Tipleri

 • F1, F2 ABD Öğrenci Vizesi: ABD öğrenci vizesi ülkede akademik eğitim almayı veya uzun süreli bir dil okuluna gitmeyi düşünenlerin başvurması gereken bir vizedir.
 • J1, J2 Değişim Programı ABD Vizeleri: Ülkedeki değişim programlarına katılmaya hak kazanan kişiler için  uygun olan vizedir.
 • M1, M2 Amerika Birleşik Devletleri Mesleki Eğitim  Vizeleri: Ülkeye akademik olmayan eğitim için giriş yapanlar için vize gereklidir. Dil eğitimine dahil olan kurslar da bu vizeye dahildir.

Vize başvurusunda bulunmadan önce ülkede ne kadar süre kalacağınızı belirlemelisiniz. Çünkü göçmen olmayan vizeye mi yoksa ABD göçmen vizesine mi başvurduğunuza bağlı olarak süreç farklıdır.

ABD Vizesi Başvuru Formu için Gerekli Belgeler

DS-160 US: Bu form, göçmen olmayan vize  için ABD büyükelçiliğine veya konsolosluğuna başvuran herkes tarafından doldurulmalıdır. Gerekli şartları taşımayanların başvuruları kabul edilmeyecektir. Formu doldururken yolcudan dijital fotoğraf yüklemesi istenir. Bu görüntü belirli kriterleri karşılamalıdır. Kriterlere uymayan bir fotoğraf yüklenirse  vize süreci uzar.

Formu doldururken tüm soruları anlaşılır bir şekilde cevaplamalı, vize türünü seçmelisiniz, sorular boş bırakılmamalıdır. Bu faktörler dikkate alınmazsa, yetkililer vizeyi reddedecektir. Başvuru, bu formu dikkatlice doldurup göndererek tamamlanır. ABD vizesi için istenen belgeler hakkında önceden araştırma yapmak işlerinizi daha kısa sürede halletmenizi sağlar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir