1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere Gezi Rehberi
0

İngiltere gezi rehberi sayesinde İngiltere gezisi en verimli şekilde değerlendirilebilir. Birleşik Krallık ziyaretinde insanların mutlaka görmesi gereken pek çok popüler yer bulunur. Tarihi ve kültürel olarak oldukça zengin yerlerin bulunduğu bir ülkedir. Birleşik Krallık’ı oluşturan dört ülkeden biri olan İngiltere, birçok kişinin hayallerini süsler. Sanayi Devrimi’nin başkenti olan ülke, gezi sırasında farklı deneyimler yaşayabileceğiniz bir yerdir.

Warwick Kalesi

Avon Nehri kıyısında bulunan bu kale, görülmesi gereken yerlerin başında bulunur. 1068 yılında inşa edilmiş olan kale, tarihi mimarisi ile oldukça büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Ahşap olarak inşa edilen yapı zaman içinde zarar gördüğü için 12. yüzyılda restore edilerek tamamen taştan olacak şekilde inşa edilmiştir. Yıl içinde oldukça fazla ziyaretçiyi ağırlayan kalenin odalarında, Edward ve Victoria’nın yaşamıyla ilgili bilgiler bulunur.

mota.ru 2016070147 130

Big Ben

İngiltere gezisi planlanırken görülecek yerlerden biri kesinlikle Big Ben olur. Londra’nın simgesel yapılarından biridir. Elizabeth Kalesi olarak da bilinen saat kulesi oldukça etkileyicidir. Yüksekliği oldukça görkemli olmasına yol açar, 96,3 metre uzunluğundadır. Dünyada bulunan en büyük dört taraflı saat kulelerinden biridir. Sahip olduğu özellikleri ile oldukça ilgi çekicidir, yakın zamanda yapılan restorasyon çalışmalarından sonra ziyaretçilerin favorileri haline gelmeye başlamıştır.

Stonehenge

Dünya çapında üne sahip olan yerlerden biri burasıdır. M.Ö. 3000 yıllarında yapıldığı düşünülür, kutlama ve ibadet amaçlı yapıldığı düşünülen taş yapılardır. Dünyanın farklı yerlerinde bu tarz yapılara rastlamak mümkündür. Türkiye’de bulunan Göbekli Tepe, bu yapı ile benzetilebilir. İngiltere ülkesinde bulunan kültürel miraslardan birini görmek için burayı ziyaret etmek mümkündür. Aynı zamanda UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan yapılardan biridir. Neolitik taş devrinden kalan bir tarihe şahit olmak için gezide buraya da yer verilebilir.

Buckingham Sarayı

İngiltere gezilecek yerler listesi hazırlayan kişiler, Buckingham Sarayı’na mutlaka yer vermelidir. Neo-klasik mimariye sahip, 1703 yılında inşa edilen köşk oldukça gösterişlidir. 77 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş olan köşk, 24 metre yüksekliğe sahiptir. İngiltere’de bulunan ihtişamlı yapılardan biri olan bu saray, Kraliçe II. Elizabeth’in kaldığı yer olarak da oldukça ilgi görür. Şövalyelerin nöbet değişim saatinde orada olmak oldukça etkileyici olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Finlandiya Eğitim Rehberi - Beyaz Zambaklar Ülkesi

British Museum

Sadece İngiltere bölgesi değil tüm dünyanın farklı yerlerinden gelen tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir. Yıl içinde 6 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği bilinmektedir. Oldukça büyük ve ilgi çekici olan bu müzeyi ziyaret etmek ücretsizdir. İnsanlık tarihini çok güzel bir şekilde görmek adına gezide yer verilmesi gerekilen yerlerden biridir. Müze içinde 7 binden fazla eser bulunur, bu nedenle erken saatlerde giderek içeride gezilmesi faydalı olabilir.

Salisbury Katedrali

Yapım tam olarak 38 yıl sürmüş olan bu kale oldukça ihtişamlı bir mimariye sahiptir. 1220 ve 1320 yılları arasında Roma Katolik kilisesi olarak inşa edilmiştir. Mimari yapısında İngiliz Gotik tarzı açık bir şekilde görülür. Katedralin 123 metre yüksekliğe sahip olması büyüleyicidir. İngiltere’de bulunan ve en çok ziyaret edilen dini yapılardan biridir. Tarihi yapıları görmekten keyif alan kişilerin görmesi gereken yapılardan biridir.

ingiltere otobus

Clifton Asma Köprüsü

Bristol şehrinde yer alan bu asma köprü, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. Ülkede dikkat çeken yapılardan biridir, sahip olduğu mimar sebebiyle kaleyi andıran bir yapıdır. 101 metre yükseklik ve 412 metre uzunluğa sahiptir. Kale üzerinden görülen manzara kendine hayran bırakan bir görüntüdür. İnşa edildiği tarihler için oldukça etkileyici bir mimariye sahiptir. Manzarası İngiltere’de görülecek yerler arasında bulunur.

Londra Kalesi

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde bulunan yapılardan biri de Londra Kalesi’dir. Londra şehri için oldukça önemli olan simgelerden biridir. 1708 yılında I. William verdiği emir ile bu kaleyi inşa ettirmiştir. İngiltere bölgesinde en çok ziyaretçi alan tarihi yapılardan biridir. Kraliyet ailesinin isyanlardan korunması ve konaklaması için inşa edilmiştir.

Windsor Sarayı

İngiltere’de gidilecek yerler arasında en çok ilgi gören yerlerden biri Windsor Sarayı’dır. Ortaçağda yapılmış olan saray, inşaatında harcanan maliyeti ile oldukça ünlüdür. Dünya üzerinde bulunan saraylar arasında içinde en çok yaşam sürülmüş saraydır. Bugün 40 odası kullanılan saray, 268 tenis sahası büyüklüğündedir. Barok, Rokoko ve Gotik tarzlarında mimarileri bir arada barındıran saray içinde bulunan mobilyaları ile oldukça büyüleyicidir. Dışarıdan bakıldığı zaman kaleyi anımsatan bir yapıya sahiptir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir