1. Anasayfa
 2. Avrupa Rehberi

Mutlu İnsanlar Diyarı: İsveç Vizesi Nasıl Alınır? İsveç Vize Rehberi

Mutlu İnsanlar Diyarı: İsveç Vizesi Nasıl Alınır? İsveç Vize Rehberi
0

İsveç vizesi sayesinde İskandinav Yarımadası’nda bulunan en güzel ülkelerden birini ziyaret etmek mümkündür. Seyahat amacı fark etmeden, ülkeye gitmeden önce herkesin vize işlemlerine başvurması gerekir. İstenilen evrakların eksiksiz şekilde tamamlanması ve teslim edilmesi gerekir. Başvuru süreci olumlu şekilde tamamlanır ise onay alınır ve ülkeye gitmek için herhangi bir engel bulunmaz.

İsveç Turistik Vize

Ülkeye turistik amaçla gidecek kişilerin alması gereken vize türüdür. İsveç turistik vize alan kişiler, 180 gün içinde 90 gün geçerliliği bulunan bir vizeye sahip olur. Vize başvuruları onaylanan kişiler, Schengen Bölgesi’nde serbest olarak dolaşma hakkına sahip olur. Ülkenin tadını çıkartmak isteyen ve turistik bir seyahat planı oluşturan kişiler, vize için bazı belgeler hazırlamalıdır. Turistik İsveç vizesi için gerekli olan belgeler şu şekildedir;

 1. Pasaport,
 2. Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 3. Biyometrik fotoğraf,
 4. Gidiş ve dönüş uçak rezervasyon belgeleri,
 5. Seyahat sağlık sigortası,
 6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 7. İkametgah,
 8. Finansal belgeler,
 9. Vize başvuru formu.

İsveç için alınan turistik vizeler, kısa süreli vize kategorisinde yer alır. Schengen Bölgesi içinde yer alan bir ülke olduğu için Schengen vizesi alınması gerekir. Alınacak vize kuralları direkt olarak Schengen vizesi için geçerli olan kurallara tabi tutulur. İsveç vizesi için istenen belgeler eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. İsveç Konsolosluğu, kişilerden ek belge isterse kısa süre içinde bu belgeler tamamlanmalıdır. Belgeleri en kısa süre içinde teslim etmek vize başvuru işlemlerinin süresini kısaltır.

Isvec Vizesi Nasil

İsveç Öğrenci Vizesi

İsveç’te eğitim alacak kişiler, ülkeye gitmek için özel olarak vize başvuru işlemlerini takip etmelidir. Vize başvuru işlemleri için kullanılacak olan pasaportun, seyahat sonrasında da en az 3 ay kadar geçerlilik süresi bulunması gerekir. Vize başvurusundan önce detaylı olarak bilgi sahibi olmak önemlidir. Küçük eksikliklerden dolayı belgelerin yanlış ya da eksik olması vize alma işlemlerini oldukça uzatır. İsveç vizesi öğrenci başvurusu için gerekli olan belgeler şunlardır;

 1. Pasaport,
 2. Öğrenci vizesi başvuru formu,
 3. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 4. Biyometrik fotoğraf,
 5. Eğitim kurumundan gelen kabul mektubu,
 6. Gidiş ve dönüş uçak bilet rezervasyon belgeleri,
 7. Ülkede kalınacak otel, pansiyon gibi yerleri beyan eden belge,
 8. Var ise öğrenci belgesi,
 9. Ülkede kalınacak süre boyunca maddi sponsor olacak kişinin banka bilgileri,
 10. Seyahat sağlık sigortası.
Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kültürün Ülkesi: Fransa Gezi Rehberi

İsveç Vize Türleri

Ülke ziyaret amacına göre alınması gereken vize türleri değişiklik gösterir. Eğitim almak için giden kişi, turistik vize alarak ülkeye giriş yapamaz. İsveç’e gitmek isteyen kişiler, ziyaret öncesinde gitme amacına uygun olarak başvuru işlemlerini tamamlamalıdır. İsveç vize türleri şunlardır; İsveç Öğrenci Vizesi, İsveç Turistik Vize, İsveç Ticari Vizesi, İsveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, İsveç Şoför Vizesi ve İsveç Kültürel Sanat Spor Araştırma Vizesi şeklindedir.

İsveç Kolay Vize Veriyor mu?

İsveç vizesi konusunda aslında titiz davranan ülkeler arasındadır ve bu yüzden vize alımlarında geri çevrilme olasılığının yüksek olduğuna dikkat edilmelidir. Bunun yanında siyasi sığınma vb. talep edenler için özellikle hayati tehlike söz konusuysa kolay vize verebilmektedir. Aynı şekilde ülkedeki okulları da eğitim için tercih edecek öğrenciler için yine kolay vize verebilir. Fakat unutulmaması gereken nokta her ülkeye vize başvurusunda olduğu gibi güven vermektir ve bu güvenin de belgeler ile ispat edilebilmesidir.

İlginizi Çekebilir
london

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir