1. Anasayfa
  2. Hollanda Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Hollanda Yaşam Şartları Nasıl – Hollanda Vizesi Almak

Hollanda konforlu yaşam standartlarının yanı sıra yaşamak içinde güvenli bir ülke olarak biliniyor. 2022 yılında hazırlanmış bir rapora göre Hollanda dünyanın en güvenli 21. Ülkesidir

Hollanda Yaşam Şartları Nasıl – Hollanda Vizesi Almak
Hollanda Yaşam Şartları Nasıl – Hollanda Vizesi Almak
0

Hollanda, Avrupa’nın en gelişmiş ülkeleri arasında bulunuyor. Yüksek yaşam standartlarına sahip olan ülke yaşamak için refah bir yer olmasının avantajlarını taşımaktadır. Hollanda’da kişi başına gelirin yüksek olmasından dolayı zengin ve fakir arasındaki yol ayrımı da önemli bir büyüklüğe sahiptir. Yabancı ülke vatandaşlarının yaşamak için en çok tercih ettiği ülkeler arasında olan Hollanda, mutlaka gezilip görülmesi gereken ülkeler arasında bulunuyor.

Hollanda Yaşamak için Güvenli Bir Ülke Midir?

Hollanda konforlu yaşam standartlarının yanı sıra yaşamak içinde güvenli bir ülke olarak biliniyor. 2022 yılında hazırlanmış bir rapora göre Hollanda dünyanın en güvenli 21. Ülkesidir. Ülkede en çok işlenen suçlar arasında hırsızlık bulunuyor. Bu da genellikle bisiklet, ev, mağaza ve yan kesicilik şeklindedir.

Hollandalıların Yaşam Tarzı Nasıldır?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi Hollanda yüksek yaşam standartlarına sahip. Ülkede bisiklet sürmek hayatında bir parçasıdır. İnsanlar bisikletleriyle bir araya gelip toplanarak havadan sudan iletişim kurarlar. Planlı yaşam, spor ve cimrilik ülke insanının karakteristik özelliğidir.

vizelazim.com 4

Hollanda’da Türk Olarak Yaşamak Nasıldır?

Hollanda’da dünyada en çok türkün yaşadığı ülkeler arasında bulunuyor. Hollanda’ya ilk Türkler 1960’lı yıllarda iş göçü dolayısıyla olmuştur. Bu Türklerin eğitimsiz olması Hollanda’da alt yaşamın bir parçası olmasına imkân sağlamıştır. Türk vatandaşlarının o zaman ki tutumları bugün bile ön yargıyla karşılanmalarına imkan sağlamıştır.

Öneri : Hollanda Vizesi Nasıl Alınır? başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Hollanda’da Yaşam Pahalı Mıdır?

Hollanda’da gelir yüksek olsa da yaşamı pahalı olan bir ülkedir.  Yapılan analizlere göre Hollanda dünyanın en pahalı olan 20. Ülkesi olarak gösteriliyor. Aynı listede Türkiye ise 121. Sırada bulunuyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hollanda Gezi Rehberi

Hollanda’da Market Fiyatları Nasıldır?

Aşağıda Hollanda’da market fiyatları belirtilmiştir. Fiyatlar net olmamakla birlikte aşağı yukarı benzerlik göstermektedir.

ÜrünFiyat
Süt (1 litre)1 euro
Ekmek (500 gram)1,88 euro
Pirinç (1 kilo)1,90 euro
Yumurta (12’li)1,96 euro
Kırmızı et (1 kilo)26,14 euro
Beyaz et (1 kilo)8 euro
Elma (1 kilo)2,63 euro
Domates (1 kilo)2,54 euro

Hollanda Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Hollanda Neden Zengin?

Hollanda ekonomisi güçlü bir ekonomidir. Uzun yıllar Avrupa ekonomisi arasında en ileri ülkeler arasında yer alırken, tarım, sanayi ürünleri, gemicilik ve bankacılık Hollanda ekonomisinin temel dinamikleridir. Hollanda dünyanın en fazla ihracat yapan 10 ülkesinden biridir.

vizelazim.com 5

Hollanda’nın Resmi Dini Nedir?

Dini gruplar: 2017 itibarıyla halkın %51’i herhangi bir dine mensup olmadığını beyan etmekle birlikte, en yaygın dini inançlar Katoliklik (%24) ve Protestanlıktır (%15, Hollanda Reform Kilisesi %6, Hollanda’daki Protestan Kilisesi %6, Hollanda’daki Reform Kiliseleri %3)

Hollanda’da Türkler Ne İş Yapar?

Hollanda’ya gelen Türklerin yerleşimleri de o günkü iş gücü ihtiyacına göre olmuştur. İlk gelen Türklerin tekstil, inşaat, gemi vb. sektörlerin yaygın olduğu Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Twente – Midden-Brabant bölgelerine yerleştikleri görülmektedir.

vizelazim.com 6

Hollanda en çok Türk nerede?

Amsterdam, Hollanda’nın en yoğun nüfus merkezi ve başkentidir. 2016 itibariyle, Amsterdam metropolitan alanı 42.500 Türk’e ev sahipliği yapmıştır ya da bu rakam şehrin yerleşik nüfusunun yaklaşık % 5.3’ünü temsil etmektedir.

Hollanda Ne İş Yapılır?

vizelazim.com 7

Tarım sektörü

Petrol ve doğal gaz endüstrisi.

Metal ve mühendislik ürünleri üretimi.

Elektronik makine ve ekipman üretimi.

Kimyasal üretimi.

İnşaat sektörü

Mikroelektronik.

Balıkçılık.

Hollanda’ya vize ücreti ne kadar?

Hollanda Schengen bölgesinde bulunduğu için Schengen bölgesi için vize muafiyeti olan ülkelerin Hollanda için vize almalarına gerek yoktur.

Hollanda Vize Ücretleri Ne Kadar?

Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi60 EUR
Ticari Vizesi60 EUR
Gemici Vizesi60 EUR
Şoför Vizesi140 EUR

Hollanda Turistik Vizesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

  • Hollanda vize başvuru formu
  • Pasaport
  • 2 adet Biyometrik Fotoğraf
  • Tam vukuatlı nufus kayıt örneği ve nüfus cüzdanı fotokopisi.
  • Kişinin maddi durumunu ispat eden belgeler.
  • Hollanda Schengen vize başvurusunda bulunacak kişinin vize talep dilekçesi.
Hollanda Eğitim Rehberi – Hollanda’da Nasıl Eğitim Alınır?
Hollanda Gezi Rehberi  – Hollanda’da Nereye Gitmeli?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir