1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Cermen Kalbi: Avusturya Gezi Rehberi

Cermen Kalbi: Avusturya Gezi Rehberi
0

Avusturya görülecek yerler ve tarihi güzellikleri ile hemen herkesin görmeyi hayal ettiği bir bölgedir. Orta Avrupa’da bulunan ve etkileyici dağlarla çevrili Avusturya, komşusu İsviçre ile birlikte Avrupa’nın kış sporları başkentidir. Ancak tarihi kasaba ve köyleri ziyaret eden, Alpler’in güzel manzaralarında yürüyüş yapan yaz turistleri arasında da popülerdir.

 Mozart, Schubert ve Strauss gibi dünyaca ünlü bestecilerin ülkesi olan Avusturya, Orta Avrupa’nın en önemli turizm destinasyonlarından biridir. Orta çağ şehirleri, geleneksel yaşamın izlerinin devam ettiği eşsiz dağ köyleri, mavi ve yeşilin birleştiği göl manzaraları, Alplerin görkemini hissedeceğiniz kayak merkezleri, her mevsim pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan şehir merkezleri ile Avusturya, birçok farklı bölgede alternatif fırsatlar sunmaktadır.

8 milyon 800 bin nüfuslu küçük bir Avrupa ülkesi olan Avusturya’nın kültürel çeşitliliği, Alman, Macar ve nüfusuyla dikkat çeken bir özelliği de bulunmaktadır. Yaşam standardının oldukça yüksek olduğu Avusturya’da sanatın, toplumu besleyen unsurlardan biri olarak sürekli övüldüğü bilinmektedir. Başkent Viyana’da hemen hemen her gün bir klasik müzik konseri ya da opera izlemek mümkündür.

Viyana

Avusturya’da gidilmesi gereken yerler listelerinin başında yer alan Viyana, Avusturya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun yansımalarını görebileceğiniz görkemli sarayları, geniş ve yeşil bulvarları, hareketli meydanları ve işlek caddeleri ile zamansız, romantik ve büyüleyici bir şehirdir.

Avrupa’nın kültür ve sanat başkenti olarak yıl boyunca düzenlenen festivaller, konserler, tiyatro, opera ve bale gösterileri ile ülkenin en popüler destinasyonudur. Viyana, ülkenin doğu kesiminde ve Tuna Nehri kıyısında yer almaktadır. Romalılar tarafından kurulan Viyana, Habsburg İmparatorluğu’nun da başkenti olarak bilinmekteydi. Büyüleyici imparatorluk şehri Viyana’da ziyaret edilecek en iyi yerler, en iyi müzeler, en iyi kiliseler ve en iyi alışveriş merkezlerinin yanı sıra, günübirlik bir gezi ile şehri ve çevresini keşfedebilirsiniz.

Zengin kültürel ve sanatsal etkinlikler, müzeler, mimarlık tarihinde iz bırakmış yapılar, konsept kafe ve restoranlar, şarap imalathaneleri ile onlarca aktivite ve görülecek birçok alternatif mekâna sahiptir. Avrupa’nın en pahalı şehirlerinden biri olan Viyana’da tüm bu maliyetlere rağmen ücretsiz olarak yapılabilecek aktiviteler de bulunmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Polonya Vizesi Nasıl Alınır?

 Şehirde çok sayıda saray, müze ve galeri bulunduğundan, ziyaretinizi akıllıca planlamanız çok önemlidir. Ziyaretinize, Viyana’nın Eski Kent bölgesini çevreleyen önemli bir cadde olan Ringstrasse ve 19. yüzyıldan başlayabilir, yüzyılın ortalarında inşa edilen tarihi merkeze odaklanabilirsiniz.

Avusturya Gezi Rehberi2

Salzburg

Avrupa’nın en estetik şehirlerinden biri olan Salzburg, 1200 yıllık bir geçmişe sahiptir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Salzburg’un eski merkezi, şehrin tarihini adım adım hissedebileceğiniz bir manzara sunar. Avusturya’nın dördüncü büyük şehri yeşil tepelerle çevrilidir. Ünlü müzisyen Mozart’ın doğum yeri olan Salzburg’u ziyaret edenler, unutulmaz bir müzik keyfi yaşamaktadır.

Mozart’ın müziğinin bu büyüleyici şehrin atmosferinin ayrılmaz bir parçası olduğunu ziyaretçilerine sürekli hatırlatan bir şehir olarak bilinmektedir. Özellikle müziğe ve şehrin özünün ayrılmaz bir parçası olan Mozart’a ilginiz varsa, Mozartplatz’daki heykelini görmek, eski merkezdeki doğum yerini ziyaret etmek veya resmi Mozart’ı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

b5f90db07b46821bcd299d7ccde0dd83

Avusturya gezilecek yerler arasında bulunan Salzburg’un eski kenti, muhteşem barok mimarisine sahip bir alandır ve bu tarihi şehrin ana cazibe merkezlerinin çoğunu içerir. Eski kentin geniş alanları, yürüyerek keşfetmeyi daha da keyifli hale getirmektedir.

Salzkammergut

Berrak göller, yeşil tepeler, muhteşem dağlar, St. Wolfgang, St. Gilgen ve Hallstatt gibi romantik kasabalar bu bölgeyi benzersiz kılan yapılar olarak bilinmektedir.

Adını bölgenin zengin tuz rezervlerinden alan Salzkammergut, Roma İmparatorluğu’ndan Orta Çağ’a kadar bölgenin başlıca tuz kaynağıydı. Tuz ticareti sayesinde hızla zenginleşen bölgenin tuz stokları tükenince parlak günleri de geride kalmış olsa da, bölge halen turistik olarak en dikkat çeken yerlerden biri olarak bilinmektedir.

Avusturya topraklarında ve zamanında pastoral bir yaşamın unutulmaz bir örneğini arıyorsanız, Gilgen’i ziyaret edebilirsiniz. Avusturya gezi rehberi ile anlaşmak ya da tatilinizden önce iyi bir plan yapmak, dilediğiniz tüm noktaları rahatlıkla gezebilmenizi sağlayacaktır.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir