1. Anasayfa
  2. İskoçya Rehberi

İskoçya’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Hayatınızda ilk kez de olsa gitmeyi planladığınız bu güzel ülkede nereye gideceğinize karar vermenize yardımcı olması için, İskoçya'da ziyaret edilecek en iyi yerler listemizi hazırladık.

İskoçya’da Gezilecek En İyi 10 Yer
İskoçya'da Gezilecek En İyi 10 Yer
0

Sayısız cazibe merkezleri, eğlenceli zamanlar, ilginç yerler ve harika gezi fırsatlarını değerlendirmek isteyenlerin ortak tercihi arasında yer alan İskoçya, Türklerinde yakından takip ettiği ülkeler arasında bulunuyor.

Hayatınızda ilk kez de olsa gitmeyi planladığınız bu güzel ülkede nereye gideceğinize karar vermenize yardımcı olması için, İskoçya’da ziyaret edilecek en iyi yerler listemizi hazırladık.

1. Edinburg

1

İskoçya’da yalnızca bir şehri ziyaret edebiliyorsanız, onu Edinburgh yapın. Ülkenin başkenti, orta çağdan çok sayıda örnek de dahil olmak üzere, tarihin farklı dönemlerinden iyi korunmuş mimariye ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan en ünlüsü, elbette, şehrin silüetine hakim olan dinburgh Kalesi’dir .

2. Glasgow

2

İskoçya’nın batı kıyısındaki Clyde Nehri üzerinde yer alan Glasgow şehri, son birkaç yılda kendisini önemli bir Avrupa kültür merkezi olarak yeniden tasavvur etti.  Buraya geldiğinizde özellikle Glasgow katedralini ve ünlü Glasgow Sanat Okulu’nu da ziyaret edebilirsiniz.

3. İskoç Yaylaları

3

Yaylaları gezerken İskoçya’da ziyaret edilebilecek birkaç popüler yer arasında şirin sahil kasabası Dornoch yer alır. İskoçya’nın en güzel küçük kasabalarından biri olan Dornoch, eski kale kalıntıları ve katedralinin yanı sıra kışın kayak merkezinin bulunduğu harika bir yerdir.

4. Andrews

4

St. Andrews, dünyanın en iyi golf destinasyonlarından biri olarak bilinir. Dünyanın dört bir yanından golfçüler, St. Andrews’de oynamak için gelmektedir.

5. Loch Ness

5

Loch Ness, ülkenin ziyaret edilecek en iyi yerlerinden biri. Körfez boyunca tekne gezisi ve zaman varsa İskoçya’nın doğu ve batı kıyılarını birbirine bağlayan Caledonian Kanalını görebilirsiniz.

6. Inverness

6

Keşfinize Inverness Kalesi arazisinde başlayın ve Ness Nehri’nin manzaralarına hayran kalarak zaman geçirin. Daha sonra nehri takip ederek pitoresk Ness Adaları’na gidebilirsiniz. Yaya köprüleriyle kıyıya bağlanan bu keyifli park alanı, dinlenmek için mükemmel bir mekândır.

Nehrin her iki yakasında tadını çıkarabileceğiniz çok sayıda harika Inverness cazibe merkezi vardır. Batı yakasında mutlaka görülmesi gereken yerler arasında, kalenin tam karşısında olduğu için kaçırmayacağınız çekici St. Andrew Katedrali; ve eski şehir merkezinin yakınında, Inverness Müzesi ve Sanat Galerisi. Müze, sadece Inverness ile ilgili değil, tüm Highlands bölgesiyle ilgili sergileriyle mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İskoçya Eğitim Rehberi - İskoçya'da Okumak İçin Ne Yapmalı?

7. Aberdeen

7

İskoçya’daki en iyi şehir destinasyonlarından bir diğeri , çekici Kuzey Denizi liman kenti Aberdeen, İskoçya seyahat programınıza eklemeye değer. Ülkenin en gözde şehir destinasyonlarının çoğu gibi, Aberdeen de yürüyerek keşfetmek için harika bir yerdir.  

8. Lomond Gölü

8

Loch Lomond, ülkenin en ikonik ve romantik manzaralarından bazılarına göz atmak isteyenler için İskoçya’da ziyaret etmek için uygun bir yerdir. Birleşik Krallık’taki en büyük tatlı su kütlesi, o kadar pitoresktir ki, ülkenin önde gelen yazarlarından biri olan Walter Scott, bu muhteşem su şeridini ünlü bir şekilde “İskoç Gölleri Kraliçesi” olarak adlandırmıştır.

Yabancı turistlerin olduğu kadar yerli turistlerin de uğrak noktası olan Loch Lomond, açık havada eğlenceli aktiviteler arayanların da ilgisini çekiyor.

9. Stirling

9

Tarihi Stirling kasabası, ülkeyi keşfetmek için İskoçya’nın en iyi yerlerinden biridir. Listenin başında çarpıcı Stirling Kalesi var. Bu iyi korunmuş eski kale, İskoç Kraliçesi Mary’nin çocukluğunu burada geçirdiği için bir zamanlar kraliyet sarayı olmasıyla ünlüdür. Aynı zamanda İskoçya ve İngiltere arasında yüzyıllardır süren mücadeledeki rolüyle de ünlüdür.  

10. Arran Adası

10

Arran Adası, ülke hakkında harika olan her şeyin bir mikro kozmosu olduğu için İskoçya’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri olarak bir isim yapmıştır. Glasgow’un hemen dışında yer alan ve bir saatlik manzaralı feribot yolculuğuyla ulaşılan ada, Glasgow’dan günübirlik bir gezi, bir hafta sonu kaçamağı veya uzun bir tatil için mükemmeldir.

Adayı bisikletle, arabayla ya da onu çevreleyen düzenli otobüs servisleriyle gezerken, İskoçya’nın en güzel yönlerinden bazılarını andıran çekici alanlar bulacaksınız. Aslında, bozkırlardan, üzerinden geçilmeyi bekleyen yüksek dağlara, uzun kumsallara, şirin balıkçı köylerine, harika küçük golf sahalarına ve tarihi kalelere kadar her şeyi göreceksiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir