1. Anasayfa
 2. İngiltere Rehberi

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?
0

Eğitim, iş ya da gezi için yurtdışına çıkacak kişiler, İngiltere vizesi hakkında araştırma yapmalıdır. Aynı zamanda başka bir ülkeye geçiş yapmak için İngiltere aktarması yaptıracak kişilerin de vize alması gerekir. Ülke sınırları içinde başka bir şehre gitmek her ne kadar kolay olsa da söz konusu yurtdışı seyahatleri olduğu zaman konular değişir. Ülkelere göre vize alma işlemleri değişiklik gösterebilir. Gerekli evraklar ve işlem süreçleri gibi konular, ülkelere göre farklıdır.

İngiltere Turistik Vize

Turistik olarak gezi yapmak isteyen kişiler, İngiltere’yi seçerek doğru bir karar verebilir. Gezip görülecek oldukça fazla yerin olduğu bu ülkede keyifli bir seyahat planı yapılabilir. Yıl içinde oldukça fazla turiste ev sahipliği yapan ülke, Birleşik Krallık ülkelerinden biridir. Bu nedenle oldukça merak edilen ve ziyaret edilmek istenen konumlardan biridir. Seyahat planı yapmak isteyen kişilerin İngiltere turistik vize alması gerekir. Turistik vize, konsolosluklar tarafından temin edilir. Vizeyi teslim alabilmek için bazı gerekli evraklar gerekir.

İngiltere Turistik Vize Almak İçin Gerekli Evraklar Nedir?

Hangi amaçla İngiltere vizesi çıkartılırsa çıkartılsın gerekli evraklar bulunur. Turistik olarak gitmeyi düşünen kişilerden İngiltere vizesi için istenen belgeler şu şekilde sıralanabilir;

 • Vize başvurusu yapabilmek için başvuru formunun çıktısı,
 • Vize talep dilekçesi,
 • SGK hizmet dökümü,
 • Kişinin son 3 aylık maaş bordrosu, bu bordro içinde bütün gelirlere yer verilir,
 • Vadesiz olarak kullanılan banka hesabında en az 7 bin lira bulunmalıdır ve bu hesabın özeti,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Adres bilgilerinin bulunduğu nüfus kayıt örneği.

İngiltere Öğrenci Vizesi

Birleşik Krallık ülkesine lisans, yüksek lisans ve dil eğitimi içi gitmek isteyen kişilerin öğrenci vizesi işlemlerini gerçekleştirmesi gerekir. İngiltere öğrenci vizesi iki farklı şekilde hazırlanır. Alınabilecek ilk vize; ziyaretçi öğrenci vizesidir. Ülkede dil eğitimi almak isteyen kişiler için sunulan bir seçenektir ve kişi bu vize sayesinde 6 ay ya da 11 ay ülkede kalabilir. Vizeye sahip olmak için dil hakimiyetine bakılmaz. Ziyaretçi öğrenci şeklinde alınan vizelerin uzatılma imkanı yoktur ve kişi bu süreç içinde İngiltere’de çalışamaz. Vizeyi uzatmak için Türkiye’den tekrar başvuru işlemleri yapılması gerekir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;  Kolay ve Hızlı İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?
801537 England Evening London Ferris wheel HDR
İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İkinci olarak alınabilecek olan İngiltere öğrenci vizesi alabilmek için kişinin orta seviyede İngilizce bilmesi gerekir. Sahip olunan dil becerisi sınav sonuç belgeleri ile yazılı olarak kanıtlanmalıdır. Yüksek lisans ya da lisans için giden kişiler, sahip oldukları vize sayesinde haftada 20 saati geçmeyecek şekilde çalışabilir. Uzun süreli alınan öğrenci vizesinin sona ermesinden sonra İngiltere’de işlemler yapılarak sürede uzatma yapılabilir.

İngiltere vizesi öğrenci işlemleri yaptırmak isteyen kişinin 10 yıl içinde edindiği bir pasaporta ihtiyacı vardır. Seyahat sonrasında da en az 6 ay geçerliliği bulunmalıdır. Öğrenci vizesi için başvuruda bulunacak kişiler, formu internet üzerinden çevrimiçi olarak doldurabilir. Öğrenci vizesi için direkt olarak konsolosluk ile görülmez. Yalnızca biometrik fotoğraf, parmak izi ve gerekli durumlarda mülakat için İngiltere Konsolosluğu’na gidilmesi gerekebilir.

İngiltere Vizesi İçin Türler Nelerdir?

İngiltere’ye farklı amaçlar için gidilebilir. Eğitim almak isteyen öğrencinin gitme imkanı bulunduğu gibi seyahat etmek için de bu ülkeye gitmek mümkündür. İş seyahatleri için kişiler ya da şirketlerin de gitmesi gerekebilir. İngiltere’ye seyahat edecek kişinin amacına göre alması gereken vize türü değişiklik gösterir, her vizenin koşulları aynı değildir. İngiltere ziyareti için sunulan İngiltere vize türleri şu şekildedir;

 1. İngiltere Ticari Vize,
 2. İngiltere Çalışma Vizesi,
 3. İngiltere Turist Vizesi,
 4. İngiltere transit Vize,
 5. İngiltere Yatırımcı Vizesi,
 6. İngiltere Öğrenci Vizesi.
İlginizi Çekebilir
london

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir