1. Anasayfa
  2. Kanada Rehberi

Kanada Kültürü Hakkında Önemli Bilgiler

Kanada Kültürü Hakkında Önemli Bilgiler
0

Kanada kültürü ülkenin Dünya’nın ikinci en büyük ülkesi olmasından dolayı tarih boyunca farklı ulusların yaşamlarıyla zengin bir çeşitliliğe sahip olmuştur. Ülkenin kuruluşunda İngilizler ve Fransızlar rol aldığından ülkede Fransızca ve İngilizce dilleri konuşulur.

Çok uluslu ülke yapısının uzun yıllarca korunması Kanada’yı bir barış ve huzur ülkesi konumuna getirmiştir. Amerika’dan gelen yerliler ve Kanada’ya göç yoluyla gelen farklı milletlerden göçmenlerle ülkenin etnik yapısı yıllar içerisinde kimliksel bir yapı kazanmıştır. Farklı milletlerden çok sayıda bireyin yaşadığı ülkede sınıf ayrımcılığına rastlanmazken insan haklarına en üst seviyelerde önem verilir. Ülkenin genelinde sosyal yaşam saygı temelinde yaşanır. Toplumu oluşturan insanların birbirlerine karşı nazik davranışları Kanada’ya dışarıdan gelen insanların ilk temasta ilgisini çeker.

Kanada Kültürü ve Geleneksel Yapısı

Kanada İngiliz, Fransız, İskoç, İrlandalı ve İtalyan gibi daha pek çok ulustan insanın yaşadığı bir ülkedir. Kanada halkı hakkında bilgi dünyanın pek çok ülkesinden insanın yaşadığı bir ülke olarak çeşitlilik içerir. Çok kültürlü yapısının resmiyetten uzak ve samimi bir yaklaşımı vardır. Kanada nın kültürü gelenekleri içerisinde spor, politika ve aileler hakkında konuşmak önemli bir yere sahiptir. Özel hayatın gizliliğine son derece önem verilen ülkede bireyler alçakgönüllü ve yardımsever bir yapıya sahiptir. İnsanları birçok konuda fikir üretmeyi ve konuşmayı severler. Kanada yöresel kıyafetleri konusunda da farklılık gösteren bir ülkedir. Kanada’nın kendine özgü ulusal bir giysisi yoktur.

Kanada’da Sosyal Yaşam

Kanada kültürü hakkında bilgi içeriklerinde Kanada insanlarının nazik ve saygılı davranışları ilk sıralarda yer almaktadır. Özellikle yetkili insanlara gösterilen saygı abartılacak düzeylerdedir. Bununla birlikte iş yaşantısında daha alt veya üst seviyelerde çalışanlara isimleriyle hitap edilmektedir.

Kanada’da Türkiye’de olduğu gibi misafirliğe önem verilir. Özellikle biri evine davet ettiğinde aynı daveti karşısından da beklemektedir. Ziyaretlerde gidilen kişinin kendisine, evine veya birlikte tüketebilecekleri bir şey almak yaygın davranışlar arasındadır. Diğerkamlığın baskın davranış modeli olduğu ülkede diğer insanları rahatsız etmemek adına aynı ortamda sigara içmek isteyen biri mutlaka diğerlerinden izin ister. Arkadaş canlısı insanlar ve içten davranışlar ülkenin genel davranış biçimidir. Yabancı birine karşı ilk karşılaşmada mesafeli bir yaklaşımları olsa da arkadaş olmaya hevesli bir yapı sergilendiğinde onlar da anında aynı sıcaklıkla karşılık vermektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları

1Alberta 1024x685 1
Kanada kültürü

Kanada’da Yiyecek ve İçecek Kültürü

Kanada’da yemekler oldukça uygun fiyatlıdır. Et türü yemekler ağırlıkta olsa da kıyı kesimlerinde balık ve zeytinyağlı yemekler tercih edilir. Izgara türü yemekler de sıklıkla tercih edilmektedir. Kanada nın özellikleri arasında içki sıkça yemekle birlikte tüketildiğinden içkili mekanlar kapanış saatlerine kadar ızgara hizmeti verir. Kanada sofralarında av kültürünün de baskın etkisiyle av türü etlere sıkça rastlanır. En meşhur sosu akçaağaç şurubudur. Bu sosu hemen hemen tüm yiyeceklerinin üzerine eklemektedirler. Kahvaltılarında ülkeye özgü olarak çam ağacından üretilen nephul şurubu sıkça tüketilir. Nişasta, ekmek, av etleri ve arpa yahnisi sıkça tüketilen yiyecekleri arasındadır.

Kanada’da Gece Hayatı

Gece hayatının çok aktif olmadığı bir ülke olsa da Kanada’da kaliteli barlar, kulüpler ve parti mekanları bulunmaktadır. Sosyal davranışların insan yaşam kalitesi üzerine kurulduğu ülkede gece hayatı da güvenlidir. Toronto şehrinde farklı müzik türlerine olan ilgiye bağlı olarak elektronik müzik barları veya doksanlar konseptinde gece mekanları bulunmaktadır. Yine Toronto’da her yıl düzenli olarak Veld Music Festivali kapsamında sayısız müzik grubu üç gün boyunca kesintisiz eğlence deneyimi sunar.

Kanada vatandaşlarının parti sever yapısı farklı zevklere hitap eden parti mekanlarının ülkenin her kesiminde bulunmasını sağlamıştır. Kanada’da striptiz kulüpleri de oldukça popüler mekanlar arasında yer almaktadır. Kanada’da ülke çapında esrar tüketimi yasaldır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir