1. Anasayfa
  2. Çin Rehberi
Trendlerdeki Yazı

Çin Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?

Çin’e seyahat etmek isteyen her bordo pasaport sahibinin vize alması gerekiyor. Ancak Hong ve Makau için vize almanıza gerek yok.

Çin Türk Vatandaşlarından Vize İstiyor mu?
Çin’e Giderken Vize Gerekir mi?
0

Çin dünyanın en kalabalık ülkesi olarak biliniyor. Ülkeyi tatil yapmak için tercih edenler olduğu gibi çalışmak içinde tercih edenlerin olduğunu biliyoruz. Bizim kültürümüzden çok farklı ve çok uzak olan bu ülkeye herhangi bir nedenden dolayı gitmek istediğinizde vize alıp almayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bizde bu makalemizde Çin’e gitmek isteyenlerin vize alıp almamaları ve nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hususunda bilgiler verelim istedik.

Çin’e Giderken Vize Gerekir mi?

Çin’e seyahat etmek isteyen her bordo pasaport sahibinin vize alması gerekiyor. Ancak Hong ve Makau için vize almanıza gerek yok.  Hemen aklınıza o zaman buraya gider buradan Çin’e geçebilirim şeklinde bir düşünce gelebilir böyle bir şansınız yok. Yani buradan gidebilmek için Çin’e vize alamıyorsunuz. Yani tekrardan Türkiye’ye gelerek vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor.

Çin’in vize talep etmediği Türk vatandaşları ise gri pasaport sahipleri, yeşil pasaport sahipleri ve siyah pasaport sahipleridir. Ancak onların kalış süresi de 30 günle sınırlıdır. Bu sürenin üzerinde durmaları gerekiyorsa onlarında vize almaları şarttır.

Çin’e Giderken Vize Gerekir mi?
Çin’e Giderken Vize Gerekir mi?

Çin’e giderken alabileceğiniz farklı vize türleri vardır. Yani herkes için aynı vize alınması gerekmiyor. Bu türleri ise uzun süreli ve kısa süreli olarak iki bölüme ayırabiliriz. Kısa süreli vize almak isteyenler ise aşağıdaki gibidir:

Çin’e Turistik Vize Almak

Adından da anlaşılacağı üzere Çin’e gidiş amacınız tatil yapmak ise bu durumda tek ya da çift girişli vize alabilirsiniz. Bu vizeyi en fazla 3 aylık alabiliyorsunuz.

Çin’ e Ticari Vize Almak

Çin’ e gidiş amacı yalnızca gezmek olmayabilir. İşiniz gereği toplantınız, fuara katılımınız veya sempozyum gibi farklı nedenlerden dolayı gittiğinizde almanız gereken bir vize türüdür.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Phuket Gezisi: Eşsiz Deneyim
Çin’e Giderken Vize Gerekir mi?

Çin Ticari Olmayan Vize

Çin’ e gitmedeki amacınız karşılıklı bir değişim ya da araştırmaysa bu durumda Çin Ticari olmayan vize talebinde bulunmanız gerekiyor.

Çin Transit Vize Almak

Amacınız Çin’e gidip oradan da farklı bir ülkeye geçmek ise bu durumda transit vize alabilirsiniz.

Çin Öğrenci Vizesi

Bir öğrenci 6 aydan kısa süre için Çin’ de eğitim görmek isterse bu durumda öğrenci vizesi başvurusu yapması gerekiyor.

Çin Aile Birleşimi Vizesi

Evlilik yoluyla Çin’e gitmeniz gerekiyorsa ya da Çin’de ikamet izniniz varsa u durumda 6 aydan daha kısa süreli gidişleriniz için Aile Birleşimi vizesi almanız gerekiyor.

vizelazim.com 16

Çin Eğitim Vizesi Almak

Çin’e giriş amacınız eğitim ya da çalışma ise bu durumda 6 aydan az kalmanız koşuluyla anne baba, eş veya reşit olmayan çocuklar gibi aile bireylerinin başvurmaları gerekir.

Yukarıda alınabilecek vize türlerini belirttik, ancak bunların dışında alınabilecek diğer vize türleri de Çin Basın Mensubu Vizesi ve Çin Mürettebat Vizesidir.

Çin Hangi Ülkelerden Vize Talep Etmez?

BahamalarBrunei
JaponyaMauritius
San MarinoSeyşeller
Singapur

Resmi Pasaportla 30 Gün Boyunca Vize İstenmeyen Ülkeler

ÜlkelerÜlkelerÜlkelerÜlkeler
Arjantin
Arnavutluk
Azerbaycan
Bahamalar
Bangladeş
Benin
Beyaz
Rusya
Bolivya
Bosna-Hersek Brezilya
Brunei
Bulgaristan Dominika
Ekvador
Ekvator Ginesi Endonezya Ermenistan
Fas Filipinler
Guyana
Gürcistan
Hırvatistan
İran
Jamaika
Kamboçya
Karadağ
Kazakistan
Kıbrıs Cumhuriyeti Kırgızistan
Kolombiya
Kosta Rika
Kuzey Kore
Makedonya Küba
Laos
Litvanya Macaristan  
Maldivler
Malezya
Malta
Meksika
Mısır
Moğolistan
Moldova
Myanmar
Nepal
Nijerya
Pakistan
Peru
Polonya
Romanya
Rusya
San Marino Seyşeller Sırbistan  
Singapur
Slovakya
Slovenya
Sri Lanka
Sudan
Şili
Tacikistan
Tanzanya
Tayland
Trinidad ve Tobago
Tunus
Türkiye
Türkmenistan
Ukrayna
Uruguay
Ürdün
Venezuela Vietnam

Çin Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çin Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Çin’de asgari ücret eyaletlere göre farklılık göstermektedir. Çinde asgari ücret en yüksek Şangay’da 388,50 $, En düşük Anhui eyaletinde 212 $ değerindedir. Maaşlar Çin Yuan’ı üzerinden verilmektedir.

Çin Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvuru sürecinde evraklara ek olarak biyometrik işlem de (parmak izi taraması) yapılmaktadır. Başvuru ile ilgili herhangi bir problem yaşanmaması durumunda Çin vizesi 7-10 iş günü kadarlık bir sürede çıkmaktadır.

Çin Vizesi Kaç Lira? 2023

Çin Konsolosluğu son günlerde yaptığı bir düzenleme ile turistik vizelerde bireysel başvuru kabul etmemektedir. Turistik vize başvuruları grup olarak kabul edilmektedir ve vize ücreti 46 $ olarak tahsil edilmektedir.

Hong Kong Türklerden Vize İstiyor Mu?

Türk vatandaşları, 90 güne kadar süreli kalışlar için Hong Kong vizesinden muaftırlar.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir