1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Kültürün Ülkesi: Fransa Gezi Rehberi

Kültürün Ülkesi: Fransa Gezi Rehberi
0

Fransa gezilecek yerler listesi ve tarihi güzelliği ile pek çok kişinin hayallerini süsleyen turistik yerlerden biridir. Bu ülkeye gitmek isteyen kişiler ise vizeyi nasıl alabilecekleri ve neler yapmaları gerektiği hakkında araştırmalar yapmaktadır.

Eyfel Kulesi

Fransa gezi rehberi hakkında araştırma yaptığınızda, Fransa’da mutlaka görmeniz gereken ilk yerin Eyfel Kulesi olduğu görülmektedir. 26 Ocak 1887 ile 31 Mart 1889 arasında inşa edilen Eyfel Kulesi, Paris’in ve aslında Fransa’nın en önemli simgesidir. 1665 basamaklı, 324.8 metre yüksekliğinde ve 10.150 ton ağırlığında devasa bir demir yapıdır. İnşaatında 3.000’den fazla işçinin çalıştığı bilinen bu binanın tasarımı Gustave Eiffel’e aittir ve adını da buradan alır.

Her gece 20.000 ampulle aydınlatılan ve asansörleri sürekli çalışan Eyfel Kulesi, yılda küçük bir köy kadar elektrik tüketmesi ile de adından bahsettirmektedir.

thumb 1920 690138

Şanzelize Caddesi

Fransa’nın başkenti Paris’te dünyaca ünlü bir cadde olan Şanzelize Caddesi, Paris’in kuzeydoğusunda yer almaktadır. Şanzelize Caddesi 2 km uzunluğundadır. Dünyanın en güzel ve lüks caddelerinden biri olarak kabul edilen Şanzelize Caddesinde pek çok kafe, restoran ve ünlü markaların mağazaları bulunmaktadır.  

Bu kestane rengi cadde, Paris yaşamının lüksünü yaşayabileceğiniz araba galerileri, restoranlar, kafeler ve dükkanlarla doludur. Her köşede dans eden ve şarkı söyleyen insanlarla aydınlık ve renkli sokaklardan oluşan Şanzelize Caddesi, Fransa gezisi esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Louvre Müzesi

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, Paris’i ziyaret eden herkesin mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir. Louvre Müzesi’nin ana girişi, Louvre Piramit Avlusunda yer almaktadır. Mimar Leo Ming Pei tarafından tasarlanan 22 metre yüksekliğindeki piramit 1989 yılında açılmıştır ve toplam 675 parça camdan oluşmaktadır. Piramit, bilet gişesi ve bilgi masasının bulunduğu Cours Napoleon’a erişim sağlar.

Dünyanın en büyük sanat müzesi olan Louvre Müzesi, 73.000 metre karelik sergi alanını kaplayan ve Denon, Richelieu ve Sully kanatları adını alan  2 kanada yayılmıştır ve 35.000 sanat eserine ev sahipliği yapmaktadır. Her kanat, Fransız tarihindeki bir politikacının adını taşır. Müze binası U şeklinde üç binadan oluşmakta oluşur. Her kanatta tabloların ve sanat eserlerinin sergilendiği 70’den fazla odanın yanı sıra heykellerle dolu devasa salonlar bulunmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Danimarka Vizesi Nasıl Alınır? Danimarka Vize Rehberi

Fransa Vize Başvurusu ve Vize Türleri

Fransa’ya turistik geziler, aile gezileri ve iş gezileri için pasaportunuzla birlikte Fransa vizesine başvurmanız gerekecektir. Fransa vizesi; seyahat amacına, meslek grubuna ve pasaport türüne göre farklı prosedürler kullanılarak verilmektedir. Fransa vizesi almak için gerekli evrakların eksiksiz, hatasız ve verilen sırayla sunulması çok önemlidir.

Fransa’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının pasaport türlerine göre farklı vize başvuruları yapmaları gerekmektedir. Fransa vizesi almak isteyen Bordo pasaport sahiplerinin, geçerli bir Schengen vizeleri yoksa, Bordo pasaporta başvurmaları gerekmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport hamilleri 180 günlük süre 90 günü geçmemek kaydıyla Fransa vize işlemlerinden muaftır. “Ulusal uzun süreli vize” adı verilen D tipi vizeye başvurmanız gerekmektedir. D Tipi vize, doğrudan Fransız Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna başvurulabilen bir vize türüdür. Fransa dil okulları için gitmek istiyorsanız eğitim vizesi alabilirsiniz.

Fransa’ya yapacağınız seyahatin niteliğine bağlı olarak, Fransız büyükelçiliği her vize türü için farklı belgeler isteyecektir. Beş ana Fransız vizesi türü vardır.

  • Turist vizesi,
  • Ticari vize,
  • Aile ziyareti vizesi,
  • Eğitim vizesi
  • Aile birleşimi vizesi.

Fransa’da Yaşam Koşulları

Gerekli formları eksiksiz bir şekilde doldurup konsolosluğa teslim etmiş olsanız bile, Fransa vizeniz yine de reddedilebilir. Elbette bu durum keyfi değildir. Fransa vizesine başvururken konsolosluk Türkiye’ye dönmenize izin vermelidir. Bunu sağlamanın yolu ise ülkede daimi ikametgahı kanıtlamaktır.

Bunun yanı sıra Fransa’da öğrencilik için yaşam koşullarını merak ediyorsanız, bu ülkede öğrencilik yapan kişilerin genellikle stüdyo dairelerde yaşadığını bilmelisiniz. Alım gücünün yüksek olduğu bilinen bu ülkede çalışmak için ise oturum izni almanız gerekmektedir. Fransa vize şartları gibi, oturum içinde devlet tarafından sizden istenen şartlar bulunmaktadır.

Fransa’da özellikle Fransızca öğrenmek oldukça avantajlı olacaktır. Fransa dil okullarının ve konaklama ücretleri ise ortalama şu şekilde;

SÜREOKUL ÜCRETLERİTOPLAM
2 AY1.496€ – 2.456€3.016€ – 5.296€
3 AY1.740€ – 3.564€3.600€ – 7.824€
6 AY3.480€ – 6.456€7.200€ – 14.976€
9 AY5.220€ – 9.684€10.800€ – 22.464€

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir