1. Anasayfa
  2. Gezi Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Bahsedeceğimiz göller en büyüğünden en küçüğüne olacak şekilde belirtilmiştir. Büyüklük bazı yerde hacimsel bazı yerlerde ise kütlesel olarak verilmiştir.

Dünyanın En Büyük 10 Gölü
Dünyanın En Büyük 10 Gölü
0

Hacim, yüzey alanı veya diğer tanımlayıcı nitelikleriyle dünya çapında yüzlerce göl vardır. Bu makaleyi hazırlamamızın amacı, toplam yüzey alanı ile ölçüldüğünde dünyanın en büyük göllerini en büyüğünde en küçüğüne kadar listelemektir. Aşağıda bahsedeceğimiz bu göller hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızın farkındayız. Bu nedenle göllerin isimlerinden bahsederken önemli özelliklerini de anlatalım istedik.

Bahsetmiş olduğumuz bu göller en büyüğünden en küçüğüne olacak şekilde belirtilmiştir. Büyüklük bazı yerde hacimsel bazı yerlerde ise kütlesel olarak verilmiştir.

Dünyanın En Büyük Gölleri

1. Hazar Denizi

vizelazim.com 2

Yanıltıcı adına rağmen, Hazar Denizi tamamen karayla çevrili olduğu için aslında bir göldür Dünyanın en büyük gölü veya su kütlesidir. Avrupa ve Asya kıtaları arasında yer alan bu iç deniz, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan ile sınır komşusudur.

İlginçtir, göl tatlı su değildir; bir zamanlar antik Paratetis Denizi’nin bir parçasını oluşturduğu için deniz suyunun yalnızca üçte biri kadar tuzlu olmasına rağmen kısmen tuzludur.

2. Superior Gölü

vizelazim.com 1 1

Superior gölü, yüzey alanına göre dünyanın en büyük tatlı su gölüdür, hacmen üçüncü en büyük ve Kuzey Amerika’nın büyük gölleri arasında en büyük, en derin ve en soğuk olanıdır.

3. Victoria Gölü

vizelazim.com 2 1

Afrika’nın büyük göllerinden biri olan Victoria Gölü, Tanzanya, Uganda ve Kenya’ya yayılan Afrika’nın en büyük tatlı su gölüdür. Dünya üzerindeki en büyük tropikal göl ve yüzey alanına göre ikinci en büyük tatlı su gölüdür.

4. Huron Gölü

vizelazim.com 3 2

Huron Gölü, dünyanın 4. büyük gölüdür. Aynı zamanda, Kuzey Amerika’nın beş büyük gölü ‘nün yüzey alanı bakımından en büyük ikinci ve hacim olarak üçüncü en büyüğüdür. 3.800 milin üzerinde uzanan kıyı şeridi, tüm büyük göller arasında en uzun olanıdır ve 30.000’den fazla adayı kapsar. Huron Gölü, gemi enkazıyla ünlüdür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kanada Kültürü Hakkında Önemli Bilgiler

5. Michigan Gölü

vizelazim.com 4 2

Michigan Gölü, Kuzey Amerika’nın beş büyük gölünden biridir. Hacimce en büyük ikinci ve yüzey alanı olarak üçüncü en büyük olanıdır. Maksimum 280 metre derinliğe kadar uzanan, Amerika Birleşik Devletleri sınırları içinde bulunan ve doğudan batıya Michigan, Indiana , Illinois ve Wisconsin’e yayılan tek büyük göllerdir.

6. Tanganyika Gölü

vizelazim.com 6 2

Tanganyika Gölü, dünyanın en uzun, en eski ikinci ve en derin ikinci tatlı su gölüdür. Hacim olarak ölçüldüğünde en büyük ikinci göldür.

7. Baykal Gölü

vizelazim.com 7 2

Rusya’daki Baykal Gölü, 1.632 metreyi aşan derinliğiyle dünyanın hem en derin hem de en eski gölüdür ve birçok kişi bunun bir deniz sayılması gerektiğini savunur. Baykal Gölü’nde çoğunluğu ıssız olan toplam 27 ada vardır.

8. Büyük Ayı Gölü

vizelazim.com 8 2

Kanada’nın Kuzeybatı topraklarında Kuzey Kutup Dairesi’nde yer alan Büyük Ayı Gölü, dünyadaki en büyük sekizinci göldür. En derin noktasında 440 metreyi aşan göl, kuzey ormanları ve tundralarla çevrilidir ve kristal berraklığındaki sularıyla bilinir.

9. Malavi Gölü

vizelazim.com 9 1

Afrika kıtasının üçüncü büyük gölüdür. Hacimce dünyanın dördüncü, alana göre dokuzuncu ve Afrika’nın en derin ikinci gölüdür. Malawi Gölü’nü özel kılan sadece büyüklüğü değil, aynı zamanda sürdürdüğü yaşamdır. Malawi Gölü, bilinen diğer tüm göllerden daha fazla balık türüne ev sahipliği yapar.

10. Büyük Köle Gölü

vizelazim.com 10

Büyük Köle Gölü, Kanada’nın Kuzeybatı topraklarındaki en büyük ikinci göldür. 600 metreyi aşan bir derinliğe ulaşan bu göl, Kuzey Amerika’nın en derin gölüdür. Yaklaşık 300 mil uzunluğunda ve 100 milden fazla genişliğe sahip olan bu göl, dünyadaki onuncu en büyük göldür.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir