1. Anasayfa
  2. Norveç Rehberi

Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?

Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
0

Nasıl Norveç vatandaşı olunur? Merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Makalemizi okumaya devam etmelisiniz.

Norveç vatandaşı olmak en popüler İskandinav ülkelerinden biriyle bağlarınızı güçlendirmenin mükemmel bir yolu olabilir. Resmi Norveç vatandaşı olmanın getirdiği bazı zorluklar olsa da, ülkenin dünyanın her yerinden göçmenleri kabul ettiğini belirtmekte fayda var.

Aslında, Norveç nüfusunun yaklaşık %15’i diğer ülkelerden gelen gurbetçilerden oluşuyor.  Yani Norveç vatandaşlığının bir parçası olmak için kendi ülkenizle olan bağlarından vazgeçmeniz gerekmiyor. Çifte vatandaşlık için başvurabilirsiniz!

Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?

Norveç Vatandaşlığına Kimler Başvurabilir?

Bir Norveç vatandaşıyla evli değilseniz, en az 7 yıl boyunca Norveç’te yaşamış olmanız gerekir.

Norveçli bir eşiniz varsa 3 yıl birlikte yaşadıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz. Ayrıca geçerli bir daimi oturma izninizin olması ve Norveççe konuşabildiğinizi kanıtlamanız gerekecektir.

Norveç vatandaşlığına başvurmak için kesin gereksinimler durumunuza göre değişir. Örneğin:

Kendi başınıza vatandaşlık başvurusunda bulunan bir yetişkinseniz:

Kalıcı oturma izni aldıktan sonra vatandaşlık başvurusunda bulunan bir yetişkinseniz, vatandaşlık başvurusunda bulunmadan önce ülkede 7 yıl yaşamanız gerekir. Oturma izniniz, başvurunuz sırasında geçerli olmalıdır ve vatandaşlık başvurusunda bulunurken Norveç’te yaşamanız gerekecektir.

Başvuru sahiplerinin Norveç dili, kültürü, gelenekleri ve tarihi hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi olduklarını göstermeleri ve bir vatandaşlık sınavını geçmeleri gerekmektedir.  Suç geçmişiniz varsa, bu vatandaşlık için iyi olmayablir.

Bir Norveç vatandaşının eşi olarak vatandaşlık başvurusunda bulunuyorsanız, ülkede 3 yıl yaşamış olmanız gerekir. Ayrıca Norveç’te geçirdiğiniz süreyi ve evliliğinizin süresinin 7 yıl olduğunu da göstermeniz gerekecektir.

Norveç vatandaşlarının eşlerinin de kalıcı oturma izinlerine sahip olmaları ve Norveççe dil ve sosyal bilgiler derslerinin yanı sıra Norveç vatandaşlık sınavını tamamlamaları gerekmektedir.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Norveç’te Fiyort Yolculuğu
Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?
Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?

Çifte Vatandaşlık Bir Seçenek midir?

Ocak 2020’de, Norveç vatandaşlığı için yeni kurallar çifte vatandaşlık seçeneği getirdi. Norveç vatandaşı olmak için başka bir ülkedeki vatandaşlıktan vazgeçmeniz gerekmiyor.

Nasıl Norveç Vatandaşı Olunur?

Norveç vatandaşı olmak Norveç’e taşınmak ve geçici oturma izni başvurusunda bulunmakla başlar. Üç yıl sonra daimi oturma izni için başvurabilirsiniz. Bir Norveç vatandaşıyla evliyseniz ve Norveç’te yaşıyorsanız ve o kişiyle en az 7 yıldır evliyseniz, ülkede 3 yıl yaşadıktan sonra da vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Norveç’e eşiniz veya partneriniz olmadan taşınıyorsanız, başvuruya başlamadan önce 7 yıl ülke içinde yaşamanız gerekir. Norveç vatandaşlığına ilişkin resmi kurallar, son 10 yılın en az 7’sinde Norveç’te yaşamış olmanız gerektiğini belirtir.  Aşağıda belgeler belirtilmiştir.

  • Pasaportunuz ve doğum belgeniz
  • Evlilik veya ortaklık belgeniz
  • İkamet belgesi (oturma izinleri gibi)
  • Norveç’ten ne zaman çıktığınızı ve Norveç’e girdiğinizi gösteren pasaport sayfaları
  • Norveç’te yaşadığınız zamana ait vergi beyannameleri
  • Herhangi bir sabıka kaydı
  • Dil ve sosyal bilgiler derslerinizi bitirdiğinizin kanıtı
  • Norveç vatandaşlık sınavını geçtiğinizin kanıtı

Norveç Vatandaşlık Testi

En az 7 yıldır Norveç’te ikamet ettiğinizi kanıtlamak, Norveç vatandaşlığı kazanmayla ilgili tek zorluk değildir. 18 ile 67 yaşları arasındaysanız vatandaşlık sınavını geçmeniz gerekecektir.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Büyük 10 Gölü

Norveç Vatandaşı Olmak Ne Kadar Sürer?

Vatandaşlık başvurusu için gereken tüm belgeleri toplayıp, başvuru formunu doldurduktan ve ilgili vatandaşlık sınavlarını geçtikten sonra, talep sürecini başlatabileceksiniz. Bu talebi işlemek için ödenmesi gereken bir ücret vardır ve randevu aldıktan sonra belgeleri yerel bir polis karakolundaki bir temsilciye yüz yüze vermeniz gerekir.

Resmi olarak Norveç vatandaşı olmak için gereken süre, bir vatandaşın eşi olarak başvurup başvurmadığınız veya kendi başınıza başlayıp başlamadığınız da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir.

Norveç harika topluluklar, harika eğitim fırsatları ve kolay erişilebilir sağlık hizmetleriyle dolu güzel bir ülke. Dünya çapında yaklaşık 186 ülkeye vizesiz seyahat edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir