1. Anasayfa
  2. İspanya Rehberi

İspanya Eğitim Rehberi – İspanya’da Eğitim Almak İçin Yapılacaklar

İspanya Eğitim Rehberi – İspanya’da Eğitim Almak İçin Yapılacaklar
0

İspanya eğitim rehberi sayesinde Avrupa’nın bu sıcakkanlı ülkesinde eğitim alabilirsiniz. İspanya’da esasında eğitim sistemi diğer Avrupa ülkelerine kıyasla biraz geride kalmış durumda. Ancak özellikle köklü üniversiteleri ve dil eğitimi için tercih edebileceğiniz ülkeler arasında yer alıyor.

İspanya’da Lise Okumak İçin Yapılacaklar

İspanya eğitim rehberi için öncelikli olarak lise eğitimi üzerinde durmak gerekiyor. Lise eğitimi, Türkiye’dekine benzer bir şekilde 4 yıllık olarak verilmektedir. Yaş aralığı olarak da 13 – 18 yaş aralığında öğrenciler okullarda bulunmaktadır.

İspanya’daki liselere kayıt olmak için öncelikle İspanya’da oturum veya eğitim vizesine sahip olunmalıdır. Bunun yanında İspanyolca bilgisinin de iyi olması gerekmektedir. Şayet İngilizce eğitim veren bir okulda eğitim alınacaksa bu durumda da en az orta seviyede İngilizce yeterliliğinin olduğunun belirtilmesi gerekmektedir.

İspanya’da eğer oturum veya eğitim vizesi yoksa doğrudan devlet liselerinde eğitime başlanmamaktadır. Bunun için özel liseler tercih edilmektedir. Özel liselerin kabul şartları ve fiyatları da bulundukları şehir, eğitim kalitesi ve akademik kadroya göre değişkenlik göstermektedir.

Ispanya Egitim Rehberi2

İspanya’da Üniversite Okumak

İspanya eğitim rehberi için bir diğer önemli alan üniversite eğitimi. İspanya’daki üniversitelerde eğitim almak için Türkiye’deki sınava benzeyen bir sınava girilmektedir. Bu sınav, öğrencilerin üniversite okuyabilmek için yeterliliklerini ölçmektedir. Bunun dışında İspanya vatandaşı olmayanlar için farklı alım koşulları söz konusudur.

Üniversiteye göre değişiyor olsa da her üniversite yabancı öğrenci kontenjanı için başvuruları almaktadır. Bu başvurular ortalama mayıs ayının sonuna kadar devam etmektedir. Gereken belgelerin toplanması sonrasında üniversiteler şartları uygun olan öğrenciler için dönüş yapmaktadır. Bu yüzden öncelikli olarak başvuru tarihleri takip edilmeli ve devamında üniversitenin istediği şartlar incelenmelidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Barcelona'nın Deniz Kenarı Keşfi

Genel olarak istedikleri belgeler de şu şekildedir;

  • Lise transkriptleri
  • Lise diploması
  • Dil yeterliliğini gösteren belge
  • Motivasyon mektubu

Bu aşamada karar verirken üniversite bölümünün hangi dilde eğitim verildiğine de bakılmalıdır. Örneğin bölüm İspanyolca eğitim veriyorsa İngilizce seviyenize bakılmamaktadır.

İspanya’da üniversite fiyatları da gidilecek üniversitelere göre değişmektedir. Devlet üniversiteleri genellikle yabancı kontenjanını kısıtlı tutmakta ve özellikle yüksek başarı gösteren öğrencilere kabul vermektedirler. Özel üniversiteler ise alım koşullarında daha esnektirler ancak fiyatları yüksektir. Fiyatlar her yıl kabul takviminin açıklanması ile duyurulmaktadır ve yıllık olarak ödenmesi gerekmektedir.

İspanya’da Yüksek Lisans Yapmak

İspanya eğitim rehberi için bir diğer konuyu da yüksek lisans oluşturuyor. Yüksek lisans başvuru için de yine lisans başvurusunda olan adımların takip edilmesi gerekmektedir. Üniversitede ilgili bölümlere yüksek lisans programı açan üniversiteler kayıt tarihlerini genelde mayıs ayının sonuna kadar açıklamaktadır. Bu açıklamada ayrıca başvuru yapacak adayların karşılamaları gereken şartların da neler oldukları yer almaktadır. Yüksek lisans programları devlet üniversitelerinde de ücretli şekilde yapılmaktadır. Ücret dönemlik olarak alınmakta olup kayıt yenileme sürecinde tekrar belirtilen ücretin yatırılması gerekmektedir.

İspanya’da Dil Okuluna Gitmek

İspanya eğitim rehberi için bir diğer seçenek de dil okulları. İspanyolca öğrenmek isteyenler tarafından tercih edilen İspanya’da kısa veya uzun süreli pek çok dil okulu bulunuyor. Özellikle İspanyolca, dünya genelinde İngilizce’den sonra en çok konuşulan diller arasında bulunduğundan eğitim ve iş yaşamı için İspanyolca bilmek önemli yararlar sunacaktır. Dil okulu seçtikten sonra diğer vize ve konaklama masrafları için ortalama fiyatlar da şu şekilde;

SÜREOKUL ÜCRETLERİTOPLAM
2 AY1.240€ – 2.280€2.840€ – 5.512€
3 AY1.620€ – 3.300€4.020€ – 8.148€
6 AY3.240€ – 6.600€8.040€ – 16.296€
9 AY4.860€ – 9.540€12.060€ – 24.084€
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir