1. Anasayfa
  2. Avustralya Rehberi

Avustralya’da Diş Hekimliği Okumak

Avustralya’da Diş Hekimliği Okumak
0

Avustralya diş hekimliği birçok öğrencinin büyük hayallerinden biri olabilir. Lise eğitiminden sonra üniversite eğitimini yurtdışında almak oldukça cazip gelen düşüncelerden biridir. Avustralya gibi büyük bir ülkenin eğitim imkanlarından faydalanmak ve hayallere bir adım daha yaklaşmak için yapılması gerekenler oldukça kolaydır. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen kişiler, gerekli çalışma ve başarı karşısında Avustralya’da üniversite eğitimi alabilir.

Avustralya’da Diş Hekimliği Eğitimi Almak

Yurtdışında eğitim talebi bulunan öğrenciler arasında Avustralya son dönemlerde oldukça popüler hale gelmeye başlamıştır. Eğitim kalitesi olarak belli standartların üzerinde olan ülke aynı zamanda gelişmiş yaşam standartlarına da sahiptir. Yaşanılabilir bir ülke olmasından dolayı artan talep sayısı oldukça anlaşılır hale gelir. Ağız ve diş sağlığı konusunda kendisini geliştirmek isteyen ve gelecekte bu alanda çalışmak isteyen kişiler, Avustralya’da bulunan üniversiteleri değerlendirebilir.

Avustralya’da bulunan diş hekimliği programlarının büyük bir çoğunluğu lisans programı şekline verilir. Lise sonrası başvurular için uygun bir lisans programıdır. Diş hekimliği bölümü normal şartlarda 3 yıl içinde bitiyor, ancak bazı istisnalar bulunur. Bazı üniversitelerin kapsamında programlar 4 ile 5 yıl arasında değişkenlik gösterebilir. Diploma denkliği bulunmayan uluslararası öğrencilerin 1 yıllık Foundation Year eğitimi bulunur. Eğitim süresine bu bir senelik eğitimde dahil edilmelidir.

shutterstock 400684042

Avustralya Diş Hekimliği Bölüm Başvuruları

Avustralya diş hekimliği eğitimi almak isteyen öğrencilerin koşullar hakkında detaylı bilgi sahibi olması faydalı olabilir. Uluslararası öğrenciler, yerel öğrencilere kıyasla farklı koşullara sahip olur. Başvuru ve gerekli durumlar hakkında araştırma yapılması gerekir. Başvuru için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

  1. Transkript,
  2. Sınav skorları,
  3. Niyet mektubu,
  4. Referans mektubu.

İstenen belgelerin eksiksiz şekilde tamamlanması gerekir. Avustralya’da resmi dil İngilizce olduğu için başvuru yapacak öğrencilerin transkripti İngilizce şeklinde hazırlanmalıdır. İngilizce konusunda gerekli yeterliliğin gösterilmesi gerekir. IELTS sınavından öğrencilerin en az 6,0 puan almış olması gerekir. Zorunlu tutulan dil sınavı dışında aynı zamanda; CDAT, DAT, MCAT ve GAMAT sınavlarından da belli puanlar alınması beklenir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Avustralya Eğitim Rehberi   - Avustralya'da Okumak

Niyet mektubu; öğrencilerin neden bu bölümü okumak istediklerine dair yazılan bir belgedir. Mektup içeriğinden hem bölüm hem de kendiniz hakkında yazılar yazmanız gerekir. Referans mektubu konusunda ise en az iki adet gönderilmesi daha faydalı olabilir. Kendiniz hakkında iyi bir izlenim yaratmak için gerekli bir belgedir. İstenen belgeler her ne kadar temelde bu şekilde olsa da her üniversite kendi koşul ve şartlarını sunabilir. Başvuru yapılmak istenen okula karar verildikten sonra kendi resmi sitesinden detaylara ulaşılabilir.

Avustralya’da Diş Hekimi Mezunları İçin İş İmkanları

Avustralya’da diş hekimi olarak çalışmak eğitim almak kadar merak edilen konulardan biridir. Diş hekimliği bölümü oldukça geniş alanlara sahiptir. Kişiler istedikleri alanlarda kendini geliştirebilir ve uzmanlık yolunda adım adım ilerleyebilir. Avustralya’da eğitim aldıktan sonra burada kalıp çalışmak isteyen kişiler kolay şekilde iş bulma fırsatı yakalayabilir. Avustralya nüfus artışı yaşayan ülkelerden biridir ve çeşitli mesleklere duyulan ihtiyaç artmaya başlamıştır. Sağlık ile ilgili olan bir meslek grubu olmasından dolayı Avustralya’da diş hekimi olarak iş imkanı bulmak zorlayıcı değildir.

Diş hekimliği, Avustralya’da istihdamı artacak mesleklerden biridir. Üniversiteyi Avustralya’da okuduktan sonra kalmak isteyen öğrenciler ya da farklı ülkelerden çalışmak için gitmeyi düşünen kişiler, kendilerini geliştirerek zorlanmadan iş sahibi olabilir. Avustralya diş hekimi göçmen nüfusu artış gösterir. Nüfus artışının görüldüğü ülkelerde çeşitli meslek gruplarından insanların sayısı hızlı şekilde artış gösterir. İnsan yaşamının olduğu yerlerde ağız ve diş sağlığı temel ihtiyaçlardan biri haline gelir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir