1. Anasayfa
 2. Fransa Rehberi

Fransa Vizesi Nasıl Alınır? Vize Türleri Neler?

Fransa Vizesi Nasıl Alınır? Vize Türleri Neler?
0

Fransa vizesi kültürün, eğitimin ve canlılığın ülkesi olarak sayılan Fransa için alacağınız vize işlemlerini kapsıyor. Ülke, Avrupa Birliği üyesi olduğu için vize işlemlerinde titiz ve seçici davranıyor. Bu yüzden Fransa’ya gitme amacınıza göre doğru vize türünü seçmeniz ve hakkında bilgi sahibi olmanız önem taşıyor.

Fransa Vizesi İçin Türler

Fransa vizesi almak için öncelikle vize türleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. Ülkeye girişler için farklı vizeler uygulanıyor ve bu vizeler arasından seçim yapmalısınız.

Fransa gezi rehberi için bu yazımıza göz atın!

C Tipi Kısa Süreli Vize

C Tipi vize en sık alınan vize türü olarak öne çıkıyor çünkü turistik veya kısa amaçlı gezileri kapsıyor. Schengen vizesi olarak da bilinen bu vizeyle 90 güne kadar Fransa’da kalabilirsiniz. Turistik geziler başta olmak üzere aile ve arkadaş ziyaretleri, kısa süreli geziler ve sportif faaliyetler için bu vize türü gerekiyor.

Vizenin alınması için AB üyesi herhangi bir ülkeye de başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanında doğrudan Fransa’ya gitme amacınızı belirterek Fransız Konsolosluğu üzerinden de başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Bu vizeye başvuru için şartlar şu şekilde;

 • En az 90 günlük geçerlilik taşıyan pasaport
 • Pasaportta en az 2 boş sayfa
 • Biyometrik fotoğraf
 • Fransa’ya gitme amacınızı belirten belgeler
 • Sağlık sigortası
 • Maddi durumunuzu gösteren banka dekontu
 • Uçak rezervasyonu ve otel bilgileri gerekmektedir.

Bunun yanında vizeye başvuru için başvuru ücretini de ödemeniz gerekmektedir. Bu ücret ise 80 Euro’dur.

Viza D Vizityor 1

Bu kapsamda Fransa’ya gitme amacınızın da açıklanması gerekir. Bunlar için;

 • Turistik vize; gezmek, tatil ve benzeri amaçlar için 90 günü aşmayan vizelerdir. Herhangi bir davet gerektirmez.
 • İş ve Fuar vizesi; ticari amaçlı olarak 90 günü geçmeyecek iş toplantısı, tanıtım veya fuar ziyareti için başvurulan vize türüdür.
 • Aile ziyareti vizesi; Fransa’da ikamet eden aile, akraba ve arkadaş ziyaretlerini kapsar. Bu durumda yakınlar tarafından davet mektubu yazılması gerekebilir.
 • Kültürel ve sportif vizeler; sportif faaliyetler ile kültürel etkinlikler için geçerli olan vizedir.
 • Kısa süreli öğrenim vizesi; 90 güne kadar olan çeşitli eğitim ve stajlar için yapılan vize türleridir.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Fransa’ya Gitmek İçin Vize İşlemleri Nasıl Yapılıyor?

Fransa Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Fransa öğrenci vizesi ülkede eğitim görecek öğrenciler için verilen vizedir. Bu vizenin kısa süreli, geçici uzun süreli ve uzun süreli olacak şekilde üç türü bulunmaktadır.

Kısa süreli öğrenci vizesi 90 günü geçmeyecek eğitim istekleri için verilmektedir. Oturum iznine gerek yoktur ve ilgili süre boyunca eğitim görebilirsiniz. Genelde dil kursları için tercih edilmektedir. Bu vize türünde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bittiği sürede ülkeden uzatma şansınız bulunmaz. Tekrar aynı prosedürleri baştan başlatarak işlemlerinizi yapmanız gerekir. Şayet Fransa’da bir okulda eğitim görmek içinse bu durumda durum belgelerle ispat edilerek 1 yıla kadar uzatma imkanı bulunur.

Geçici uzun süreli öğrenci vizesi ise 6 aya kadar verilen eğitim vizesidir. Yine oturum izni almaya gerek yoktur ve yenilenmediği için ilgili süre sonunda tekrar başvuru yapılması gerekmektedir.

Uzun süreli öğrenci vizesi için ise üniversite ve lise eğitimleri kapsamaktadır. Doktora ve yüksek lisans eğitimleri için de bu vize türüne başvuru yapılmalıdır. Vizenin alınmasıyla oturum izni de verilmektedir. Bunun için akademik geçmiş, Fransa’daki eğitim kurumundaki aktif öğrenci olduğunu gösteren belge veya kabul belgesi ibraz edilmelidir. Ayrıca eğitim dili Fransızcaysa Fransızcanın yeterliliğini kanıtlayacak belgeler de verilmelidir.

Öğrenci vizesine başvurular Fransız Konsolosluğu’ndan yapılmaktadır. Başka AB üyesi ülkeler üzerinden öğrenci vizesi başvuru yapılmamaktadır. Ancak kısa süreli vizeler için temelde Schengen vizesi verildiğinden herhangi bir AB üyesi ülkeye başvurarak da bu vizeyi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir