1. Anasayfa
  2. Hollanda Rehberi

Laleler ve Kanallar ile Meşhur Ülke: Hollanda Gezi Rehberi  – Hollanda’da Nereye Gitmeli?

Laleler ve Kanallar ile Meşhur Ülke: Hollanda Gezi Rehberi  – Hollanda’da Nereye Gitmeli?
0

Hollanda gezisi kültürel miras açısından zengin bir tatil yapmak isteyen herkesin hayallerini süslemektedir. Benelüks bölgesinde mutlaka görülmesi gereken bir yer olan ve çoğu gezginin en eğlenceli bulduğu lokasyonlardan biri olması ile dikkat çeken Hollanda, etkileyici mirası ile her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Renkli gece hayatını deneyimlemeyi, kanallarda romantik yürüyüşler yapmayı ve otantik Hollanda mutfağının lezzetlerini tanımak istiyorsanız, ilkbahar ve sonbahar aylarını tercih edebilirsiniz.

Amsterdam

Hollanda gezi rehberi planlamalarının başında Hollanda’nın başkenti olan Amsterdam gelmektedir. Ülkenin en çok turist çeken şehri olan Amsterdam, sahip olduğu büyülü atmosfer ile görenleri adeta kendine hayran bırakır.

Dünyanın en özgür şehirlerinden biri olarak bilinen Amsterdam, gece hayatı ile en ünlü şehirlerden biridir. Kanal boyu bisiklet turu yapabilir, inanılmaz gece hayatı ile eşsiz bir deneyim yaşayabilir ve hayat boyu unutamayacağınız bir seyahati mümkün hale getirebilirsiniz.

Amsterdam’ı ziyaret ettiğinizde Van Gogh Müzesi, Vondelpark, Red Light District ve Anne Frank Müzesi gibi yalnızca şehir değil tüm ülke için çok önemli olan kültürel yerleri görmeniz tavsiye edilmektedir.

Maastricht

Hollanda tatilinizde ziyaret edebileceğiniz bir başka şehir olan Maastricht, Orta Çağ’dan bugüne dek gelen atmosferi ile Hollanda’nın en ilgi çekici şehirlerinden biri olarak bilinmektedir.  Ancak elbette bu şehrin yalnızca atmosferi ile ünlü olduğunu söylemek doğru olmaz. Eğer siz de Hollanda tatiliniz esnasında alışveriş yapmak istiyorsanız bu şehrin isteğiniz için çok uygun olduğunu dile getirmek gerekir.

Maastricht aynı zamanda bir üniversite şehri olduğu için sosyal hayatı en canlı şehirlerden biri olarak biliniyor. Alışverişe odaklanmak isteyenler için nehrin batı yakasını tercih ederken, yerel kültürü daha yakından gözlemlemek isteyenlerin tercihi doğu tarafı oluyor.

hollanda2

Rotterdam

Rotterdam’ın kendine ait en önemli özelliği Avrupa’nın en büyük limanına ev sahipliği yapıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra modern mimarisi ve hareketli gece hayatıyla oldukça ünlü bir şehir olan Rotterdam, Hollanda’da görülecek yerler listelerinin de başında gelmektedir.

21. yüzyılın modern mimari anlayışına özgü detayları içinde barındıran göz alıcı yapıları ile etkileyici bir merkeze sahip olan Rotterdam, klasik Hollanda mimarisinin dışında, kendine ait bir ambiyansa sahiptir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hollanda Yaşam Şartları Nasıl – Hollanda Vizesi Almak

Van Gogh Müzesi

Vincent Van Gogh, Rembrandt, Johannes Vermeer gibi dünya tarihi için çok önemli bir yere sahip olan ressamların memleketi olması ile bilinen Hollanda, kültürel anlamda da dikkat çeken pek çok yapıya sahiptir. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel yapıları ve kendine ait yaşamının bir araya gelmesi ile görenlerin bir daha unutamayacağı bir ülke olan Hollanda’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden bir diğeri ise Van Gogh Müzesi’dir.

Amsterdam’da yer alan müze, Hollanda doğumlu, dünyaca ünlü Vincent Van Gogh anısına açılmıştır. Ünlü ressamın satılmayan eserlerini bir arada görme şansı yakalayacağınız bu müze, 2 Haziran 1973 yılından beri ziyaretçilerine hizmet vermektedir.

Vondelpark

433 kişi ile yapılan ve böylelikle dünyanın en büyük pikniği sayılarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanan Vondelpark, Hollanda’nın en ünlü parkı olarak bilinmektedir. Yalnızca muhteşem manzarası ile değil, farklı tarihlerde yapılan eğlenceli etkinlikler ile her yıl 10 milyonu aşkın ziyaretçiye ev sahipliği yapan Vondelpark, Hollanda geziniz esnasında mutlaka görmeniz gereken yerlerin arasında bulunmaktadır.

Hortus Botanicus

Hortus Botanicus adı ile anılmakta olan bu botanik bahçe, dünyanın en eski botanik bahçelerinden biridir. Kurulduğu ilk yıllarda yalnızca tıbbi amaçlar ile kullanılacak olan bitkilerin yetiştirildiği bilinen botanik bahçede zaman içerisinde çiçekler ve farklı bitkiler de yetiştirilmeye başlanmıştır.

Oldukça etkileyici olan botanik bahçede vakit geçirmek oldukça keyiflidir. Siz de çiçek kokularının eşliğinde huzurlu bir yolculuk yapabilir, bu geziyi unutulmaz Hollanda anılarınızın içerisine ekleyebilirsiniz.

Day Meydanı

Day Meydanı Amsterdam’ın sembolü olarak bilinse de, son yıllarda Hollanda’nın sembolü haline gelmiştir. Hollanda görülecek yerler listelerinde yer alan meydan, şehrin kendisine ait tarihini ve kültürünü bir noktada görebileceğiniz, eşsiz bir lokasyondur. Yalnızca turistlerin değil yerel halkında büyük bir ilgi gösterdiği bu meydan dört mevsim oldukça kalabalık olmaktadır. Amsterdam’ın ünlü sokaklarının kesişiminde yer alması sebebiyle oldukça güzel bir konuma sahip olduğunu da dile getirmek gerekir.

İlginizi Çekebilir
Hollanda Gezi Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir