1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Balkanların Kalbi: Sırbistan Gezi Rehberi

Balkanların Kalbi: Sırbistan Gezi Rehberi
0

Sırbistan gezi rehberi için ilk bilmeniz gereken şey vize talep etmiyor oluşu! Bu sayede Avrupa’da doğal ve tarihi güzellikleri ile öne çıkan bir ülkeye yolculuk yapabilirsiniz. Üstelik TL karşısında da hâlâ hesaplı olması tatilinizi güzelleştirecek detaylar arasında bulunuyor.

Kalemegdan

Sırbistan gezi rehberi için ilk olarak görmeniz gereken yer Belgrad’da yer alan Kalemegdan. Osmanlı döneminde “kale meydanı” olarak kullanılan bölge günümüzde devasa bir parka çevrilmiş durumda. Burada bulunan Özgürlük Anıtı da tüm Belgrad’ı selamlıyor. Aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı’ndan kalma çeşitli silah ve tanklar da park içinde ücretsiz şekilde gezilebiliyor.

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad’ın İstiklal Caddesi olarak bilinen bu cadde, çeşitli mağazaları, renkli sokak sanatçıları, sürekli olarak akan kalabalığı ile birlikte ilk görmeniz gereken yerler arasında. İsterseniz cadde boyunca kafelerde dinlenebilir, dünya mutfağına ait yemekleri deneyimleyebilir ya da dakikalarca yürüyebilirsiniz. Gündüz ve gece boyunca sürekli aktif olan cadde sadece Sırplar için değil çeşitli ülkelerden gelen turistler için de gözde bir buluşma alanı.

Sirbistan Gezi Rehberi2

Nikola Tesla Müzesi

Sırbistan’da görülmesi gereken yerler arasında Tesla’nın doğduğu ve bir süre yaşadığı evi görmeniz de iyi bir deneyim olacaktır. Tesla, yaşamının önemli bir kısmını ABD’de geçirmiş olsa da doğduğu evde kendisine ait pek çok çalışması sergileniyor. Özellikle katılımcıların da desteğiyle birlikte güzelleşen çeşitli aktiviteler de bu müzede sahneleniyor. Tesla’nın yaşamına dair detayları öğrenmek için ziyaret edeceğiniz bu yer Belgard’da bulunuyor.

Eski Semt

Belgrad’ın eski yerleşim alanına verilen isim olan Eski Semt, Sırbistan’ın tarihi dokusunu keşfetmenizi sağlayabilir. Zemun olarak da bilinen bu bölgede geleneksel Sırp mimarisini görebilirsiniz. Özellikle bölgedeki dar sokaklar, kiliseler ve doğal güzellikler gezinizi çok daha güzel ve etkileyici bir hale getirecek.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Çekya Eğitim Rehberi - Çekya'da Okumak İçin Yapılacaklar

Tito Müzesi

Yugoslavya’nın kurucusu Tito’nun naaşının bulunduğu yer olan Tito Müzesi, Balkanlar tarihini anlamak isteyenler tarafından mutlaka ziyaret edilmeli. Tito’nun kişisel eşyalarının yer aldığı müzenin içinde aynı zamanda mezarını da ziyaret etme şansınız bulunuyor.

Novi Sad

Belgrad’dan biraz uzaklaşıp Sırbıistan’da görülecek yerler için merkez dışına gitmek istiyorsanız Novi Sad listenizde yer almalı. Novi Sad, eski yerleşim yerleri, görkemli kiliseleri ve tarihsel dokusu ile birlikte Belgrad’ın sunduğu deneyimin dışında bambaşka bir deneyim sunuyor. Özellikle şehrin merkezinde yer alan Katolik kilisesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Bunun yanında şehre Belgrad üzerinden ulaşım da çok kolay. Belgrad Merkez İstasyonu’ndan kalkan banliyö trenleri ile yaklaşık 1 saatlik yolculuk ile bu kente varabilirsiniz.

Sırbistan’da Ne Yapılır?

Sırbistan’da gezilecek yerler seçeneklerinizi daha da çoğaltabilirsiniz. Bu ülkenin Türk vatandaşları için en önemli avantajı vize istemeden 90 güne kadar konaklama imkanı sunabilmesi. Böylece uygun fiyatlar ile Avrupa’da yer alan bir ülkeyi ziyaret edebilirsiniz.

Üstelik Sırbistan coğrafi açıdan da son derece güzeldir. Yeşil ağaçların her tarafta olduğu ülkede bu sayede doğa aktivitelerinizi de yapabilirsiniz. Bungalov evler ve kamp alanları ülkenin çok farklı alanlarda bulunabilir ve gezinizi daha da keyifli hale getirebilir.

Ayrıca Balkan kimliğini anlamak ve Balkan kültürü ile temas etmek için de Sırbistan idealdir. Yöresel lezzetleri, içecekleri ve kimlikleri ile birlikte Sırbistan’da unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz.

Makedonya, Arnavutluk, Karadağ gibi ülkeler de vize istemediği için Sırbistan’dan tren veya otobüs ile bu ülkelere de kolayca geçiş yapabilir, yurtdışı maceracınızı daha da kapsamlı hale getirebilirsiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir