1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Green Card Nedir -Green Card Nasıl Alınır?

Green Card alan birisi için Türk vatandaşlığı bir problem değildir. Bu nedenle hem Amerika’da hem de Türkiye’de yaşama imkânı yakalanmış olunur

Green Card Nedir -Green Card Nasıl Alınır?
Green Card Nedir -Green Card Nasıl Alınır?
0

Green Card, Amerika’da yaşamak isteyenlerin, eşlerinin ve 21 yaşından küçük çocuklarının Amerika’da ömür boyunca çalışmasına ve yaşamasına imkan sağlayan bir kimlik kartıdır. Özel olan bu kimlik kartına başvuru yapabilmek için lise mezunu olmak yeterlidir. Bunun dışında herhangi bir başvuru şartı talep edilmez.

Green Card alan birisi için Türk vatandaşlığı bir problem değildir. Bu nedenle hem Amerika’da hem de Türkiye’de yaşama imkânı yakalanmış olunur. Green Card’ın resmi adı oturma iznidir. Bu karta başvuru yapacak olanların dolandırıcılara karşı dikkatli olmaları gerekir.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuruları yılda yalnızca bir kez Ekim ve Kasım aylarında yapılır. Sonuçlar ise yaz başında açıklanır. Başvuruyu yapacak olanların başvuru adımlarını aşağıdaki gibi takip etmesi gerekir.

Green kart resmi başvuru site adresi : https://www.dvlottery.state.gov/

Açılan site eğer başvuru yapabilmek için faaliyete girmiş ( yılda bir defa yapılan başvuru olduğundan sitenin başvuru yapabilmeniz için faaliyette olması gerekmektedir)  ise karşınıza ”Begin Entry” butonu çıkacaktır, bu butona tıklayınız. Burada açılan bölümlerde size talimat vermektedir. Yine açılan sayfada fotoğrafınız test etmenizi sağlayacak ”Photo Tools” butonu da bulunmaktadır.

Fotoğrafınızı doğru yükleme yaptığınızdan emin olunuz ve test işlemlerini mutlaka yapmanızı tavsiye ederiz, çünkü fotoğraf yanlışlıkları yüzünden başvurusu kabul edilmeyen kişiler olmuştur.

Green Card Nedir -Green Card Nasıl Alınır?
Green Card Nedir -Green Card Nasıl Alınır?

Photocheck  buraya tıklayarak fotoğrafınızı uygun standartlarına göre kontrol edebilirsiniz.

Fotoğraf ile bir diğer önemli bilgi ise fotoğrafınızın gözlüksüz olması gerekmektedir. Fotoğraf ile ilgili bu önemli detaylara dikkat ederseniz başvurusunda sıkıntı yaşamazsınız.

”Begin Entry” butonunda açılan formda Türkçe karakter kullanılmamaktadır. Formda yazan tüm bilgileri doğru bir şekilde yazmanız gerekmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Ucuz Uçak Bileti Bulabileceğiniz 7 Vizesiz Ülke

Son olarak tüm bilgileri doldurduktan sonra Continue butonuna basarak girmiş olduğunuz bilgileri kontrol edeceğiniz sayfaya yönlendirilirsiniz. Bu sayfada girmiş olduğunuz bilgilerde yanlışlık varsa tekrar geri dönüp düzeltebilirsiniz. Girmiş bilgilerde herhangi bir eksiklik yok ise doğrula butonuna basarak son sayfaya gidebilirsiniz.

Açılan son sayfada sistem tarafından size confirmation number verilecektir. Bu verilen numarayı bir yere kaydetmeniz ve unutmamanız gerekmektedir.

Başvuru Sonucumu Nasıl Öğrenebilirim?

Green Card başvuru sonucunu öğrenebilmeniz için yukarıda belirttiğimiz başvuru sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Siteye girdiğinizde Check Status sekmesini tıklayın ve karşınıza çıkan Continue sekmesini işaretledikten sonra ekrana size verilen kodu girmeniz istenecek. Doğum yılınızı ve soyadınızı girdikten sonra başvuru sonucunuz ekrana gelecektir.

vizelazim.com 34
Green Card Nedir -Green Card Nasıl Alınır?

Green Card Hakkında Sık Sorulan Sorular

Green Card Amerika vizesi mülakatında sorulan sorular nedir?

Nerede yaşıyorsunuz?

Ne iş yapıyorsunuz?

Amerika’da nerede yaşayacaksınız?

Okuduğunuz üniversite ve bölüm nedir?

Amerika’da ne iş yapmayı düşünüyorsunuz?

Bankada bir hesabınız var mı veya banka hesabınızdaki para size mi ait?

Green Card için ne kadar para lazım?

Amerika’ya gidecek olan kişinin orada hayatını devam ettirebilecek kadar parasının olduğunu kanıtlaması gerekir. Bu miktar da aşağı yukarı 15 bin dolar ile 40 bin dolar arasında seyreder. Bunun için banka hesabındaki parayı göstermelidir. 

Green Card neden reddedilir?

Reddedilme nedenleri arasında, tehlikeli bulaşıcı hastalıklar ve toplum veya başvuru sahibi için tehdit oluşturabilecek zihinsel veya fiziksel bozukluklar vardır.

Green Card çıktı İngilizce bilmek şart mı?

Hayır, hiçbir sorun çıkmaz. Green Card çekilişine katılmak ya da çekiliş sonucu kart alabilmek için İngilizce bilmek şartı aranmamaktadır.

Green Card ömür boyu geçerli mi?

Green Card sahibi kartın getirdiği tüm yükümlülüklere uygun davranırsa kartı ömür boyu geçerli olur.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir