1. Anasayfa
  2. Yurtdışında Eğitim

GRE Sınavı Nedir, Nasıl Başvurulur?

GRE Sınavı Nedir, Nasıl Başvurulur?
0

GRE sınavı Educational Testing Service tarafında düzenlenen ve lisansüstü eğitim için yapılan bir sınavdır. Matematik ve İngilizce yeteneklerini ölçmek adına bilgisayar tabanlı bir seviye tespit sınavıdır. Sınava giren öğrenciler, elde ettikleri başarı karşısında puan rapor belgesini 5 yıl kullanabilir. GRE dünya genelinde yapılan sınavlar biridir. Genellikle bilgisayar üzerinden yapılan bir sınav olsa da bilgisayar teknolojisinin eksik kaldığı yerlerde kağıt üzerinden de yapılabilir.

GRE Sınav Başvurusu Nasıl Yapılır?

GRE sınavı başvuru oldukça pratik işlemleri kapsar. Sınavı düzenleyen ETS kuruluşunun web sitesi üzerinden GRE sınavına başvuru yapılabilir. Sınava kayıt yaptırmadan önce prosedürler, politikalar ve hizmetler hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. GRE sınavına kayıt olmak isteyen kişilerin ETS hesabına sahip olması gerekir. ETS hesabı sayesinde kayıt işlemleri, puanların görüntülenmesi ve diğer hizmetlere erişim pratik hale gelir.

GRE Sınav Başvuruları Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Konular

Başvurular sırasında isim ve soyisim bilgileri, kimlik bilgileri ile aynı girilmelidir. Sınav günü öğrencilerin yanında geçerli ve kabul edilebilir kimlik bulunması gerekir. Kimlikte yer alan isim ve soyisim, kayıtlar sırasında kullanılan isim ve soyisim ile aynı olmak zorundadır. Sınava girilecek ülkede bilgisayar tabanlı ya da kağıt tabanlı sınav yapıldığı konusunda bilgi sahibi olunması gerekir. Başvuru işlemleri, sınav türüne göre değişiklik gösterir. Bilgisayar tabanlı GRE sınavı yapılan ülkelerde başvurular için internet üzerinden başvuru yapılabilir. Kağıt tabanlı bir ülkede sınava girilecek ise yine internet ve telefon üzerinden kayıt yaptırmak mümkündür. Kağıt tabanlı GRE sınavı yılda ortalama üç defa tekrar edilir.

GRE Sınav Merkezleri

GRE sınavı kabul onayı için başvuruların doğru şekilde yapılması gerekir. Türkiye’de sınava girmek isteyen öğrenciler Ankara, İzmir ve İstanbul’da yer alan merkezleri tercih edebilir. Sınav merkezlerinde bilgisayar ya da kağıt tabanlı sınav gerçekleştiriliyor olabilir. Sınav tarihleri ve sınav ücretleri, yine sınav merkezleri arasında değişkenlik gösterebilir. Başvuru işlemlerin tamamlamadan önce, sınav merkezleri ile ilgili detaylı bilgiye sahip olunmalıdır. Sınava girecek ve sonuçlarını gönderecek olan öğrencilerin tarihlere dikkat etmesi gerekir. Başvurulmak istenen okulun son başvuru tarihleri ve sınav sonuçlarının ne zaman gönderileceği bilinmelidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Acenta Aracılığıyla Vize Alma Nasıl Yapılır?

EH MgtYXkAIJvpv

GRE Sınav İçeriği

GRE sınavları ikiye ayrılır; general test ve subject test şeklindedir. GRE sınav sonuçları öğrencilerin talep ettikleri okullara gönderilir. General test kapsamında öğrencilerin; nicel muhakeme, sözlü muhakeme, eleştirel düşünme ve analitik yazma becerileri ölçülür. Bilgisayar tabanlı merkezlerde sınava girildiği zaman ekranda hesap makinesi bulunur, kağıt tabanlı sınavlarda ise hesap makinesi götürülebilir. Subject test öğrencilerin belirli alanlarda sahip oldukları bilgi ve beceri seviyesini ön çıkartır ve başvurularda bu şekilde diğer başvuru yapan öğrencilerin önüne geçilmesini sağlar.

GRE Sınavına Nasıl Hazırlanır?

GRE sınavına girecek öğrenciler, hazırlık sırasında çeşitli kaynaklardan faydalanabilir. Educational Testing Service, pek çok farklı kaynak sunar. Sınava hazırlık sırasında tercih edilecek kaynakların birçoğu dijital formatta bulunur. Çevrimiçi uygulamalar, kitaplar ve e-kitaplar şeklinde öğrenciler istedikleri kaynakları tercih edebilir. Yurtdışında lisansüstü programlara katılmak isteyen kişiler, GRE sınavına girmelidir. Sınavda gösterilen başarı sayesinde üniversiteler tarafından kabul edilme ihtimaliniz artar. Yurtdışında 160 ülkede 1200’den fazla eğitim kurumu GRE sınavlarını üst düzey başarı şeklinde tanımlar. GRE sınav soruları örnekleri ve kaynakları ile hazırlıklar desteklenebilir. Sınavda gösterilen başarılar sayesinde birçok üniversitede akademik kariyerinizi bir üst seviyeye taşımak mümkün olabilir. Mühendislik ya da sosyal bilimlere ait olan dallardan birinde yüksek lisans ve doktora yapmak isteyen öğrenciler, başvuruda bulunmalıdır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir