1. Anasayfa
  2. Yurtdışında Eğitim
Trendlerdeki Yazı

Acentalardan Hizmet Alarak Vize Nasıl Alınır?

Acenta aracılığıyla vize işlemlerinden bahsederken ilk başta vize acentesi ne demektir ve bunlar yasal hizmet veriyor mu? Bu soruların yanıtlarıyla başlayalım istedik.

Acenta Aracılığıyla Vize Alma Nasıl Yapılır?
Acenta Aracılığıyla Vize Alma Nasıl Yapılır?
0

Acenta aracılığıyla vize işlemlerinden bahsederken ilk başta vize acentesi ne demektir ve bunlar yasal hizmet veriyor mu? Bu soruların yanıtlarıyla başlayalım istedik. 

Vize Acentası Nedir? 

Vize acentası konsolosluklara sizin adınıza vize başvurusu yapan özel şirketlerdir. Bu özel şirketler  resmi olarak hizmet verdiklerinden dolayı bunlar aracılığıyla vize başvurusu yapılmasında herhangi bir mahsur olmadığı gibi bazı avantajlarda elde edilebilir. Örneğin bu acentalar sürecin nasıl işlediğini bildiklerinden dolayı vize başvurunuzun olumsuz değerlendirilme ihtimali daha düşük olur. Acentalarla çalışmanın konforlu yönü ise her zaman karşınızda bir muhatabınızın olmasıdır. Çünkü genelde vize işlemlerinde konsolosluk önünde sebepsiz yere bekletilirsiniz. 

Acentecilik faaliyeti yapan şirket eğer yalnızca vize danışmanlık işi yapıyorsa Ticaret Odalarına genel acentelik faaliyeti yürütüyorsa TURSAB’a üye olmak zorundadır. 

Acentelerin genel olarak verdikleri hizmetler aşağıdaki gibidir: 

Vize başvuru belgelerinin belirlenmesi, 

Vize türünün belirlenmesi, 

Vize sürecinin yönetilmesi, 

Risk analizinin yapılması, 

Başvuru formunun uygun doldurulması, 

Dilekçe yazımı 

Seyahat sağlık sigortası 

Uçak ve otel rezervasyon işlemleri 

Mülakata hazırlık, 

Konsoloslukta karşılama, 

Pasaport teslim alımı, 

Acentalar Aracılığıyla Vize Nasıl Alınır? 

Acentalar aracılığı ile vize almak istiyorsanız öncelikli olarak güvenilir bir firma bulmanız gerekiyor. Firmanın sahip olduğu tecrübe bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü her firmanın vermiş olduğu hizmet kalitesi ve güvencesi birbirinin aynısı değildir. Mesela bazı acenteler Schengen vizesi üzerine hizmet verirken bazıları ise farklı ülkelere gidiş için vize hizmeti sağlamaktadır. (İngiltere, Amerika, Kanada ve Avustralya, Dubai, Mısır, Cezayir, Suudi Arabistan, Gana, Nijerya, Etiyopya). Kısacası vize alacağınız konsolosluğunun beklenti ve taleplerini iyi bilen bir acenta olması önemlidir. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  GRE Sınavı Nedir, Nasıl Başvurulur?
Acenta Aracılığıyla Vize Alma Nasıl Yapılır?
Acenta Aracılığıyla Vize Alma Nasıl Yapılır?

Acenta seçiminizi yaparken fiyat sormayı da unutmamalısınız. Her acentanın fiyatı farklıdır. Bu acetalar genelde konsolosluk yakınlarında hizmet verirken muhtemelen kapıda çalışanlarını da görebilirsiniz. Onlar size nasıl hizmet alacağınız konusunda detaylı bilgi sağlayacaklardır. 

Acentalar Vizeyi Daha mı Kolay Alıyor? 

Tecrübeli bir vize acentasıyla çalıştığınızda vize işlemleriniz ve vize alma ihtimaliniz daha kolaylaşacaktır. Konsolosluktaki güncel gelişmeleri takip eden kişilerle muhatap olmak yola nasıl devam edeceğiniz konusunda da yardımcı olacaktır. Tüm sorularınızı onlara doğrudan sorabileceğiniz için eksik olan ya da tamamlamanız gereken evraklar konusunda sizi daha net bilgilendireceklerdir. Vize alma süreci zahmetli ve karmaşıktır. Dolayısıyla sürecin doğru yönetilmesi sizi de birçok zahmetten kurtaracaktır. Vize reddi ihtimalinizin daha düşük olacaktır.

vizelazim.com 11

Doğru yönlendirilirsiniz. 

Birçok vize formalitesini daha hızlı ve kolay şekilde aşarsınız. 

Vize reddi alma ihtimaliniz daha düşük seviyelere iner. 

Başvuru formunuz ve ek formlarınız sizin adınıza doldurulur. 

Acenta İle Vize Alırken Konsolosluğa Gitmek Gerekir mi? 

Acenta ile başvurularda kişinin kendisinin gidip gitmemesi farklılık gösteriyor. Örneğin İngiltere, Amerika, Avustralya, Hindistan, Kanada ve Yeni Zelanda gibi ülkelere gidenler biyometri kaydını yaptıracaklarından dolayı acenta aracılığıyla başvurmuş olsalar da yine de kendilerinin gitmesi gerekiyor. Son 5 yıl içerisinde Schengen devletlerine giriş yapmış olanların ise gitmelerine gerek yoktur.

vizelazim.com 13

Ucuz ve Pahalı Vize Acentası Arasında Fark Var mı? 

Acentalar farklı fiyatlarla hizmet vermektedir.  Bunun için uygun fiyatlı olanlarda vardır pahalı olanlarda. Ucuz olan firmalar konusunda çekingen davranmakta fayda vardır. Çünkü bazı firmalar daha önce red almış olduklarından dolayı riskleri söz konusudur. Dolayısıyla bu firmalar daha ucuz hizmet verebiliyorlar.  

Ucuz bir hizmetin kalitesinden bahsetmek mümkün olmayabilir. Ancak bu pahalı olanın da iyi olabileceği anlamına gelmez. Vize başvuru işlemlerinde fiyattan ziyade aslında işin neticesine odaklanmanın daha faydalı olduğunu söyleyebiliriz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir