1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Canlılığın Ülkesi: İspanya Gezi Rehberi

Canlılığın Ülkesi: İspanya Gezi Rehberi
0

İspanya gezi rehberi sayesinde Avrupa’da keyifli vakit geçirebilirsiniz. Ülke içinde oldukça popüler olan şehirler bulunur. Güney bölgesinde Akdeniz iklimi, iç kesimlerinde ise daha çok karasal iklim hakimdir. Uygun olan gezi dönemi kişilerin beklentileri doğrultusunda belirlenmelidir. Deniz tatili yapmak isteyen kişiler ile kültürel bir gezi yapmak isteyen kişiler farklı dönemlerde İspanya’ya gelebilir.

La Sagrada Familia

La Sarada Familia, 1882 yılında inşaata başlanmış ve günümüzde hala tamamlanmamış bir yapıdır. Ziyaretçiler, içeriye giriş yapabilir ve kulelere çıkabilir. Antoni Gaudi eseri olan mimari yapı oldukça büyüleyicidir. Kulelere çıkıldığı zaman Barselona manzarası ile karşı karşıya kalınır. Hem mimari olarak hem de manzara olarak ziyaretçileri etkileyen yerlerden biridir. İnternet üzerinden sıra almak mümkündür.

ispanyagezisi

Bernabeu ve Camp Nou

İspanya gezisi planlayan herkes burayı kesinlikle görmelidir. Dünya çapında bir büyüklüğe sahip olan Real Madrid ve Barselona futbol takımlarının stadyumu görmeye değerdir. İspanya’da bulunduğunuz tarihlerde maç varsa kaçırılmamalıdır, fakat maç olmadığı günlerde de ziyaret edilebilir. Oldukça büyük ve etkileyici bir stadyumdur.

Park Güell

Barselona’da bulunan bu park oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Ziyaretçilerin bir masalın içinde gibi hissedeceği Park Güell, Antoni Gaudi tarafından yapılmış başka bir eserdir. En önemli ikinci eserlerinden olan bu park oldukça ünlüdür. 60 adet evden oluşan, ortak bir bahçesi olan site oluşturulmak istenmiştir. İki evin birleştirilmesinin ardından proje iptal edilmiştir. 1922 yılından sonra ziyaretçiler için açılmış bir park haline getirilmiştir.

Poble Espanyol Müzesi

İspanya gezilecek yerler arasında ilk sıralarda yer alan bir açık hava müzesidir. Joseph Puigi Cadafalch tarafından tasarlanmış ve İspanya bölgesinde bulunan farklı yerlerin kültürel yapılarının sergilenmesi amaçlanmıştır. Bu nedenle gezi sırasında İspanya’yı yakından incelemek adına görülmesi gereken bir müzedir. Sadece 6 ay kadar sergilenmesi düşünülen müze, yoğun bir ilgi gördüğü için kalıcı hale getirilmiştir. Yıl içinde en çok turist gelen yerlerinden biridir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Cermen Kalbi: Avusturya Gezi Rehberi

Girona Katedrali

Katedral, roma formu üzerine inşa edilmiştir. Bu sebeple katedralin bazı bölümleri 5. yüzyıla ait şekilde gözlenir. İspanya’da bulunan kiliseler arasında oldukça naif ve detaylı bir kilisedir. Gotik tarzda tasarlanmıştır ve içeride müze bulunur. Müze içinde Romanesk üslupla yapılan bir Yaradılış Kilimi sergilenir. Dünya çağında ünlü olan dizinin çekimleri burada yapılmıştır. Rokoko tarzı 90 adet basamağa sahip merdivenler birçok kişiye tanıdık gelebilir.

ispanyagezi

Basilica del Pilar

Simgesel tarihi yapılardan biri bu bazilikadır, İspanya’da görülecek yerler arasında bulunur. Bazilika içinde fotoğraf çekimi yapılması yasaktır, bu nedenle şehirde gerçekten görülmesi gereken yerlerden biridir. Sadece görsel hafızanızda saklayabileceğiniz fotoğraflar çekebilirsiniz. Dışarıdan mimarisi oldukça etkileyici görünen bu yapı içeriden de görülmeye değer.

Barselona Katedrali

Barselona için oldukça önemli dini yapılardan biridir. Barselona Katedrali, Gotik bir tarz ile inşa edilmiştir. II. Jaume’nin emri ile inşasına başlanan katedral, 20. yüzyılda tamamlanmıştır. En son ana sivri kulesinin inşası tamamlanmıştır. Yıl içinde turistlerin sıkça uğradığı yerlerden biridir. İspanya bölgesinde bulunan mimarilerin çoğu oldukça etkileyici mimarilere sahiptir.

San Juan Playa

İspanya’da gidilecek yerler listesi hazırlayan kişiler imkanları varsa kesinlikle plajları da eklemelidir. İspanya’da gidilebilecek sayısız plaj bulunur, hepsi birbirinden farklı ve etkileyicidir. Farklı kasabalarında oldukça keyifli ve temiz plajlara gitme imkanı bulunur. La Playa de San Juan kasabasında bulunan plaj yaklaşık olarak 7 kilometre uzunluğa sahiptir. Beyaz kumları ile oldukça etkileyici bir görüntüye sahip olan plajın suları mavi rengi ile dikkatleri üzerine çeker. Çevrede bulunan restoranlarda keyifli yemekler yiyerek deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir