1. Anasayfa
 2. Avrupa Rehberi

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır? Kapsamlı İskoçya Vize Rehberi

İskoçya Vizesi Nasıl Alınır? Kapsamlı İskoçya Vize Rehberi
0

İskoçya vizesi, İskoçya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin almakla yükümlü olduğu belge olarak bilinmektedir. İskoçya birleşik Krallığı’nı seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hususi, umumi ve aynı zamanda hizmet pasaportu sahibi olarak hem uzun süreli seyahatler için hem de kısa süreli seyahatler için vize almak zorundadır. Diplomatik pasaporta da sahip olan kişiler kısa süreli seyahatler için vize almak zorunda değildir. İskoçya bir Birleşik Krallık olduğu için, İskoçya vizesi alınarak birleşik krallığa ait olan 4 ülkeye de giriş yapılabilmektedir.

Birleşik Krallık vize başvurularında da diğer tüm vize işlemlerinde olduğu gibi prosedüre uygun bir davranış sergilemek, tüm aşamaları eksiksiz bir şekilde tamamlamak gereklidir. Ne yazık ki Birleşik Krallık vize başvuruları, diğer vize başvurularına kıyasla çok daha meşakkatli ve zor olabilmektedir. Bu meşakkatli ve zor sürecin eksiksiz bir şekilde tamamlanması için gerekli tüm evrakların ve belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve konsolosluğun talep ettiği doğrultuda başvuru işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

İskoçya Vize İşlemleri

İskoçya vizesi alabilmek için ilgili işlemleri yürütmekle görevli olan kurum İngiltere Konsolosluğudur. İngiltere Konsolosluğu tüm vize başvurularında titiz bir şekilde incelemekte ve bu konuda gerekli hassasiyeti göstermektedir. Bu yüzden de vize işlemlerinin tamamıyla usulüne uygun bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekiyor. İskoçya’ya gitmek için yapacağınız vize başvuruları ret aldığı takdirde 10 sene boyunca dosyalarınıza kırmızı bir kart işlenmektedir. Vize başvurusunda bulunmayı düşünmekte olan kişilerin bu nedenle tüm evrakları ve tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekmektedir. Daha sonrasında İngiltere Konsolosluğu tarafından talep edilmekte olan vize ücretinin yatırılması gereklidir. İngiltere Konsolosluğu, başvuruları hassas bir şekilde inceledikten sonra olumlu veya olumsuz bir şekilde cevaplandıracaktır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cermen Kalbi: Avusturya Gezi Rehberi

İskoçya vizesi için istenen belgeler ise;

 • Eğer mevcut ise eski pasaportların asılları
 • En az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport (Pasaportta 2 sayfanın boş olması gereklidir.)
 • Uçak bileti ve buna ek olarak otel rezervasyon bilgilerini kapsayan evraklar
 • Şahsi banka hesabına ait son 6 aylık hesap hareketleri
 • Son 3 ayı kapsamakta olan bir maaş bordrosu
 • SGK hizmet dökümü
 • SGK işe giriş bildirge belgesi
 • İş yerine ait güncel resmi evraklar
 • Evli olanlar için evlilik cüzdanı
 • Erkekler için askerlik durumunu belirtmekte olan belge

İskoçya Vize Türleri

Iskocya Vizesi Nasil Alinir2

İskoçya vize türleri arasında İskoçya turistik vize, kısa süreli öğrenci vizesi ve genel öğrenci vizesi ön planda olmaktadır. Kısa süreli öğrenci vizesi 6 aya kadar veya 11 aya kadar alınabilmektedir. Çeşitli mesleki eğitim programları ve dil öğrenimi için bu vize türü tercih edilmektedir. Genel öğrenci vizesi ise İskoçya’da uzun süreli eğitim görmek isteyenlerin alması gerekli olan vizedir. İskoçya vize türleri arasında standart ziyaretçi vizesi de bulunmaktadır. Ziyaretçi vizeleri 6 aydan 10 yıla varana kadar olağan bir süreyi kapsayabilmektedir

İskoçya Vizesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

İskoçya öğrenci vizesi de dahil olmak üzere İskoçya vizesi alırken dikkat edilmesi gerekli olan pek çok kural bulunmaktadır. İskoçya seyahatleri için vize almak isteyenleri un resmi prosedürlerin tamamını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gereklidir. Bu sayede vize başvurusunun olumlu bir yönde sonuçlanması mümkün olacaktır. Vize türüne ve aynı zamanda da seyahat süresine göre tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Vize türlerine göre evraklarda değişiklikler olabileceği göz ardı edilmemelidir. Ayrıca vize başvuru esnasında pasaportun 10 yıldan daha etkili olmamasına ve en az 2 sayfanın boş olmasına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir
london

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir