1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

İtalya Eğitim Rehberi – İtalya’da Okumak İçin Yapılacaklar

İtalya Eğitim Rehberi – İtalya’da Okumak İçin Yapılacaklar
0

İtalya eğitim rehberi yurtdışında eğitim almak isteyen kişilerin çeşitli programlar hakkında bilgi sunar. Güney Avrupa’da, İtalya Yarımadası üzerinde bulunan bir ülkedir. Önemli bir yere sahip olmasının yanı sıra birçok uygarlığa ev sahipliği yapan bir ülkedir. Geçmişten bugüne kadar yaşanan gelişmeler ülkenin ilgi odağı olmasını sağlamıştır. Ülkenin farklı şehirlerinde birçok eğitim almak mümkündür. Her yaş grubu kendine uygun şekilde bir eğitim programına dahil olabilir.

İtalya’da Dil Okuluna Gitmek

İtalya dil okulları sayesinde İtalyanca öğrenmek çok daha kolay bir hale gelir. Ana dilleri İtalyanca olan bir ülkede eğitim almak daha fazla pratik yapma imkanı sunar. Yerli halkın İtalyanca konuşması nedeniyle gün içerisinde sık şekilde pratik yapılır. Dilin gelişmesi konusunda imkan sunarken aynı zamanda farklı bir ülkede Bulunarak deneyim elde etmek mümkündür. İtalya eğitim rehberi kapsamında bulunan dil okulları en çok merak edilen konulardan biridir.

Dil okullar her yaş grubuna uygun şekilde eğitim verir. Dil eğitimi için uzun dönem ve kısa dönem olarak programlar bulunur. Program çeşitliliği sebebiyle her bütçeye uygun hizmetler sunulur. Yurtdışında dil okuluna gitmek son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Yoğun şekilde ilgi gören ülkelerden biri İtalya’dır. Özellikle ülkenin başkenti olan Roma dil okulları ile oldukça ünlüdür. İtalyanca konusunda gelişim sağlanırken aynı zamanda eşsiz mimarisi ile İtalya’nın sokaklarında gezmek mümkün hale gelir.

İtalya’da Lise Okumak

İtalya eğitim rehberi yurtdışında lise okumak isteyen öğrencilere yardımcı olur. Yurtdışında lise eğitimi almak özellikle ebeveynlerin çocukları için istedikleri bir durumdur. Lise eğitimi oldukça önemlidir, geleceğe açılacak olan kapılar lisede belirlenir. Lise eğitimini en iyi şekilde almak için yurtdışında bulunan liselere yoğun talep bulunur. İtalya lise eğitimi için ebeveynler tarafından tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Yurtdışında lise okumak için bazı kur koşullar bulunur. İtalya’da lise okumak isteyen kişiler 14 ile 18 yaş arasında olmalıdır. Yurtdışında eğitim var Türkçe olmadığı için belli bir İngilizce seviyesine sahip olunması beklenir. Lise için başvurulan okulun kendi dil sınavına girip geçerli bir not alınması gerekir. İngilizcenin yanı sıra ülkenin ana dili İtalyanca olduğu için ülkeye gitmeden önce İtalyanca kursları alınabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  İrlanda Vizesi Nasıl Alınır?
Italya Egitim Rehberi2

İtalya’da Nasıl Üniversite Okunur?

İtalya eğitim rehberi kapsamında bulunan ve en çok ilgi gören eğitim programlarından biri üniversitelerdir. İtalyan uluslararası öğrencilere çeşitli şekillerde eğitimler sağlar. Dünyanın çeşitli yerlerinden öğrenciler lisans ve yüksek lisans eğitimleri için İtalya‘yı tercih eder. Ülke genelinde bulunan üniversitelerin büyük bir kısmı devlet üniversitesidir, bu nedenle düşük harçlar ile eğitimler sunulur. Üniversiteler genelinde eğitimler İtalyanca verilir. Her üniversitede olmasa da bazı üniversiteler lisans yüksek lisans programlarını İngilizce şekilde verir. İtalya’da üniversite okumak isteyen kişiler üniversite sınavından 180 puan barajını açması gerekir. Ayrıca Türkiye’de üniversite birinci sınıf derslerinin başarılı şekilde tamamlanması gerekir İtalya’da lisans eğitimleri üç yıldır.

İtalya’da Yüksek Lisans Yapmak

İtalya eğitim rehberi son durağı yüksek lisans programlarıdır. Lisans programlarının ilgi gördüğü kadar yüksek lisans programları da İtalya’da yoğun ilgi görür. Akademik olarak eğitimini bir üst seviyeye taşımak isteyen öğrenciler İtalya’da bulunan üniversitelerde yüksek lisans programlarına dahil olabilir. İtalya’da Yüksek lisans yapmak isteyen kişiler Türkiye’de olduğu gibi iki yıllık bir programa dahil oluruz. Yüksek lisans eğitimleri daha çok uygulama ağırlıklıdır, bu sayede lisans eğitiminde alınan bilgilerin hayatı geçirilebilmesi ve alanda uzman olunması sağlanır. Avrupa’nın en üniversiteler arasında bulunan İtalya üniversiteleri öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alır. Ülkenin iç dünyasında yaşanan gelişmeler oldukça çarpıcı olduğu için öğrenciler yüksek lisans programlarını İtalya’da yapmak için başvuruda buluna bilir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir