1. Anasayfa
  2. Asya Rehberi

Tayvan Eğitim Rehberi – Tayvan’da Okumak

Tayvan Eğitim Rehberi – Tayvan’da Okumak
0

Tayvan eğitim rehberi ile Tayvan ülkesinin eğitim nitelikleri hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. Özellikle de son zamanlarda uluslararası öğrenciler için cazip bir eğitim merkezi haline gelmiş olan Tayvan’da dil eğitimi almak, lise okumak ve üniversite okumak mümkündür. Son derece zengin bir tarihe ve dinamik kültürel yapıya sahip olan ülkede eğitim de oldukça kaliteli ve avantajlıdır. Ülkedeki hükümet uluslararası öğrenci sayısını artırmak için çalışmakta ve pek çok noktada da destek sunmaktadır.

Tayvan’da Dil Okuluna Gitme

Tayvan eğitim rehberi söz konusu olduğunda ilk olarak dil okulları merak edilmektedir. Bu ülkede nüfusun %70’i Tayvanca konuşmaktadır ve bu dil Çincenin bir lehçesi olarak bilinmektedir. Ülkede dil eğitimleri almak isteyenler için çok sayıda dil okulu ve kurum bulunmaktadır. Genel itibariyle Çince öğrenilen dil okullarına ek olarak Tayvan hükümeti tarafından dil eğitimi bursu da verilmektedir.

Tayvan’da Lise Okumak

Tayvan eğitim rehberi içerisinde lise eğitiminden de bahsetmek gerekli olmaktadır. Tayvan’daki liseler iki kategoriye ayrılmaktadır; normal lise ve beceri temelli lise. Normal liseler 10’dan 12’ye kadar olan sınıfları kapsamaktadır. Öğrencilerin lise eğitimindeki amacı, üniversiteye giriş sınavlarında yüksek puan elde etmektir. Pek çok farklı lisede öğrenciler tamamı ile ilgi alanlarına bağlı bir şekilde çeşitli bilim dallarını ve sanatları seçebilmektedir. Birbirinden farklı öğrenme yolları lise eğitimi süresince benimsenmekte ve gruplar olarak adlandırılmaktadır. Fen temelli müfredatta öğrencilerin bilim ve mühendislik alanına hazırlanması sağlanmakta, daha sıkı bir fen ve matematik eğitimi verilmektedir. Liberal sanatlar alanında ise öğrenciler için sosyal bilimlere ve edebiyata daha fazla vurgu yapılmaktadır.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Rusya Eğitim Rehberi - Rusya'da Eğitim Almak

tayvan egitim rehberi

Beceri temelli lise kategorisindeki liseler ise mesleki eğitim sunmaktadır. Tar, işletme, endüstri, günlük yaşam alanı, deniz ürünleri ve sanat programları beceri temelli liselerde yürütülmektedir. Bu liselerden mezun olan öğrenciler işgücüne dâhil olmayı, kendi işlerini kurmayı veya bir yükseköğretim programına devam etmeyi tercih edebilirler.

Tayvan’da Nasıl Üniversite Okunur?

Tayvan eğitim rehberi içeriğinde ele alınacak olan bir diğer eğitim düzeyi ise üniversite. Tayvan’da üniversiteler eğitim dönemlerini kariyer hayatlarının ve geleceğin şekillenmesinin önemi çerçevesinde geçirmektedir. Tayvan üniversitelerinde okumak için Çince biliyor olmanıza da gerek yoktur. Çince bilmeyen öğrenciler için hazırlık kursları bulunmaktadır. Aylık yaşam giderleri ve eğitim giderleri hesaplandığında bir hayli uygun olan ülkede ayrıca hükümet tarafından yabancı öğrencilere burs da verilmektedir. Tayvan’da üniversite eğitimi 4 yıl sürmektedir. Başvuru süreçlerinin online bir şekilde üniversitelerin bünyesine yapılması gerekirken evrakları üniversitelere göndermek gerekiyor. Tayvan’daki üniversitelerden mezun olduğunuz takdirde sahip olacağınız diploma ile pek çok ülkede çalışma fırsatınız da bulunuyor. Ayrıca üniversitelerin bazılarınsa %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Eğitiminiz sona erdikten sonra Türkiye’ye dönmek istediğinizde diploma denkliği de alabilirsiniz.

Tayvan ‘da Yüksek Lisans Yapmak

Tayvan eğitim rehberi içeriğinde ele alınacak olan son eğitim düzeyi ise yüksek lisans. Tayvan’da yüksek lisans eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilere de burs imkânı sunuluyor. Beşeri bilimler, matematik ve bilgisayar bilimleri, hukuk ve daha pek çok alanda master yapılabiliyor. Master süreci 2 yıl sürüyor ve öğrenciler istekleri doğrultusunda doktora eğitimine de devam edebiliyor. Yüksek lisans bursuna başvuru yapabilmek için gerçekleşen TOCFL sınavından en az level 3 sertifikası almak gerekiyor. Bunun yanı sıra sağlık durumu, ahlaki değerler ve uyumluluk gibi pek çok özelliğe de başvuru süreçlerinde dikkat ediliyor. Daha önce İngilizce eğitim almış olan kişilerden yeterlilik sınavına katılım beklenmiyor.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir