1. Anasayfa
  2. Hollanda Rehberi

Hollanda Eğitim Rehberi – Hollanda’da Nasıl Eğitim Alınır?

Hollanda Eğitim Rehberi – Hollanda’da Nasıl Eğitim Alınır?
Amsterdam Netherlands dancing houses over river Amstel landmark in old european city spring landscape.
0

Hollanda eğitim rehberi Avrupa’nın eğitim açısından en gelişmiş ülkelerinden birisi olan Hollanda’da okumak isteyenlere yol gösteriyor. Hollanda eğitim sistemi açısından son derece başarılı olan ülkeler arasındadır. Bu başarısını korumak istediği için de eğitim sistemine dahil olacak öğrenciler için bazı şartların yerine getirilmesini talep eder.

Hollanda Eğitim Rehberi: Sistemin Genel Özellikleri

Hollanda eğitim rehberi için öncelikle Hollanda eğitiminin genel yapısından bahsetmek yararlı olacaktır. Hollanda’da lise eğitimi ve üniversite eğitimi farklı aşamalardan oluşmaktadır. Öğrencilerin becerilerine ve isteklerine göre bu eğitim kurumlarına giderler.

Hollanda’da devlet okullarında eğitim oldukça düşük bir orana sahiptir. Yaklaşık yüzde 70’lik bir kesim özel okullarda eğitim almaktadır. Zorunlu eğitim ise 5 – 17 yaş aralığını kapsar. İlköğretim 8 yıl sürer ve ilk 2 yılı ise okul öncesi eğitim niteliği taşır. İlköğretimi bitiren öğrenciler ise 3 farklı liseye devam edebilirler.

Hollanda’da Lise Okumak

Hollanda eğitim rehberi için lise konusunda 3 eğitim kurumu söz konusudur. Bunlar;

  • Mesleki hazırlık eğitimi,
  • Yüksek düzey ortaeğitim
  • Üniversiteye hazırlık eğitimi şeklindedir.

Mesleki hazırlık eğitimi; herhangi bir meslek dalına yönelik temel becerilerin kazandırılmasını amaçlar. Eğitim süresi ise 4 yıldır. Bu okullardan mezun olanlar meslek sertifikasına doğrudan sahip olmazlar, haftanın belirli günlerinde ilgili meslek kolunda staj yapacakları Orta Meslek Okulu’na kayıt olarak mesleki belge alabilirler.

Yüksek düzey ortaöğretim kurumlarında ise eğitim süresi 5 yıldır. Bu okulların amacı ise öğrencilerin yüksek meslek eğitimine hazırlanmasıdır. Bu okullardan mezun olan öğrenciler yüksek meslek okullarına veya üniversite hazırlık sınıflarına geçiş yapabilirler.

Üniversiteye hazırlık eğitimi liseleri ise kariyer hedefi üniversite olan öğrencilerin gittikleri okullardır. Eğitim süresi 6 yıldır ve öğrenciler kapsamlı bir şekilde eğitim alırlar. Özellikle klasik liseyi tercih eden öğrenciler için Yunanca ve Latince dersleri de bulunur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Hollanda Yaşam Şartları Nasıl – Hollanda Vizesi Almak

Hollanda Egitim Rehberi 2
Hollanda Eğitim Rehberi

Hollanda’da lise okumak için özel okullara yıllık olarak belirlenen ücret karşılığında kayıt yaptırılabilir. Kayıt için ücretin yanında en önemli nokta ise Felemenkçe yeterliliğinin sağlanmasıdır.

Hollanda’da Üniversite Okumak

Hollanda eğitim rehberi için bir diğer önemli alan yükseköğretimdir. Hollanda’da toplamda 53 üniversite bulunur. Bu üniversitelerin neredeyse tamamı dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında yer almaktadır. Bu yüzden Hollanda’da üniversite eğitimi alınması halinde önemli avantajlar elde edilecektir.

Hollanda’da üniversiteye giriş için merkezi bir sınav yapılmamaktadır. Her üniversitenin kendi alım şartları bulunur. Öğrenciler de bu şartları karşılamaları nezdinde üniversitelere başvuru yaparlar ve durumlarına göre üniversite kayıt hakkı tanımaktadır. Üniversitelerde eğitim düzeyi çok yüksektir ve kurumlar da öğrenci adaylarına kabul verirken oldukça seçici davranırlar. Felemenkçe veya çok iyi düzeyde İngilizce bilmek bölümlere başvuru için önemli şartlar arasındadır.

Aynı şekilde lise ortalamasının da yüksek olması gerekir. Türkiye’deki liseden mezun olanlar için diplomada yer alan ortalama geçerlidir. Bunun yanında öğrencilerin Hollanda’da okumak için niyet mektubu hazırlamaları da gerekir.

Şayet üniversitenin istediği dil yeterliliğine sahip değilseniz bu durumda 1 yıllık olarak sunulan hazırlık eğitimi programından da yararlanabilirsiniz. Hazırlık eğitimi uluslararası öğrencilere yönelik verilen bir eğitimdir ve dil ağırlıkta olmak üzere genel derslere yönelik eğitim verilmektedir.

Hollanda’da Yüksek Lisans Yapmak

Hollanda tarafından tanınmakta olan bir lisans diplomasına sahip olanlar yüksek lisans başvurusu yapabilirler. Bunun için ise en önemli şartlar ileri seviyede İngilizce bilgisi ve ayrıca lisans not ortalamasıdır. Aynı zamanda üniversitenin talep edeceği yıllık ücretin de ödenmesi gerekir. Ortalama yıllık ücretler 9 – 50 bin dolar arasında tercih edilecek bölüme göre değişmektedir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir