1. Anasayfa
  2. Kanada Rehberi

Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları

Kanada’ya giden bir öğrencinin yaşam ve konaklama masraflarını etkileyen bazı faktörler vardır.

Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları
Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları
0

Kanada dil öğrenmek isteyenlerin ülkemizden tercih ettiği önemli ülkelerden biridir. Özellikle gelişmiş alt yapısı ve Kanada Dolarının döviz cinsinden daha pahalı olmaması öğrenci ve ailelerin ilgisini bu ülkeye çevirmiştir. Kanada’ya giden bir öğrencinin yaşam ve konaklama masraflarını etkileyen bazı faktörler vardır. Bunların en başında da seçilen şehir ve konumudur. Seçilen şehir ne kadar merkezi olursa yaşam masrafları da bir o kadar fazla olacaktır.

Kanada’ya giden öğrenciler için üç farklı konaklama modeli vardır. Aşağıda bu modeller belirtilmiştir.

Kanada’da Aile Yanında Kalmak

Kanada’da dil öğrenmek için gittiğinizde bir ailenin yanında kalarak masraflarınızı daha aza indirebilirsiniz. Bu genelde en çok tercih edilen ve istenilen konaklama şeklidir. Öğrenciler bazı ailelerin yanında bir oda kiralayarak sabah ve akşam yemeklerini yiyebilirler. Genel olarak bu tip bir konaklamanın masraflarına bakacak olursak 700 ile 1000 dolar arasında değişir.

Kanada’da Ev Kiralamak

Üniversite öğrenicilerinin tercih ettiği konaklama modellerinden birisi de ev kiralamaktır. Ancak ev kiraladığınızda maliyetlerinizi daha fazla artırmış olursunuz.  Böyle bir konaklama halinde öğrenci bir evin tüm faturalarını kendisi karşılamaktadır. Kanada’da ev kiralarına baktığımızda ise 1000-2000 dolar arasında değişiklik göstermektedir.  Bu gidere ek olarak evin günlük giderlerini de dahil etmek gerekir.

Kanada’da Yurtta Konaklamak

Öğrenciler her ne kadar istemeseler de Kanada’ya geldiklerinde yurtta konaklama zorunda kalırlar. Çünkü bu en uygun olan seçeneklerin başında yer alır. Yurtta yaşamanın dezavantajlarının yanı sıra avantajlarının da olduğunu söyleyebiliriz. Farklı kültürden bir araya gelen öğrenciler yurt içerisinde daha eğlenceli zaman geçirebilirler. Ortalama olarak yurt fiyatlarına baktığımızda 750-2000 dolar arasında değişkenlik gösterir.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Üniversiteden Sonra Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?
Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları
Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları

Kanada Dil Okullarında Eğitim Görmek

Kanada dil okullarında hem İngilizce hem de Fransızca eğitim verilebiliyor. Dil okulları ülke geneline yayılmış olsa da büyük şehirler daha öncelikli tercih edilmektedir. Örneğin Toronto, Ottowa ve Halifax gibi sayılabilir. Kanada’da Fransızcanın en fazla konuşulan dil okulu olduğunu söyleyebiliriz. Burada önemli olan sizin hangi dili öğrenmek istediğinizdir. Eğer İngilizceyi öğrenmek istiyorsanız iyi bir seçenek olacaktır.

Kanada dil okulları farklı dil programları sunuyor. Örneğin yoğun İngilizce, genel İngilizce, iş İngilizcesi gibi. Kanada’da eğitim almanın yanı sıra günlük yaşamın da güzel geçtiğini söyleyebiliriz. Dünyanın en yaşanabilir ülkeleri arasında gösterilen Kanada’da çok sayıda göçmen vatandaşının olduğunu söyleyebiliriz.

Kanada Eğitim Rehberi – Kanada’da Okumak İçin Yapılacaklar hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları
Kanada’ya Giden Bir Öğrencinin Yaşam Ve Konaklama Masrafları

Kanada Dil Okulu Başvuru

Kanada dil okulu başvurusu yapılacak olan okula göre değişiklik gösteriyor. Ancak genelde okulların başvuru esnasında istediği evrak listesi benzerlik gösterir. Aşağıda bu evrakların listesi yer almaktadır:

Kanada Dil Okulları Evrak Listesi

Başvuru ücreti

Başvuru formu

Pasaport bilgileri

Banka mektubu

Sponsor teminatı mektubu

Kayıt İçin İstenilen Belgeler

Okul başvuru formu

Gerekli evraklar

Konaklama rezervasyonu

Uçak bileti rezervasyonu

Başvuru ücreti

Vize

vizelazim.com 11

Kanada Dil Okulu Vizesi

Yukarıdaki belgeleri tamamladıktan sonra dil okulu vizesi için başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Kanada vize isteyen ülkeler arasında bulunuyor.  Kanada’da okumak isteyen öğrenciler 6 aya kadar ziyaretçi vizesi alması gerekiyor. 6 aydan daha uzun süre kalacakların ise öğrenci vizesi almaları gerekli.

Kanada Vizesi Nasıl Alınır? Başlıklı makalemizi okuyarak başvuru işlemleri ve sürecinin nasıl olduğunu öğrenmeniz mümkün.

Kanada yaşam tarzı, kültürü ile dünyanın ikinci büyük ülkesi olan Kanada, tarih boyunca farklı ulusların yaşamların mekanı olmuştur. Ülkede İngilizce ve Fransızca konuşuluyor olmasının en büyük nedeni kuruluşta İngiliz ve Fransızların olmasıdır. Kanada’da insanlar nazik ve saygılıdır.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir