1. Anasayfa
 2. Fransa Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Fransa Vizesi Nasıl Alınır? Tüm Detaylar

Fransa vize başvurusu işlemini Fransa Büyükelçiliği ya da konsolosluğundan yapabiliyorsunuz. Başvurunuz Fransa turist vizesi, Fransa ticari vizesi, Fransa aile ziyareti vizesi veya Fransa Transit vizesi şeklinde alınabilir.

Fransa’ya Gitmek İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılıyor?
Fransa’ya Gitmek İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılıyor?
0

Fransa, Avrupa Birliğinin önemli bir üyesi olmasının yanı sıra romantizmin ülkesi olarak bilinir. Fransa’ya gitmek için sayısız nedeniniz olabilir, ancak Türkiye’den Fransa’ya gitmek istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey Fransa vize başvuru işleminizi gerçekleştirmek olması gerekiyor. Çünkü Fransa Türkiye vatandaşlarından ülkeye giriş için vize talep eden ülkeler arasında yer alıyor.

Fransa Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye’den Fransa’ya gidecek olan kişiler Bordo pasaport sahipleriyse bu durumda Schengen vize işlem prosedürüne tabidir. Bordo pasaportla Fransa’da en fazla 90 gün kalabilirsiniz. Fransa kısa süreli vize taleplerine çok sıcak bakmadığından dolayı prosedürleri mutlaka doğru izlemeniz gerekiyor.

Fransa vize başvurusu işlemini Fransa Büyükelçiliği ya da konsolosluğundan yapabiliyorsunuz. Başvurunuz Fransa turist vizesi, Fransa ticari vizesi, Fransa aile ziyareti vizesi veya Fransa Transit vizesi şeklinde alınabilir.

vizelazim.com 1

Fransa Vize İçin Gerekli Evrak, Belge ve Başvuru Formları

Fransa vizesi almak için bir takım evrakların temin edilmesi gerekiyor. Bu evraklar talep edeceğiniz vize türüne göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak değerlendirecek olursak aşağıdaki belgeleri temin etmeniz istenecektir.

 • Geçerliliğe sahip olan pasaport (varsa eski pasaportlarınızın ibraz edilmesi)
 • Fransa vize başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisine ek olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin finansal durumunu belgeleyen evraklar
 • Emekli, işveren, çalışan olmanız gibi durumları göz önüne alarak vize talep dilekçesi.
 • Bağlı bulunduğunuz bir şirket bulunuyor ise güncel şirket evrakları.
 • Çalıştığınızı doğrulayıcı nitelikte belgeler.
 • Seyahat planınızı kanıtlayan evraklar.
 • Seyahat sağlık sigortası,
vizelazim.com 2

Eğer Fransa’ya gitme nedeniniz işinizle ilgiliyse bu durumda yukarıdaki belgelere ek aşağıdaki evraklarında bulunması gerekiyor.

Emekliler: Maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi ya da emekli olunan kurumdan alınan resmi yazı,

Devlet memuru:  Kurumun antetli kağıdında resmi izin belgesi.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Fransa'da Kaç Gün Geçirmek Gerekir?

Öğrenciler: Öğrenci belgesi, imzalı ve kaşeli ebeveynlerin finansal durumu ile mesleki durumunu gösteren belge.

Avukatlar: Baro kaydı ve avukat kimlik kartı

Doktorlar: Kurum kimlik kartına ve kurumdan görev izin belgesi

Eczacılar: Eczacı diploması fotokopisi

Çiftçi: Ziraat Odası ziraat sicil kaydı ve tarım alanının tapusu

Şirket sahipleri: Ticaret ve sanayi odası kaydı, şirketin faaliyet belgesi, vergi levhası fotokopisi, ticaret sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri gibi belgeler talep edilmektedir.

vizelazim.com 3

Fransa Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Fransa Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Fransa vize başvurunuzun süresini belirleyen bazı hususlar vardır. Örneğin istenilen evraklar bu süreyi etkileyecektir. Genel olarak bakıldığında bir vizenin çıkış süresi ortalama olarak 3 ile 15 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Fransa Vizeyi Kolay Veriyor mu?

Eğer daha öncesinden Fransa vizesi almışsanız veya düzenli bir geliriniz varsa başvurunuzun olumlu sonuçlanması muhtemeldir. Ancak ilk kez başvuruda ve yaşınız daha küçükse bu durumda alma ihtimalinizde daha düşük olabilir.

Fransa Vizesi Neden Reddedilir?

Vize talebinizde eksik, hatalı ya da sahte evrak sunmuşsanız bu durumda vizenizin reddedilmesi muhtemeldir. Teslim edeceğiniz tüm belgeler sizin Fransa’ya gittiğinizde tekrardan dönmeniz için geçerli nedenleri gösterir. Dolayısıyla geçerli bir nedeniniz yoksa vizenizin reddedilme ihtimali yüksek olur.

İşsiz Biri Schengen Vizesi Alabilir Mi?

Vize talep edebilmeniz için herhangi bir yerde çalışıyor olmanız gerekmez. Ancak Schengen vizesi için başvuruda bulunacaksanız gelir durumunuzun da yüksek olması önemlidir. Böyle bir durumda yapmanız gereken banka hesaplarınızda yüklü paranızın olduğunu göstermektir.

Fransa Vize Ücreti Ne Kadar? 2023

Türk vatandaşlarının Fransa ya da Schengen ülkeleri için kısa süreliğine talep edeceği vize ücreti geçerlilik süresine bağlı olmadan 80 Euro olarak değerlendirilir. Ancak Fransa’da uzun süre kalmayı planlıyorsanız bunun için vize ücreti 99 Euro’dur.

Fransa Ticari Vize İçin Davetiye Yazınız Yoksa

Fransa’dan ticari vize almak istiyorsanız en önemli belgeler arasında firmadan yollanan davet mektubu vardır. Eğer bu mektup olmazsa ticari vize almanız mümkün değildir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir