1. Anasayfa
  2. Asya Rehberi

Azerbaycan Eğitim Rehberi – Kardeş Ülkede Okumak

Azerbaycan Eğitim Rehberi – Kardeş Ülkede Okumak
0

Azerbaycan eğitim rehberi içeriği sayesinde bu ülkedeki eğitim olanakları hakkında bilgi sahibi olabilmek mümkün olmaktadır. Kardeş ülke olarak kabul edilen Azerbaycan hem köklü üniversitelere sahip olması hem de öğrenci dostu olması ile eğitim almak için yaygın bir şekilde tercih edilmekte olan ülkelerdendir. Türkiye Türkçesi ile eğitim vermekte olan çok sayıda üniversitesi ile Azerbaycan sene içerisinde pek çok kişinin eğitim amacı ile bu ülkeye gitmek istemesini sağlamaktadır. Bu ülkedeki üniversitelerin en büyük avantajlarından biri Avrupa’da bulunan diğer üniversiteler ile eğitimlerin denk olmasıdır. Ayrıca Azerbaycan’daki üniversiteler diğer üniversiteler elle kıyaslandığında çok daha uygun fiyatlarla eğitim alabilmeyi sağlar. Ülkedeki eğitim sisteminin amacı ilkelere ve tüm sistemlere uygun kişiler yetiştirmektir.

Azerbaycan’da Dil Okuluna Gitme

Azerbaycan eğitim rehberi kapsamında ilk olarak dil okullarını ele almak gerekiyor. Eğitime son derece önem veren ülkelerden biri olan Azerbaycan’da eğitim hem ülke ekonomisi hem de siyasi statüsü noktasında etkin rol oynamaktadır. Ülkede eğitim dili olarak Rus dili kullanılmaktadır. Bu nedenle de uluslararası anlamda kabul gören kaliteli eğitim vermeyi amaçlayan ülke pek çok dil kursu ve dil okulu ile eğitim sistemini benzersiz kılmaktadır. Öğrenciler eğitim alacakları alanlardan önce dil okullarında uygun fiyatlarla eğitim alarak eğitime hazır bir hale getirilmektedir

azerbaycan tip universitesi 1 edited

Azerbaycan’da Lise Okumak

Azerbaycan eğitim rehberi içeriğinde yer alan lise eğitim düzeyi Azerbaycan’da bir yıl hazırlık 3 yıl ise lise eğitimi olarak tamamlanmaktadır. Toplam 4 yıllık eğitim sonucu alınan diploma Türkiye’deki lise diplomasıyla denktir. Azerbaycan’da lise eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamış olan bir öğrenci üniversiteyi Türkiye’de okumaya karar verdiğinde almış olduğu 3 yıllık diploma da yeterli olacaktır. Öğrenci üniversiteyi de Azerbaycan da okumak isterse öğrencinin bir yıl hazırlık okuması gerekmektedir. Azerbaycan’da alınan bir yıllık hazırlık eğitimi Türkiye’deki ön lisans diploması ile denk kabul edilmektedir. Azerbaycan gibi ülkelerde lise eğitimi almanın belki de en büyük avantajı öğrencilerin Türkiye’de üniversite okumaya karar verdiklerinde ÖSYM sınavına girme zorunluluğuna sahip olmamalarıdır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Çin Gezi Rehberi - Çin'de Ne Yapılır?

Azerbaycan’da Nasıl Üniversite Okunur?

Azerbaycan eğitim rehberi çerçevesinde ele alınacak olan bir diğer eğitim düzeyi ise; üniversite. Özellikle başkent Bakü şehrinde olmak üzere çok sayıda üniversiteye sahip olan ülkede her bölüm için farklı farklı eğitim kurumları kurulmuştur. Hem devlet üniversiteleri hem de özel üniversiteler bu ülkede bulunmaktadır ve lisans eğitimlerinin verilmesi belirli kriterler çerçevesinde gerçekleşmektedir. ÖSYM kılavuzlarında da öğrencilerin karşılaştığı pek çok üniversite tercih zamanlarında tercih edilerek lisans eğitimi alınabilmektedir. Özellikle tıp fakültesi olmak üzere çok farklı bölümler için ÖSYM kılavuzu inden öğrenciler diledikleri tercihi yapabilmektedir. Başarı sıralamalarında ilk 40 bin dışında olan öğrencilerin kılavuz dışındaki okulları ve bölümleri tercih edebilmeleri mümkündür.  Kızımın dışındaki okullara tercih zamanında kayıt yaptırmış olan öğrenciler ağabeyden üniversitelerinde diledikleri eğitimi alabilirler. Azerbaycan’da üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerinin lisans eğitimine başlamadan önce zorunlu bir yıllık dil eğitimi alması gerekmektedir.

Azerbaycan ‘da Yüksek Lisans Yapmak

Azerbaycan eğitim rehberi içeriğinde son olarak bu ülkedeki yüksek lisans koşullarından bahsetmekte fayda var. Azerbaycan’da yüksek lisans eğitimini alabilmek için yalnızca bir lisans diplomasına sahip olmanız yeterli olacaktır. Türkiye’de bulunan ALES ve puan gibi çeşitli şartlar Azerbaycan ülkesinde yoktur. Eurostar kapsamında başvuru oluşturulduktan sonra sınav şartına gerek olmadan yüksek lisans eğitimi alınabilmektedir. Azerbaycan üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi aldıktan sonra öğrenciler denklik talebinde bulunarak diplomalarını Türkiye’de de geçerli kılabilmektedir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir