1. Anasayfa
  2. Avrupa Rehberi

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?
0

Belçika vizesi Avrupa’nın en ilginç ülkelerinden biri olan Belçika’ya seyahat edebilmek için gerekli olan izin belgesidir. Ülkenin turistik yerlerini ve kültürel detaylarını daha derinlemesine görebilmek için öncelikle Belçika vizesi almanız gerekmektedir. Vize evraklarının hazırlanması ile başlayan bu yoğun süreçte uyulması ve uygulanması gereken belirli kurallar bulunmaktadır.

Belçika’ya seyahat eden yolcular, Schengen üyesi olmayan bir ülkeden seyahat ediyorsa Schengen vizesi almalıdır. Türkiye’den Belçika’ya seyahat edecek yolcular için vize başvuru koşulları aşağıdaki gibidir:

  • Türk vatandaşları, Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklular ve Belçika Büyükelçiliği/Türkiye Başkonsolosluğu yetki alanındaki yabancılar Türkiye’de Belçika’ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunabilirler. .
  • Başvuruda bulunacak kişiler, temsilci veya acenteler aracılığıyla şahsen vize başvurusunda bulunurlar. Başvuru Ankara’daki Belçika Büyükelçiliği tarafından yapılıyorsa ve son 10 yıl içinde Amerika, Kanada, İngiltere veya Schengen vizesi almamışlarsa, başvuruya şahsen gitmeleri gerekir.
  • Aile vizesi başvurusu yapılırken bir aile üyesinin başka kişilerden belge göndermesi sorun teşkil etmez. Belgelerinizi gerektiği gibi başvuru dosyasına ekleseniz ve başvurduğunuzda vize alsanız bile, Belçika’ya gelişiniz hala belirsiz olabilir. Her halükarda ülkeye giriş, sınır güvenliğinin inisiyatifindedir.

Belçika Vize Türleri

Belçika vize türleri arasında, iş, turistik, çalışma, aile ziyareti ve eğitim vizeleri bulunmaktadır. Bu vizeler en popüler vizelerdir. Belçika vizesi türleri, kalış sürenize ve amacınıza bağlıdır. Belçika vizesi, 6 aylık bir süre içinde en fazla 3 aylık kalış için bir C vizesi sunmaktadır. Öte yandan 3 aydan fazla kalmak istiyorsanız D tipi vize başvurusu yapmanız gerekmektedir. Her iki türün de belirli vize türleri vardır. Belçika’nın Schengen vizesi iş, turizm, spor ve kültürel etkinlikler, yolcu taşımacılığı, ulaşım, birlikte yaşama vizesini içerirken, d tipi vize aile birleşimi, çalışma vizesi, uzun süreli eğitim veya öğretim vizesidir.

Belçika vizesi sayılan vize türlerini vize başvurusu yapmadan önce dikkatlice araştırmanız gerekmektedir. Çünkü doğru kategoriden başvurunuz her zaman daha olumludur. Potansiyeliniz, statünüz ve mali geliriniz, başvurduğunuz vize türüyle eşleşmelidir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Finlandiya Eğitim Rehberi - Beyaz Zambaklar Ülkesi
Belcika Vizesi Nasil Alinir2

Yeşil pasaport hamilleri ise üç ayı geçmemek kaydıyla Belçika’ya vizesiz seyahat edebilirler. Bordo pasaport sahibi her vatandaş, Belçika’da kalış süresine bakılmaksızın vize başvurusunda bulunmalıdır.

Farklı türlerde Belçika vizeleri bulunur, her tür için istenen evraklar farklıdır. Dolayısıyla Belçika vizesi için istenen belgeler hakkında bilgi sahibi olmak ve size en uygun vize türüne başvurmak için Vize Merkezini arayarak profesyonel destek alabilirsiniz. Schengen vizenizin reddinin bundan sonraki başvurularınızı olumsuz etkileyeceğini unutmayınız.

Belçika Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Belçika turistik vize de dahil olmak üzere vize türleri ortalama olarak 7 gün içinde cevaplanmaktadır. Vizeyi gönderirken bu dikkate alınmalıdır. Konsolosluk/elçilik ek evrak isteyebileceğinden en erken 15 gün, en geç 6 ay içerisinde başvuru yapabilirsiniz. Vize merkezi aracılığıyla başvurabilirsiniz.

Belçika Vizesi Nasıl Alınır?

Belçika Schengen bölgesine üye ülkelerden biri olduğu için bu ülkeye seyahat eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Belçika konsolosluğuna Schengen vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Schengen vize başvurusu ana seyahat ülkesinin elçiliğine veya konsolosluğuna yapılmalıdır. Bu nedenle, bir gezgin birden fazla ülkeyi ziyaret etmeyi planlıyorsa, en uzun süre kalacağı ülkenin konsolosluğuna veya büyükelçiliğine başvurmalıdır.

 Belçika vize işlemleri için kullanılan pasaportların, o ülkeye yapılacak seyahatin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Belçika vizesine başvururken eski pasaportlarda gönderilen pasaporttan en az 2 boş sayfa olması gerekmektedir.

 Belçika vizeleri maksimum 15 iş günü içerisinde işleme alınmaktadır. Belçika vize işlemleri, Belçika’ya seyahat edilmeden en az 20 gün önce başlamalıdır.

Belçika ve Türkiye resmi tatil günleri nedeniyle işlemler uzayabileceğinden Belçika konsolosluğu ile iletişime geçtiğinizde başvurunun bu tarihlere denk gelip gelmediğini göz önünde bulundurmalısınız.

Belçika’nın Ankara Büyükelçiliği veya İstanbul’daki Belçika Başkonsolosluğu vize ile ilgili her türlü konuda vize başvuru sahibi ile ek görüşme talebinde bulunabilir.

 18 yaşını doldurmamış kişiler (reşit olmayanlar) velileri veya yasal vasileri ile birlikte veya bu kişilerin izinlerini gösteren belge ile birlikte vize başvurusunda bulunmalıdır. Bu durum Belçika öğrenci vizesi içinde geçerlidir.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir