1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır? Danimarka Vize Rehberi

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır? Danimarka Vize Rehberi
0

Danimarka vizesi detaylarından bahsetmeden önce Danimarka ülkesi hakkında önemli bilgilere yer vermek çok daha ideal olacaktır resmi adıyla Danimarka krallığı, Avrupa Birliği üyesi olan bir ülkedir. Kuzey Avrupa’da yer almakta olan bu ülkenin başkenti Kopenhag olarak bilinmektedir. Bu ülke 443 adet adaya sahiptir ve 5 farklı bölgeden oluşmaktadır. Son nüfus sayımları doğrultusunda ise ülkenin nüfusunun 5, 724 olduğu saptanmıştır. Danimarka’ya gidebilmek için pasaport hamillerinin bir daha almaları şarttır. Buna ek olarak Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) Pasaport hamilleri bu ülkeye vizesiz bir şekilde giriş yapabilmektedir. Umumi pasaport sahibi olan kişiler 90 güne kadar olan ziyaretleri için Schengen vizesiyle kolaylıkla giriş yapabilmektedir. Ancak 90 günü aşacak olan ziyaretler için ise D vizesi almak gerekli olmaktadır.

Danimarka Turistik Vize

Danimarka turistik vize, Danimarka ülkesine turistik amaçlı gitmeyi planlayan kişilerin alması gerekli olan vize türüdür. Gezi veya tatil planları için Danimarka’ya gitmek isteyen kişiler ülkede maksimum 90 gün boyunca kalabilmektedir. Turistik vize ile ülkeye giden kişilerin hiçbir şekilde orada yaşayabilme ve çalışabilme hakları bulunmamaktadır. Ayrıca 90 günü aşmamak şartı ile kısa süreli Schengen C tipi vize kategorisine de bu vize dahildir.

Danimarka Eğitim ve Araştırma Vizesi

Danimarka öğrenci vizesi olarak da bilinmekte olan Danimarka eğitim ve araştırma vizesi, 90 günü aşan vize türlerinden biridir. Danimarka ülkesine kolej için veya üniversite için gitmeyi planlayan kişilerin alması gerekli olan vize türü bu vizedir. Ayrıca staj yapmak isteyen kişiler de bu vize türünü almakla yükümlüdür.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır? Danimarka Vize Rehberi
Danimarka Vizesi Nasıl Alınır? Danimarka Vize Rehberi

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır?

Danimarka vize türleri arasından ziyaret sebepleri ve kalacakları gün doğrultusunda vizelere karar veren kişiler Danimarka vizesini nasıl alınacağını da bir hayli merak etmektedir. Danimarka ziyaretleri uzun süreli olarak planlanıyor da başvuruların Danimarka konsolosluğuna yapılması gerekmektedir. Kısa süreli vize türleri ise konsolosluk tarafından hiçbir şekilde alınmamakta bunun yerine bir de başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Vize almak isteyen kişilerin öncelikle randevu alması ve talep edilen evrak listesini tamamlaması gerekmektedir. Tüm bunların ardından başvuru süreci eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Başvuru sürecinde herhangi bir aksaklık yaşamamak adına tüm belgelerin ve gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanması gerekmektedir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İtalya Eğitim Rehberi - İtalya'da Okumak İçin Yapılacaklar

Danimarka Vizesi İçin İstenen Belgeler

Danimarka vizesi için istenen belgeler noktasına gelince başlangıç olarak bize başvuru formundan bahsetmek gereklidir. Bu form almadan vize için başvuru yapabilmek diğer evrakların tamamı mevcut olsa dahi mümkün değildir. Danimarka vizesi için istenen belgeler arasında pasaport, nüfus cüzdan fotokopisi, vize talep dilekçesi ve uçak bileti gibi belgelerde de bulunmaktadır. Ayrıca aktif bir banka hesabına ait 3 aylık döküm de başvuru esnasında gereklidir. Danimarka ülkesi için vize almayı düşünen kişilerin uçak bileti ve seyahat belgelerine ve vukuatlı nüfus kayıt örneğini de sahip olmaları şarttır.

Danimarka vizesi için istenen belgeler vize türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Buna ek olarak gerekli görülmesi durumunda ek belgeler de talep edilebilmektedir. Eksiksiz evraklar ile başvuru yapabilmek için vize almak isteyen kişilerin mümkün mertebe vize kategorisine göre detaylı bilgilere Danimarka diplomatik temsilciliklerinden mutlaka detaylı bilgi alması gerekmektedir. Tüm belgeler tamamlandıktan sonra randevu gününde baş başvuru yapılacak olan temsilcilik veya konsolosluk kapsamında başvuru süreci tamamlanacaktır. Daha sonrasında ise biyometrik veri işlem kaydı yapılacaktır. Herhangi bir yoğunluk ve aksaklık durumu söz konusu olmadığı takdirde vize başvurusu 1-2 hafta içerisinde sonuçlanabilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir