1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?
0

Hollanda vizesi türleri Hollanda’ya herhangi bir amaç ile ziyarette bulunacak herkesin alması gereken bir izindir. Hollanda’ya gideceğiniz amaca göre değişmekte olan vize türlerinde başvuruda bulunan kişilerden istenen bilgiler ve belgeler de farklı olmaktadır.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda yurtdışına turistik bir gezi yapmak isteyen pek çok kişinin hayalinde olan bir ülkedir. Batı Avrupa’da yer alan ülke sahip olduğu büyük limanı ile oldukça dikkat çekicidir. Hollanda vizesi almak isteyenlerin tercih edebileceği birçok farklı vize türü bulunmaktadır. Schengen bölgesinde yer alan bir ülke olan Hollanda’ya giriş yapabilmek için Schengen vizesine sahip olmak yeterlidir, ancak Schengen vizeniz yoksa farklı türdeki vizeler ile de Hollanda’ya giriş yapabilirsiniz.

Hollanda Schengen Vizesi

Schengen ülkeleri içerisinde yer alan Hollanda’ya seyahat etmek isteyenlerin ilk tercihi Schengen vizesi olmaktadır. Schengen vizesi 3 farklı türde alınabilir;

  • Tek girişli,
  • Çift girişli,
  • Çok girişli.

Tek ve çift girişli Schengen vizesine sahipseniz farklı Schengen ülkeleri arasında seyahat edemezsiniz. Ancak çok girişil Schengen vizesi Hollanda’nın yanı sıra diğer Schengen ülkelerine seyahat edebilmeyi de sağlar. Dolayısıyla birkaç farklı Schengen ülkesine seyahat etmek istiyorsanız çok girişli Schengen vizesi almanız daha doğru olacaktır.

Hollanda Vizesi Nasil Alinir3

Hollanda Öğrenci Vizesi

Hollanda öğrenci vizesi kısa süreli ya da uzun süreli olarak alınabilir. Hollanda’ya dil öğrenmek için seyahat eden kişiler de bu vizeyi almalıdır. Hollanda vizesi adına öğrenci vizesi alabilmek adına ülkede öğrenim göreceğiniz eğitim kurumlarının sizden istediği şartları yerine getirmiş olmanız gerekir. Bunun yanı sıra devamlılığı olan bir sponsor bulmak ve öğrenim görülen her yıl için kredinin en az yarısını temin etmek de öğrenci vizesi için aranan şartların arasında yer almaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avrupa’nın Kalbi: Almanya

Hollanda Ticari Vize

Hollanda’ya ticaret yapmak, iş toplantıları gerçekleştirmek, konferanslara ya da seminerlere katılmak amacı ile gidiyorsanız ticari vizeyi tercih edebilirsiniz. Ticari vize için Hollanda ülkesi tarafından vize başvurusunda bulunan kişilerden istenen belgeler bulunur. Bu belgelerin arasında iş toplantısı için gittiğiniz ya da işbirliği gerçekleştirdiğiniz firmaların size gönderdiği davet mektupları yer alabilir.

Hollanda Turistik Vize

Hollanda turistik vize ülkenin kültürünü tanımak ve kısa süreli tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 günlük olan turistik vize, 7 ila 15 iş günü içerisinde değerlendirilmektedir.

Hollanda’ya kısa süreli seyahat etmek istiyorsanız tercih edebileceğiniz turistik vize için vize başvuru formunu tamamen doğru ve güncel bilgiler ile doldurmalısınız. Ayrıca pasaport ve biyometrik fotoğraf da turistik vize için istenen belgelerin arasında yer almaktadır.

Hollanda Vizesi İçin İstenen Belgeler

Hollanda pek çok farklı amaç doğrultusunda turistlerin seyahat etmek istedikleri ülkelerin başında gelmektedir. Kendine ait kültürü ve gezilecek farklı yerleri ile turistlerin hayallerini süsleyen Hollanda, seyahatinizden önce sizden vize adlı bir ülkeye giriş belgesi talep eder.

Hollanda vizesi için istenen belgeler ülkeye hangi amaçla girdiğinize bağlı olan vize türüne göre değişiklik gösterse de her vize türü için mutlaka istenen belgeler bulunmaktadır. Bunlardan ilki pasaport ve pasaporta dair fotokopilerdir. Ayrıca fotoğraf, otel ve uçak rezervasyonunuza dair belge, seyahat sağlık sigortası, banka dökümü ve ikametgâh da istenen belgelerin arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra ailenizin ya da arkadaşınızın daveti ile gidiyorsanız, sizi davet eden kişilerin belediyeden onaylı davetiyesi, gelir belgesi, oturum kartı, kimliği ve vukuatlı nüfus kayıt örneği de gerekmektedir. Eğer Hollanda’ya ticari amaçlar için gidiyorsanız istenen belgelere ek olarak iş birliği yaptığınız firmalardan gelen davetiyeyi de belgelerinizin arasına eklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir